TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    27.06-2019
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar Merhaba,

Benim Sorunum bir çok kişinin yaşadığı eski tarihli rapor sorunu, bu konuda deneyimli olan kişilerden bana yol göstermesini veya deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Benim sigorta girişim 1998 Şubat ayı. Yani Normal de vergi indrimi veya yeni tarihli rapor alabilmiş olsam 18 Yıl 4080 gün ile emekli olmam lazım. Ama Elimdeki rapor 1997 tarihli, Sürekli ibareli olmasına rağmen , o yıllarda Maliyeye vergi indirimi için müracaat etmediğim için , Şimdi Vergi indirimi için bu raporla müracaat ettiğimde raporun eski diye kabul etmiyorlar ve yeni rapor almamı istiyorlar. Eski raporum 1997 tarihli %46 oranlı ve sürekli ibareli. Sol gözüm görmediği için sadece göz den alınmış. Şuan öğrendiğim kadarı ile sadece 1 gözü görmeyene %32 rapor veriliyormuş.

Şuan ki durumum 1 göz yine hiç görmüyor yani %32 garanti. Bir de yaklaşık 9 aydır Psikiyatrik tedavi görüyorum, Teşhis de Yaygın Anksiyete Bozukluğu , Şuana kadar kullandığım ilaçlar ile de bir iyileşme sağlanmadı.

Size Sormak istediğim soru ise , 2008 den önce sigortalı olanlardan Erken emeklilik yani rapor oranı ile emeklilik te daha önceden SGK vergi indirim belgesini almayı şart koşarken , Şuan vergi indirim belgesi almayı Şart koşmuyor. Yani vergi indirim belgen yoksa ama Sigortalılık süren ve Prim şartların erken emeklilik için oluşmuşsa Eski raporunu yine kabul etmiyor sizi yeniden hastaneye sevk ediyor. Hastane erken emekli olabileceğine dair rapor verirse erken emekli olabilirsin diyor.

Sizce hangi yol daha iyi. Sizce SGK ya Erken emeklilik için müracaat edip emeklilik için rapor mu almaya çalışmalıyım yada Kendim Engelli raporu almaya çalışıp alabilirsem Vergi indirimi mi almaya çalışayım. Bir de bildiğim kadarı ile Engelli raporu almaya çalıştığımızda rapor oranı %40 altında kalırsa bu kayıtlara işleneceği için bir 6 ay sonraki rapor alma denememizde %40 dan az rapor aldığı bilgi olarak rapor ekranında görünüyormuş. SGK nin erken emeklilik için gönderdiği hastane de de bu şekilde mi oluyor acaba. Yani SGK ya erken emeklilik için müracaat edersem beni sevk edeceği hastane
    erken emeklilik için Engelli raporlarında olduğu gibi % li oran mı verecek , yoksa % li oran belirtmeden emekli olabilir veya emekli olamaz diye terimler mi yazacak.

Bu konuda bilgi sahibi olanlar beni de bilgilendirirler ise sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    20.09-2019
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    Klikya
    Alınan Beğeniler
    131
    Verilen Beğeniler
    0

Siz SGK ya erken emeklilik için başvuru yapmayacaksınız.
    Önce vergi indirimi almanız gerekiyor.
    Vergi dairesine başvuru yapıp,ordan alacağınız sevkle rapor çıkartabailirsiniz yada bireysel olarak alacağınız raporla beraber vergi dairesine başvuru yapacaksınız.

Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    27.06-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@BuTcHeR

Bu konuda sizin eksik bilginiz olabilir mi , Bu konuda daha önce engellilersitesi.com (memurlar net sitesi idi şuan kapalı ) da 2008 den önce sigortalı olanlar içinde vergi indirim belgesi alma şartının kaldırıldığına dair bir yazı görmüştüm ve kendilerine aşağıdaki maili göndermiştim. Bana da cevap yazdılar, Yazdıkları cevabı da alıp SGK ya gittim ve doğruladılar isterseniz sizi hastaneye gönderebiliriz, rapor alırsanız hemen emekli dilekçenizi işleme koyarız dediler, Gönderdiğim mail ve cevabı aşağıda

