Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    OZELES Avatarı

Gerçek Adı
    Özer
    Son Giriş
    18.02-2017
    Saat
    19:36
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese merhabalar...
    Ben yaklaşık 1 yıldır çalışmıyorum. Geçtiğimiz şubat ayında karaciğer sirozu olduğumu öğrendim ve buna bağlı olarak engelli raporu almak istedim. İlave mevcut rahatsızlıklarımla yaklaşık on gün önce %40 rapor aldım. Raporu şahsi başvuru ile Urla Devlet Hastanesi'nden aldım.Çünkü İzmir içindeki büyük hastanelerde çok uzun sürüyor.Sonuçta bu hastane de engelli sağlık raporu vermeye yetkili hastaneler listesinde var.

Vergi indiriminden emeklilik için istenen sigortalılık süresi ve prim günlerine fazlasıyla sahibim. 24 yıllık sigortalılık sürem ve 6080 prim günüm var.Bundan faydalanmak için vergi indirimi belgesine sahip olmam gerekiyor, tabi haliyle de çalışıyor olmam gerekiyor.

Şimdi öğrenmek istediklerim;

1-Şahsi başvuru ile ilçe hastanesinden alınan raporla ilgili sıkıntı yaşar mıyım?
    2-Giriş yapacağım işe engelli statüsüyle girmem şart mı? Normal çalışan olarak girmez miyim?
    3- Vergi indirimi işi ortalama ne kadar sürer?

Konuya vakıf olan arkadaşlar var ise beni aydınlatırlarsa çok sevinirim, zira yanlış bir adım atıp da baştan başlayarak zaman kaybetmek istemiyorum. Teşekkürler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

1. Şahsi aldığınız rapor sorun olmaz, vergi indirimi için başvuru yapabilirsiniz.
    2. Engelli statüsüyle girmeniz şart değil, normal çalışan olarak görünebilirsiniz. Toplamda 10-15 günlük sigortalılık yetecektir. Yalnızca başvuruyu yapmanız ve başvuruyu yaptıktan sonra çıkış yapmanız bile yeterli olacaktır.
    3. Toplamda 40 gün gibi bir süre içerisinde cevap verilir evraklarınızda ve belgelerinizde sorun çıkmadığı sürece. Ancak yukarıda belirttiğim gibi bu sürenin tamamını sigortalı olarak beklemeniz gerekmez. Başvuru yapıldıktan sonra iş çıkışı yapılabilir.
    @OZELES çok geçmiş olsun, şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Üye
    OZELES Avatarı

Gerçek Adı
    Özer
    Son Giriş
    18.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim Kısmet

Dediğiniz gibi yapmak benim de çok işime gelir fakat, bu tip durumların şüphe uyandıracağı, takip edileceği yorumlarını aldım hep çevremden, özellikle muhasebecilerden... Hoş, birçoğu birçok şeyden habersiz ya neyse...

Takip, kontrol vs. olur mu? Olursa sorun yaşanır mı? Hani, '' sen sırf bu işlem için giriş yaptırmışsın '' deyipte işi yokuşa sürmesinler.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

İşi yokuşa sürme durumları olamaz, siz çalıştığınıza dair belge aldıktan sonra doğrudan raporunuzla birlikte vergi dairesine kendiniz gidip başvurunuzu yapacaksınız. Burada işyerinizin başvuru yapma durumu olmayacak. Ama özellikle tanıdıklar varsa çevrenizde işyeri sahibi olan, onlardan bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

Üye
    OZELES Avatarı

Gerçek Adı
    Özer
    Son Giriş
    18.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkür ederim, ben hemen işe koyulayım.