Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kiyasettin Avatarı

Son Giriş
    20.09-2016
    Saat
    22:09
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @mehmet-41 Arkadaşim Bende sürekli vergi indirim belgemi bekliyorum.
    Bunlari duyunca şaşırıp kalıyorum.
    Bu ne demektir. Rapor sürekli Vergi indirimimizde sürekli onayalınmış.
    Peki Sgk niye 1veya 2 sene sonra pat kontrole çağırıyor.
    Esassinda Bu konuyu gundeme taşimamiz lazım.
    Sonuç olarak hepimiz Emekli olmak için uğraşıyoruz.Bu sitede Forum moderatorleri ve forum çalışanları bu konu ile ilgili gerekli yerlere yani bizi temsil eden kurum ve kuruluşlara bunu bildirmek gerekiyor.
    Kanun tanimaz Sgk kurumuna birilerinin dur sen ne yapıyorsun demeleri lazım.
    Bizlerde gerek sosyal politakalar bakanlığına gerekse bizi temsil eden yerlere başvuralim.
    Bunun bir ölçüsü olması lazım.tamam kontrollu verilmişse sıkıntı yok.
    Lakin Vergi indirimi surekliyse neden 3,5 sene sonra kontrole çağırıyoruz.Bununla ilgili gerekirse kanuni düzenleme yapılmalı.
    Sgk çalışan kişiler acaba bu engelilerle ilgili tüzükleri biliyorlarmi acaba.
    Sizde bahsetmişsiniz bu kontrol maddesi dediğiniz gibi sürekli alanları kapsamamasi lazım.
    Yani bu 94.Maddeyi bir açıkliga kavusturmak lazim.
    Acaba Sgk çalışanları bu 94 Maddeyi nasıl anlıyorlar.

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

Nasip kismet diyelim psikoljimiz bozuldu allah belalarini versin

Üye
    algaNihat Avatarı

Gerçek Adı
    nihat
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@baykara- ve Diğer arkadaşların dikkatine:
    KONTROL MUAYENESİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ: Yüksek Mahkeme kontrol muayenesi ile alınan aylığın kesilebileceğini kabul etmekle birlikte kontrol muayenesinde esas alınacak ölçümleme tablosunun kontrol muayenesinin yapıldığı tarihte geçerli tablonun esas alınmasını reddetmektedir.

Nitekim Yüksek Mahkeme bir kararında Sigortalının 18.3.1981 tarih ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla tespit edilen sakatlık indiriminden yararlanacak hizmet erbabının sakatlık derecesinin tespit şekli ile uygulaması hakkında yönetmelik hükümlerine göre % 44 malûliyet esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanmıştır. Ancak Kurumun sigortalının yaşlılık aylığının kesilmesine esas aldığı, SSK Malatya Bölge Hastanesinden alınan 3.9.2003 gün ve 341 sayılı, sigortalıda çalışma güç kaybını % 20 olarak belirleyen kurul raporuna istinaden Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Merkez Sağlık Kurulu sigortalıdaki çalışma güç kaybını % 36 olarak kararlaştırmış ise de, beden çalışma güç kayıp oranının % 36 olarak belirlenmesi sigortalının yaşlılık aylığına esas alınan malûliyetinin saptanmasında önem arz eden 1981 tarihli anılan ilk yönetmelik hükümleri yerine, 18.3.1998 gün ve 23290 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 98/23290 sayılı (sonraki) yönetmelik hükümleri esas alınmak suretiyle belirlendiği görülmüştür.

Sakatlık indiriminden yararlanan sigortalının çalışma gücü kayıp oranı; yaşlılık aylığı bağlama tarihi itibariyle yürürlükte bulunan 18.3.1981 tarih ve 8/2620 sayılı yönetmelik hükümlerine göre değerlendirilmesi ve buna göre başlangıçtaki sakatlık indirimi oranının sonradan azalıp azalmadığının aynı esaslar dâhilinde saptanması gereği gözetilmeksizin eksik inceleme ve araştırma sonucu yazılı olduğu şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. hükmünü vermiştir.

