Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öncelikle merhaba. ben 74 mart doğumluyum. 01.09.1993 tarihinde ssk ya giriş yapıp özel bi şirkette çalışma hayatıma başladım. başlarken özürlüydüm fakat raporum yoktu. iş yeri benden rapor istedi yönlendirdi devlet hastanesinden heyetten %40 rapor aldım, işyerine verdim.

aradan yıllar geçti işyeri benden bi daha rapor istedi vergi dairesine verilmesi gerekiyormuş. bidaha aynı işlemleri yaptırıp vergi dairesine yönlendirdiler, sanırım bu vergi indirimi olayları içindi. aradan yıllar geçti. şu an itibariyle 5000 gün pirim ödemem var. ne zaman emekli olurum? ( internette sorgulamadan bakıyorum emekli olabılırsın diyor )
    ve çalıştığım yerden ilişkimi nasıl kesmem gerekir? yani iş yerimmi beni bilgilendirecek yoksa ben mi bunu iş yerime bildireceğim? bu soruyu sormamım sebebi ssk bu durumumu takip edip iş yerimi uyarıyor mu yoksa beni mi bu işi tetiklemem gerekiyor.

şimdiden teşekkür ederim bundan sonra sitenizin mudavimlerindenim saygılarımla.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Pekala vergi ind. hakkı kazandınız mı 2 müracatınız da? Bunu iş yerinden ögrenebilirsiniz
    eger ki 3 derece vergi ind. hakkı kazanmış iseniz emeklilikte 16 yıl 3760 güne tabisiniz

01.09.1993 + 16 yıl= 01.09.2009 tarihinden sonra emekli olabilirsiniz..

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim. yine bu konunun uzantısı olan diyer mevzu: 01.09.2009 tarihinde iş yerimde yada ssk müdürlüğünde yapmam gereken nedir. bu konuda takılı olmamım sebebi aslında şu ben bu durumu iş yerine belirtsem beni anında çıkarırlar günüm gelmeden bunu yapacaklşarından eminim çünkü emekli olanın sanırım tazmınatı falanda yüksek oluyormuş. bende emekliliğim kesinleşmeden açığa çıkmak istemiyorum kısacası.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Nasıl bir yol izlenecegi hakkın da bilgim yok, ama biraz beklersek bu konuda bilgisi olan degerli arkadaşlar yazar umarım..

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler ilker bey beklicem saygılarımla.

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk kurumundan birebir kendiniz ben emekli olabilirmiyim diye sorabilirsiniz.bundan çalıştığınız yerin heberi olmaz kurumdan senin yatan pirimlerini kontrol edip sana bilgi verirler eğer emekliliğe hak kazanmışsınız derlerse ondan sonra iş yerine emekli olacağını söylersin işyerinizin bilgisi dahilinde emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Vergi indirim hakkı elde edip etmediğiniz, defterdarlığa sağlık raporu gönderildikten sonra işyerinize yazılı olarak bildirilmiştir. Bunu muhasebeden öğrenebileceğiniz gibi, bizzat Defterdarlığa giderek de öğrenebilirsiniz (bence ikinci yolu tercih edin).

Eğer 3. dereceden vergi indirim hakkı elde etmişseniz, erken emeklilik hakkını da elde ettiniz demektir. Artık yeniden rapor vb. işlerle uğraşmayacaksınız. Emeklilik zamanınız geldiğinde (01.09.1993 + 16 yıl= 01.09.2009) ya da işte emekli olmak istediğinizde tek yapmanız gereken şey işyerinize haber edip ardından SGK'na başvurmak. Başvurduğunuzda vergi indirim hakkınızın olduğunu beyan edeceksiniz, onlar da bu yönde işlem yapacak.
    Ek bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/emek...-nelerdir.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

süper ilgilisiniz taktir ve teşekkürlerimi sunarım ayrı ayrı sağolun

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben daha önce bu konuyu sormuştum ama birşey farkettim
    ben 18,03.1974 doğumlu vergi indiriminde faydalanan %40 raporlu halen çaluşmakta olan bir özürlüyüm pirim gün sayı toplamım 5400 gün.
    sigortaya giriş tarihim sigorta kartımda 07,07,1993 fakat pirim ödemelerime internetten bakınca 1993 senesinin eylül ayında başladığını yani 01,09,1993 te başladığını görüyorum
    bu benim durumumu nasıl etkiler

nedense giriş tarihimden itibaren 2 ay pirimlerim yatmamış 2 ay sonra pirim ödemem başlamış. emeklilik için hangi tarih baz alınıp müracat edilmeli

lütfen yardım eder misiniz burdan alıcağım bilgiye göre bugün hareket edeceğim. teşekkürler

Üye
    gringo Avatarı

Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sigorta kartınızda yer alan 7.7.1993 sigorta başlangıcınızdır.Prim gününüzde dolduğuna göre emeklilik müracaatı yapabilirsiniz...

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi nerden başlamalıyım sizce günüm dolduysa vergi dairesi veya sigorta bunu firmama bildirmezmi

Üye
    gringo Avatarı

Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Emekli olup olmaman tamamen senin tasarrufunda,dolayısıyla bunu kimse sana bildirmez...Eğer hak kazandı isen -ki verdiğin bilgilere göre kazanmışsın.- çalıştığın firmanın varsa İK servisine,yoksa muhasebecisine müraacat et.Sana Dilekçe doldurtacaklar,bazı belgeler ekine koyup,bağlı bulunduğun SGK emeklilik servisine müraacat etmen gerekiyor...
    FORUM'da bu konu, tecrübe edinmiş bir çok arkadaşımız tarafından çok daha detaylı olarak anlatılmış...İncelersen iyi olur...Yanlış yönlendirmek istemem...Hayırlı olsun...

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emekliliğini 01.09.1993 den hesaplaman gerekir.eğer temmuz ayında çalışmış ve günlerin gözükmüyor ise o dönemde çalıştığın işyerine gidip yatırdığı dönemlerin 4 aylıklarını alıp (fotokopisi olur şirket kaşe imza basmalı) ssk götürmen ve bunları işletmen gerekiyor.

Eğer o dönemde çalışmamış isen o zaman 01.09.1993 tarihini baz alıp emeklilik için eylül ayını beklemen gerekecek.

Üye
    cuvenebur Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    15.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1. Emekli olunan kurum: SSK
    2. İlk sigortalı olunan yıl:1993 temmuz
    3. Emeklilik talebinde bulunulan yıl:2009 temmuz
    4. Erken emekliliği sağlayan toplam işgücü kaybı oranı: %40
    5. Malulen emeklilik mi yoksa Yaşlılık emekliliği mi: yaşlılık
    6. Çalışma süresince yatırılan toplam prim miktarı:68296,21
    7. Çalışma süresince yatırılan aylık ortalama sigorta primi: askari ücretin %10 üstünden yatmıştır
    8. Toplam prim gün sayısı : 5267
    9. Şu anda aldığınız emekli maaşı: 667+27=694 tl
    10. Aylık Bağlama Oranı: 61

bu bilgilerle diğer formda karşılaştırmalar yaptım fakat teyit edemedim sayın oturan boğa bana bu konuda yaredımcı olup fikrinizi söylermisiniz
    ayrıca özürlülük derecesi maaşı çok etkilermi örneğin aynı şatlar altında derecesi %55-60 olan nın maaşıyla bı fark olurmu
    saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sorunuzu anlamadım?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon