Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    17:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar.İlk öncelikle herkese geçmiş olsun.
    Birkaç sorum olacaktı.Zamanı olup da konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Şuan hale aktif olarak çalışmaktayım.SSK hizmet döküm bilgisine göre ilk işe giriş tarihim.01.06.1999 fakat o tarih ilk staja başladığım tarih. Daha sonraki uzun çalışma tarihi 12.09.2001
    Toplam sigortalılık gün sayısı 3956 ve şuan hala çalışmaktayım.Emekli olmayı düşünüyorum.Ama malülen mi yoksa yaşlılık mı müracad etsem? % 96 özürlü raporum ve %96 vergi indirim raporum var.
    SSK hizmet dökümünde toplam prim eski ve yeni tl oldugu için toplam bir şey yazmıyor.
    ancan enson P.E.K OCAK AYI 1979.27 GÖRÜNÜYOR.
    örnegin sadee 2015 yılı için ay ay sırayla acaktan başlayarak,

2.098,17, / 2.098,17, / 2.461,85,/ 2.601,72,/ 2.601,72, / 2.496,82, / 2.307,98,

2.238,04, / 2.168,10, / 1.818,41, /1.650,56, / 1.650,56, ve enson ocak ayı 1.979,27

Nasıl bir yol izleyipte en yüksek şekilde emeklilik hakkı kazanabilirim. malülen mi yoksa yaşlılık olarakmı

2. Emekli maaşım tahminen ne kadar olur.
    3.Bakıma muhtacım kardeşim bakıyor emekli olduktan sonra oda bana baktığı için para alabilirmiyiz? alırsa tahminen nekadar.? Bu maaşı alırsa ssk ödemesi kendimiz yatırabilirmiyiz? çünkü onunda ssk yani saglık hizmetlerine ihtiyacı var.Oda hala şuan aktif olarak çalışmakta.
    Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    5

şartların malulen emekliliğe uyuyor ama elindeki raporu sgk geçerli kılmaz malulen emeklilik için başvuracaksın erken emeklilik içinde geçerli erken emeklilik için birinci derece ye girdiğinden 15 yıl 3600 gün gerekli 12.09.2016 dan sonra emekli dilekçeni verebilirsin şu an şubattayız maluliyet içinde başvursan sevkindi git gel derken sgk evraklar geç gidiyor sgk ankaraya gönderiyor ankara sağlık kurulu karar verdiği için zaman olarakta senini erken emeklilik için beklediğin zamanı bulur tercih senin mauliyet için se terk fark eden bir kere daha hastanelerde sürünmek olur sinir steres ben olsam 12.09.2016 kadar beklerim.

Üye
    pasa_43 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:43
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben 3 ay önce emeklilik dilekçesi verdim..rahatsızlığınız nedir ve işe giriş tarihinden önce mi yoksa işe giriş tarihinden sonramı rahatsızlığınız meydana geldi.? bunlar önemli..önce bunları bilmek gerekir bi cevap vermek için..