SONUÇ:
    Sakatlık vergi indirimi hakkını kazanmak yoluyla emeklilik 506 sayılı Kanunla getirilen bir düzenleme olarak hayatiyetini sürdürmektedir.
    5510 sayılı Kanunla özürlü statüsünden emeklilik koşulları tespit edilmesine karşın ilk defa sigortalılıkları Ekim 2008 ayından önceye dayanan sigortalıların SSK'dan (4/a sigortalılığı) emekli olmaları bakımından sakatlık vergi indirim hakkı kazanmak suretiyle emekli olma yolu açık tutulmaktadır.
    Bundan ayrı olarak 5510 sayılı Kanun ilk defa 01.10.2008’den sonra sigortalılığa başlayan engellilerin özel emeklilik koşullarını düzenlemiş bulunmaktadır.
    Emekli aylıkları vücutça fonksiyon kayıplarına bağlı olan bu tür emeklilerin kontrol muayenesine çağrılmaları doğal ve yasal olmakla birlikte yapılacak muayenede esas alınacak çalışma gücü kayıp ölçümleme tablosunun tatbiki bakımından o an yürürlükte olan tablo ve ölçütlerin değil, ilk defa sakatlık vergi indirimine hak kazanıldığı dönemdeki tablo ve ölçütlerin dikkate alınması hukuki bir zorunluluk olarak kurumlarca dikkate alınmalıdır.
    Aksi uygulama halinde hak kaybına uğrayan bireylerin dava yoluna gitmelerinde ellerinde çok önemli bir argüman geçmiş olacaktır.
    Konu algaNihat tarafından değiştirilmiştir (16.06-2016 Saat 18:10 ).

Üye
    kiyasettin Avatarı

Son Giriş
    20.09-2016
    Saat
    22:09
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@algaNihat Yani 2008 den sonra sigortaligi başlayan ve Engelli olarak emekli olanlar için geçerli sgk kontrol muayenesi öylemi.
    2008 önce olanları kapsamiyor öylemi.
    Sgk cumhuriyeti maşallah kendince tüzükleri yasalari duzenliyip uyguluyor.
    Bu sürekli raporlari veren Sgk,in doktorları memurları değilmi keza oda yetmiyor
    Ankara Maliye kurulu doktor ve profesör dolu ve buda devlet kurumu.
    Bu iki kurumda sürekli onaylıyor,raporumuzu ve vergi indirimimizi,ne hikmetse Sgk cumhuriyetine kimse dür demiyor ve kılıcı eline alıyor tabii bu devletin isinede geliyor.
    O zaman Vergi indirimimiz niye sürekli onaylaniyor.Dalgami geçiliyor,Eğleniyorlarmi Engelli vatandaşlardan.
    Ilaki hakkımızı aramak için Mahkemelerdemi sürünelim bu halimizle.
    Gerçi Mahkeme sonucunda Hep Sgk cumhuriyeti avucunun yaliyor.
    Çünkü yaptıkları her şey hukuksuz.
    Bu ne demek biliyormusunuz.Evet ben sizi emekli ederim ama ömür boyu Engelli halinizle sizi süründururum.
    Allah Engelli vatandaşları süründurenleri beter etsin inşallah.
    Allah hepimize sabır versin.

