Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kocakocakocaman Avatarı

Son Giriş
    27.05-2009
    Saat
    22:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba sizlere bir sorum solucak yardımcı olursanız sevinirim
    1993 yılından beri ssk lı olarak çalışmaktayım
    doğuştan özürüm var fakat herhangi bi rapor almadan bu yıla kadar çalıştım
    varsayalımki özürüm %40 şuan bilmiyorum
    1.bunun için öncelikle ne yapmam nereye başvurmam gerekiyor halen işyerinde ssk lı olarak çalışıyorum
    2.raporu aldıktan sonra emekli olma şansım var mı 5300 günüm var
    cevaplarınız için teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

%40-60 arasında rapor alacağınızı varsayarsak, (gün.ay.1993 +) 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün primle emekli olabilirsiniz.

Vergi indirim hakkı elde etmek için defterdarlığa başvurmanız gerek. Vergi indirim hakkı elde ettiğinizde sigortalılık süreniz dolduğunda emekliliği de hak etmiş olacaksınız.

Emeklilik zamanı gelen sigortalıların vergi indirim hakkı almaksızın doğrudan SGK'na başvurmaları ve onların sevki ile %40 ve üzerinde işgücü kaybı olduğunun tespit edilmesi halinde erken emekliliğin gerçekleşmesine dair bir görüş var, ama bunu deneyimleyen kimseyi henüz bilmiyorum. O yüzden önce defterdarlıktan vergi indirim hakkı elde etmelisiniz diyorum.
    Ama siz, "ben deniiim derseniz", emeklilik zamanınız geldiğinde doğrudan SGK'na da başvurabilirsiniz. Bir ihtimal, yukarıda yazdığım üzere, sizden vergi indirim hakkı istemeyip, işgücü kaybınızın tespiti için sevk edilecek hastaneden rapor almanızı isteyebilirler...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yapacağınız iki işlem var.
    1)vergi indirimli rapor için vergi dairesine başvurmak.Raporonuzun %40 ve 60(hariç) arası olması durumunda 16 yıl hizmet ve 3760 prim günü ile emekli olabilirsiniz.
    2)Vergi indirimli raporonuzun olmaması durumunda,Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurup,%40 ve %49 arasında rapor alan sigortalılar;18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 prim günü ile emekli olabilirler.