Mail:
    Mesaj : Merhaba, Bu gün yani 03.03.2017 tarihinde internet sitenizde bir haber gördüm. Engelli Emekliliğinde Vergi indirim Yazısı Şart Mı. diye. Yazınızdan anladığım kadarıyla 01.10.2008 sonrasında artık vergi indirim yazısı alma zorunluluğu kalkmış deniliyor. Bende bir engelli bireyim. 1997 tarihinde alınmış %46 engelli raporum var. Vergi indirim yazım yok. 16.02.1998 sigorta başlangıcım var. Şuan 5400 gün civarı sigorta primim var. Vergi indirim yazısı almadan emekli olmam mümkün mü. Bunun için ne yapmam lazım. SGK ya sorunca tam bilgi vermiyorlar , Bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
    CEVAP: Ahmet Bey, evet sitemizde de yayınlandığı üzere 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla engellilere erken emeklilik uygulamasında vergi indirim belgesi alma şartı kaldırıldı. Ama vergi indirim belgesi bulunanlar ayrı, bu belgeyi almadan SGK'ya başvuranlar ayrı şartlarla emekli ediliyor. Vergi indirim belgeniz olmadan erken emekli olmak isterseniz %46 engel oranı ile 18 yıl ve 4680 prim gününü doldurarak emekli olabilirsiniz. Vergi indirim belgesi alırsanız 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilirsiniz.

Ahmet Bey, görüleceği üzere her iki durumda da sizin emekliliğiniz gelmiş. Vergi indirimi almazsanız emekli olabilmek için SGK ya müracaat ettiğinizde sizi anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşuna sevk edecekler. Buradan alacağınız raporun SGK Kurum Sağlık Kurulunca onaylanması durumunda emekli olabileceksiniz. Vergi indirimi almak içinse, Vergi Dairesine müracaat edeceksiniz. Alacağınız raporun Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca karara bağlanması gerekmektedir. Vergi indirimi almanız halinde tekrar SGK Kurum Sağlık Kuruluna gitmeyeceksiniz. Her iki durumdan birini tercih ederek emekli olma imkânınız bulunmaktadır.

SGK daki emeklilik için konuştuğum kişi bizden sevk alarak hastaneye gidenlere hastaneler daha zor rapor veriyor , benim sana önerim vergi indirim belgesi al demişti. Ama yinede böyle bir yol olduğunu da belirtti. Bu şekilde yol izleyerek emekli olan arkadaşlar var sa belki

bana da yardımcı olacak fikir ve bilgiler verebilir diye düşünmüştüm

Üye
    deathless Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    301
    Verilen Beğeniler
    159

@ahmetulug...yanlış bilgi yok hocam...2008 sonrası sgk lı olanlar için o şart yok, siz 98 den bahsediyorsunuz..vergi dairesine müracat ediyorsunuz veya hastaneye orda engelli rapor çıkartıp o rapor ankara merkez sağlık kuruluna gidiyor, yüzde 40 üzeri gelirse gün prim de tamamsa emeklilik için müracat ediyorsunuz.

Üye
    ahmetulug Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet U.
    Son Giriş
    27.06-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ISPARTA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@deathless

Ben sizin dediğinizi anladım , ama kendim bizzat SGK ya gittim diyorum. Yani benim anladığım kadarı ile SGK ya müracaat edilirse bu sefer SGK seni rapor almak için anlaşmalı hastaneye sevk ediyor , rapor alabilirsen emekli olabilirsin dedi SGK daki yetkili , yazıma dikkat edin, ben 2008 öncesi sigortalı olanlar hiçbir şartsız eski raporu ile emekli olabilir demiyorum zaten. Sadece demek istediğim benim bilgi edindiğim kadarı ile 2008 öncesi sigortalı olanların emekli olabilmeleri için 2 yol var.

1.incisi Vergi indirimi alarak
    2.incisi Vergi indirimi almadan SGK ya erken emeklilik için müracaat edip yeni rapor alarak.

SGK daki yetkili bunu doğruladı, istersen seni hastaneye sevk edebilirim dedi, fakat ben önce rapor alma yolunu deneyeyim dedim, Çünkü SGK nın sevki ile gidenlere hastaneler çok zorluk çıkarıyormuş , kolay rapor vermiyormuş diye duydum. O yüzden bu konuda bilgisi olanlar varsa bilgi istedim

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    20.09-2019
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    Klikya
    Alınan Beğeniler
    131
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    SGK ya gidip emekli olmak istiyorum derseniz sizi malülen emeklilik için hastaneye sevk ederler.
    Malülen emeklilik engelli emekliliğine göre çok daha zordur.
    Kaldı ki sizin hastalıklarınız malülen emekli olmak için yeterli değil.
    Eğer çalışıyorsanız,şirketinizin bağlı olduğu vergi dairesine gidip vergi indirimi almak istiyorum derseniz onlar size yardımcı olur.
    Vergi indirimi almadan SGK ya gidip emekli olmak istiyorum derseniz sonuç hayal kırıklığı olacaktır.