Bende Sgk Kontrol Şerhi koymasını doğru bulmuyorum.
    Zaten Bir çoğumuzun Rahatsizligi Kronik rahatsizliklar.
    Mesala Diyabet,tansiyon,kalp,böbrek,duyma engeli,görme engeli, kronik karaciger rahatsizligi(Hepat,b,c,d)
    Zaten bu rahatsizliklar süregelen rahatsizlar yani hiç bir zaman tam anlamiyla vücudumuzdan yok olacak rahatsizliklar değil.
    Sadece ilaç tedavisi rahatsizligimizi stabil tutup,ilerlemesini önlüyor.
    Dolayısıyla zaten periyodik kontrollerimiz için hastaneye gidip,kontrollerimizi yapiyoruz.
    Yani Sgk kontrol şerhi istemesinin bir anlamı yok gereksiz eziyetten başka bir şey değil.
    Kaldikki bir çoğumuz ömür boyu ilaç raporluyuz.
    Yani zaten biz periyodik arayla hastaneye gidip kontrollerimizi yapiyoruz.
    Dolayisla Sgk kontrol şerhini anlamsız buluyorum.
    Elbetteki kanunsuz bir sekilde alinan raporlar ve kişiler ile ilgili her şey yapilsin
    Kaldikki yeni sistemde bu pekte artık mümkün değil.
    Öyle tahmin ediyorum sürekli vergi indirimi ile emekli olmuş fakat bu kontrole çağırılan kardeşlerim mutkala asılsız veya asıllı şikayet olmuştur veya o dönem hastanede bir usulsüzluk olmuştur, diye tahmin ediyorum.
    Yoksa herkesi kontrole çağırmalari gerekirdi.
    Şu mübarek günlerde birbirimizi üzmeyelim,dusuncelerimizi doğru bulmasakta birbirimize saygı duyalim.
    Hepimiz Engelliyiz sadece sıkıntilarimizi dile getirelim.
    Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Üye
    baykara- Avatarı

Son Giriş
    18.02-2017
    Saat
    14:55
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaslar şimdi ise sgk beni tekrar hakem hasteneye gönderdi buradan raporum oranim ise %46 olarak onaylandi gelecek sonucu bekliyorum bülent abiye soruyorum şimdi nasik bir sonuc cikar

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    04:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    18

Bu ne demek biliyormusunuz.Evet ben sizi emekli ederim ama ömür boyu Engelli halinizle sizi süründururum.
    Allah Engelli vatandaşları süründurenleri beter etsin inşallah.
    Allah hepimize sabır versin.

şu yazdığınız ne kadar doğru bir ifade. hakikaten merak ediyorum. diyelim erken emekllik şartlarına haizsiniz. engel oranı yüzde kırk ın üstünde rapor da aldınız. bunu sgk yüksek sağlık kurulu da onayladı ve sizi emekli etti. ilkten hiç bir ibare şart koymadı. süresiz raporu kabul etti. ilerde bir tarihte size ulaşıp kontrol muayenesi isteyebiliyorlar mı?. istiyorlar sa ki öyle anlaşılıyor. bu arada kesilen maaştan dolayı yaşanan mağduriyet ne oluyor?. ya da ikinci kontrol de ne yaparsanız yapın, oran yükselmedi diyelim. size yeniden dönün çalışın mı diyor. memuriyette bu durum nasıl oluyor, bilen var mı?. memur olup böyle bir durum yaşayan?.

Üye
    sabri35 Avatarı

Gerçek Adı
    sabri
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

şimdi bende 3 sene önce piskiyatrik oralı rapor vergi indirimim sürekli aradan 3 yıl geçti sigorta başanagıcım 1992 acaba emekli olurken veya olduktan sonra kontrole tabi olurmuyum piskiyatri yüzde 30 kısmen düzelen işitme 22 fizik 20 seklinde raporum içime kurt düştü??

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

@baykara-

Bence sorunsuzca onaylayacaktır SGK

Üye
    denizrüyanaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Rüya Çeşminaz
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    22:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara / Turkey
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    27

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar Cumhurbaşkanlığına yazdığım yazı ve bana verdikleri cevap , bende anlamadım Cumhurbaşkanlığına verdikleri cevap raporu ve vergi indirimi sürekli olunca emeklilikte sürekli oluyor diye cevap yazdılar ama sgk niçin böyle bir şey yapıyor anlamıyorum arkadaşlar bu konuda sıkıntısı olanlar Cumhurbaşkanlığının web sitesinden Cumhurbaşkanına yazın bölümü var burdan sıkıntınızı yazabilirsiniz ayrıca BİMER e yani Başbakanlık iletişim merkezine de aynı şekilde sıkıntınızı yazabilirsiniz böylece sesimizi daha çok duyurmuş oluruzj3VQjg - Kontrol muayenesinde emekliliğimi sonlandırdılar! Şimdi neler yapmam gerek?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12