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

12.10.2003 trafik kazası

Üye
    pasa_43 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:43
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sosyal güvenlik mevzuatına göre malulen emekli maaşı alan kişi çalışamaz. Çalışamaz derken malullükten emekli maaşı alırken çalışamayacağını kastediyoruz.Yoksa herkesin çalışma hakkı Anayasa tarafından güvence altına alınmıştır. Malullük dolayısıyla emekli olan ve maaşını alan kişi eğer tekrar çalışmak isterse emeklilik maaşı kesilir. Emekli maaşı kesildiği için tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışır. Emeklilik maaşı kesildiğinden, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışamaz. Yani hem emekli maaşı alıp hem de bir işyerinde çalışamaz.
    Bu günkü konumuz, malulen emeklilikle sıkça karıştırıldığı için malulen emekli olanların çalışma şartlarını açıklayarak yazıma başlamak istedi. Sosyal güvenlik mevzuatında özürden emeklilik başlığı altında bir düzenleme bulunmamaktadır. Özürden emeklilik, kanunda yaşlılık sigortası kapsamında işlenmektedir. Bu durum özürden emekli olanların yaşlılık sigortasından emekli oldukları manasına gelmektedir. Özürden emekli olan kişiler aslında yaşlılık sigortasından emekli olmaktadırlar. Sadece normal yaşlılık sigortası kapsamında emekli olmaktan farkı, özürden emeklilik şartlarının, yaşlılık sigortasından emeklilik şartlarına göre daha kolay şartlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında son düzenlemelerle "özür" kelimesi de kanunlardan temizlenmiş ve "engelli" kelimesi ile yeni tanımlamaya gidilmiştir.
    Daha önce yine bu köşede yayınlanan başka bir yazımda malul olmakla özürlü olmak arasındaki farkı " Sigortalının çalışma gücünü kaybetmesi ve özür halinin oluşması eğer ilk işe girdiği tarihten sonra meydana gelmişse ve özür oranı da %40 ile %60 arasındaysa sigortalı özürlü sayılır ve özürden emekli olabilmek için gerekli olan prim gününe de sahipse özürden yaşlılık aylığı bağlanır. Eğer ilk işe girdiği tarihten sonra meydana gelen özrü %60 dan fazla ise sigortalı malul sayılır ve 1800 gün prim ödemesi varsa malulen emekli olur.
    Sigortalının özrü ilk işe girdiği tarihten önceyse özür derecesi %60 dan fazla olsa bile malulen emekli olamaz. Prim günü yetiyorsa özürden yaşlılık aylığı talebinde bulunabilir" şekilde açıklamıştım.
    Yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi malulen emeklilik ile özürden emeklilik birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Hem emeklilik şartları hem de emeklilikten sonra tekrar çalışmaya dönük sonuçları itibariyle farklılıklar göstermektedir.
    Malulen emekli olanlar emekli maaşı alırken tekrar çalışamayacak olmalarına rağmen özürden dolayı yaşlılık aylığı bağlananlar emekli aylıkları kesilmeden tekrar çalışmaya başlayabilirler.

bakın okuyun bu yazıyı bu sizi aydınlatacaktır..

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malülen olsa benim şartlara göre nekadar emekli maaşı baglanır. yukarda herşeyimi yazdım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@yakamoz_sulo

Durumunuz başka brinin sürekli bakımına muhtaçlık düzeyinde olduğu için malulen emeklilikte maaşınız daha yüksek olur. Eğer emeklilik sonrası çalışmak gibi bir durumunuz olmayacaksa, malulen emekliliği tercih edin.
    Ama emekli olduktan sonra da çalışmanız gerekiyorsa, bu durumda Yaşlılık emekliliği tek seçenek

Ne kadar emekli maaşı bağlanır, bilemiyorum.

Evde bakım aylığı için gelir hesabı yapılır: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ir-siniri.html

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tahminen. Yukarda prim gününü toplamını işe giriş tarihini son ödenen pripleri belirttim. Tahminen yani?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@yakamoz_sulo

Özellikle son dönemde 2000 tl aylık ortalama ile sigorta yatmışsa, bence emekli maaşı 1400-1500 tl civarında olacaktır.

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey öncelikle Cevabınız İçin Teşekkürler.Ben E devlet şifresiyle sigorta dökümantıma girdim ve ordaki belirtilen prim tutarlarını tazdım.Ordaki görmüş oldugum prim tutarları sigırtamın o ücret üzerinden mi yattıgını gösteriyor.? Teşekkürler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Evet aylık prime esas kazanç tutarlarınız ve en sonda prime esas kazanç toplamı yazar.

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk bey ben en yukarda Belirrmiştim. Ssk hizmet dökümümde PEK bölümünde ne yazıyorsa kopyalayım belirttim. Ama sigorta bu turardan mı yattı onu bilmiyorum. Ama askeri ücretten fazla yattıgını biliyorum.Bu duruma göre bülen betin dediği gibi maaş alanilirmiyim. Bu maaş gerek malülen gerekse yaşlılık olsa fark etmez demi aşagı yukarı bumu baglanır? Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    422

@yakamoz_sulo

Benim söylediğim maaş miktarına güvenmeyin aman! Ben tümüyle afaki söyüyorum. @Ufukalp daha doğrusunu bilir

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@yakamoz_sulo
    Maaş tahmini yapmak istemiyorum, göz önüne alınan o kadar çok kriter varken buradan yapılacak tahminler ne kadar gerçekçi olur emin değilim. Emekli aylığı hesaplama sitelerinden faydalanarak bir fikir edinebilirsiniz.

Üye
    yakamoz_sulo Avatarı

Son Giriş
    28.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Vallahi bülent ve ufuk bey. Yukarda ben bilgilerimi yazdım.Yatan prim oranlarını son bir yıllık. Yani bende diyorum ki emekli olsam tahminen nekadar alırım diye merak ediyorum. Yatdımcı olursanız sevinirim.Tahmini olarak

Sayfa 1 / 2 12 SonSon