Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

9 Ekim 2008 günü Adana Bağkur il müdürlüğüne özürlü emekliliği için başvurdum. 1988den beri 7350 günüm var. Adana Devlet Hastenesi ortopedi servisinden polio sekeli her iki bacakta olmak üzere %60 işgücü kaybı ile rapor aldım. Ankara İl müdürlügü ocak 2009da beni Çukurova Üviversitesi Balcalı üniversitesi hastanesine Noroloji ve fizik tedavi Bölümlerine sevk ettiler. Orada EMG çekilip gerekli bulgular neticesinde %60 raporu destekleyici yeni bir rapor daha gönderdiler. Bütün bunlara rağmen Bağkur benim işgücünü yeterince kaybetmediğime karar verip emekli istegimi reddeddiler. Bağkur yetkillileri, hastanelerden alınan raporların sağlık kurullarında farklı değerlendirildiğini bu yüzden sonucun olumsuz olduğunu bildirdiler. Benim özürlü kimliğim de var. Sen sağlamsın çalışabilirsin diyorlar. Her iki bacakta polio sekeli olan birini (uzun yürüme cihazı kullanıyorum) bağkur sağlık kurulu nasıl sağlam kabul ediyor. Böyle bir şey var mı? Bundan sonra ne yapabilirim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bağkur'un başvurunuzu malulen emeklilik açısından mı yoksa 5510/28'e göre yaşlılık emekliliği açısından mı değerledirdiğini kesin olarak öğrenin. Size gelen red yazısında tam olarak ne yazıyor?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bağkur başvurumu malulen emeklilik açısından değerlendirip reddedmiş. red yazısı aynen şöyle: Kurumumuz sağlık işleri dairesi başkanlığınca incelenen ilgide kayıtlı raporunuzda, malullük aylığı bağlanmaya esas teşkil edecek oranda iş gücünü kaybetmiş durumda sayılmanızı gerektiren bulgu mevcut olmadığına karar verildiği...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Malulen emeklilik müracatta bulundugunuz dan emekli olamamışsınız birde şansınızı 5510/28'e göre yaşlılık emekliliği olarak deneyim forum da vadı bir arkaaş emekli olmuştu ve bagkurdan ilk emekli olan arkadaş tı heral de..... bakmanızı tavsiye ederim ben bulamadım

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben özürlü emekliliği başvurusu yaptım ama bağkur talebimi alırken 'bizde özürlülük talebi yok malülen başvurup gelecek sonuca göre seni emekli yapacagız dediler ama sözlerinde durmuyorlar. Bu tamamen kendilerinin hatası ama kabullenmiyorlar

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Yani yasaya göre Bağ-Kurlu olup,sakatlık indiriminden faydalananlar için erken emeklilik hakkı doğmuştur.Bağ-Kur yasayı uygulamamakta diretmekte.Siz başvurunuzu yeniden yapıp,emekli olmak için ısrarcı olun.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

metinisa,
    Engelli sıfatıyla emekliliğe müracaat ettiğiniz tahsis formunuza cevap yazdılar mı? Engelli sıfatıyla başvurunuzu alıp, malülen emeklilik işlemi yanlış ve yasa dışı bir uygulama.
    Engelli sıfatıyla emekliliği kabul edilen acem'in deneyimlerinden faydalanmanız mümkün ama gelen red yazısını malülen emeklilik talebiniz olmadığı, müracaatınızın engelli sıfatıyla emeklilik olduğu gerekçesiyle itiraz edin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Eğer Maluliyet Cetveli'ne göre maluliyetinizin olduğunu iddia ediyorsanız, Bağ-Kur'a itiraz edebilirsiniz. Gerekirse dava konusu bile yapma hakkınız var.

Veya, prim gün sayınız tutuyorsa, malulen değil de yaşlılıktan, yani 5510/28'e göre emeklilik talebinde bulunabilirsiniz (Bağ-Kur bu maddeyi uygulamak konusunda bilgisiz. Bunu aşmak için dayanacağınız argümanlar). Bağ-Kur'dan 5510/28 ile emekli olan arkadaşımız var: http://www.engelliler.biz/forum/emek...tml#post172435
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İlginiz için teşekkürler. Bağkura dilekçe ile başvuracam. Sonucunu sizlerle paylaşırım.

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    00:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın metin isa 5510/28 maddeye göre emekli olan birisi olarak size yardımcı olmaya çalışacağım.Eğer müracatınızı yaşlılık aylığı 28 maddeye göre yazmışsanız talep tarihiniz geçerli olacağı için beklediğiniz sürede aylıklarınız birikmiş olur bence yeniden müracat etmek yerine ilk müracatınızın malulen emeklilik olarak değerlendirildiğini oysayaşlılık aylığına başvurduğunüzu belirtin.Benim toplam 3 hastalığım vardı %60'ı geçiyordu kabul etmişler umarım sizin raporunuzu onaylarlar.Yeni yasaya göre emekli olmanızda hiç bir engel yok kanımca.Sadece bilgi sahibi değilller.Mutlaka ısrarcı olun.Gerekirse Ankara ya sorsunlar.Selamlar.Başkaca öğrenmek istediğiniz bir şey olursa yardımcı olabilirim.r

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkürler acem,
    Sizin de önerdiğiniz gibi red cevabına dilekçe ile itiraz edip 28.maddeye göre değerlendirilmesini istedim. 10-15 gün sonra cevabını alabilecegimi söylediler. Cevap gelince sizlerle paylaşırım. Bana göre bağkur çalışanlarının bu konular hakkında fazlası ile bilgileri var. Ama nedense işlerine gelmiyor, bilmiyormuş gibi davranıyorlar, israr edince de detaylarıyla açıklıyorlar. Bunun nedeni çok açık:
    kamuda Engelliler vatandaş olarak hala tanınmıyor. Haklarımız var ama kullanmak yasak. Bu konuda birçok olaya tanık oldum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.