TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    Adil34 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.03-2016
    Son Giriş
    12.03-2016
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Sayın Oturanboğa,
    Kardesimin 8 yıldır bioplar bozukluk teshisi var. Malulen emeklilik için primlerini ödedik. Askerlik borçlanmasını da yaparsak 10 yıl +1800 günü doldurmuş olacak.
    Sorum ise şu: Askerlik borçlanmasından önce emeklilik raporuna başvurmak mümkün olur mu? Yoksa ne şartla olursa olsun önce 1800 günü doldurup sonra mı emekliliğe başvurulabiliyor? 10 bin lira gibi bir borcun altına girip sonucunda mamlulen emeklilikten faydalanamamak kötü olur bizim için.
    Veyahut da elindeki sağlık raporlarını gösterip "malulen emeklilik kesin çıkar ya da çıkmaz" diyebilecek bir bilirkişi bulabilir miyiz?
    Şimdiden teşekkür ederim.

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    56.121
    Alınan Beğeniler
    3.028
    Verilen Beğeniler
    3.568

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Adil34

    Malulen emeklilik Maluliyet cetveli'ne göre belirleniyor. Belki bu cetvele göre doktorunuzdan görüş isteyebilirsiniz.


    Maluliyetin tespiti başvurusu için 1800 gün ve 10 yıllık süre şartı söz konusu mu? Bu konuda bilgisi olan var mı? @UZAKLAR, @Ufukalp

  3. #3
    Üye
    hilal72 Avatarı

    Gerçek Adı
    hilal
    Üyelik Tarihi
    29.08-2014
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Mesaj
    1.151
    Alınan Beğeniler
    76
    Verilen Beğeniler
    13

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük,yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. (Bakınız: 5510 Sayılı Kanun: Madde 26)

    iki türlü burda malülülük eğer başkasının bakıma muhtacı var ise yıl şartı süre aranmıyor

    ama sgk daki işleyişi bilemem baştan maluliyet talebinde bulunup daha sonrada askerlik borçlanması yapabilirmisiniz bilmiyorum bulunduğunuz il deki sgk müdfürlüğüne görüşerek vakit kaybetmeden başlatın derim.

  4. #4
    Üye
    Halil063 Avatarı

    Gerçek Adı
    Ankilozon
    Üyelik Tarihi
    12.01-2016
    Son Giriş
    09.07-2020
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    61
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    1800 gün primi doldurmadan müracaat ederseniz hastahane masraflarını siz ödersiniz 1800 günü doldurup müracatınızdan hastahane masraflarını sgk öder

  5. #5
    Üye
    UZAKLAR Avatarı

    Üyelik Tarihi
    16.05-2003
    Son Giriş
    16.01-2021
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    706
    Alınan Beğeniler
    128
    Verilen Beğeniler
    57

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Adil34, buradan vereceğimiz her cevap kesin olmayabilir, bulunduğunuz il SGK'ya veya telefondan alo 170'i arayarak çok daha sağlıklı bilgi almanız mümkün olacaktır.

  6. #6
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    07.06-2021
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    11.518
    Alınan Beğeniler
    1.201
    Verilen Beğeniler
    542

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Adil34 , @OturanBoğa
    Maluliyetin tesbiti için 10 yıl şartı yok, çünkü sonuçta başkasının bakımına muhtaç çıkma ihtimali de vardır, bakıma muhtaçlık durumunmda 10 yıl şartı aranmamaktadır.
    1800 gün prim şart, ancak bu 1800 günü borçlanma ile tamamlayabilecek durumda olup da borçlanma yapmadan sevk edilenler maluliyetlerinin tesbitine iliişkin tüm masrafları kendileri öderler.