Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 77 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @dogan3200
    sana bende ufukalpte defalarca bilgi verdik senin için ayrıntılı olarakta yazdık sen daha ne soruyorsun defalarca oku verilen cevapları anlayacaksın ozaman

Üye
    Başgedikli Avatarı

Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    13:42
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aslında sorun Sgk nın mevzuatı hiçe sayan uygulamaları.%60 ve üzeri rahatsızlıklar tabloda 15 yıl hizmet süresi ve 3960 gün prim şartına bağlı olarak gözüksede,Kurum illede 4320 gün prim isterim diye diretmekte.

Olayın kaynağı ise şudur:Malum 5510 sayılı kanunda belirtilen maluliyet hakkı 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim şartına istinaden %60 ve üzeri rahatsızlıkları olanları tanımlamaktadır.Ama Sgk ve sağlık bakanlığının çıkarttığı yönetmelik kanuna aykırı düşerek,bu %60 hastalık oranını,kendi belirlediği bir takım kriterlere dayandırmakta ve buna da maluliyet cetveli denen ucube bir liste yaparak,hastaları buna göre değerlendirmektedir.Sorunun kaynağı işte tam bu noktada yapılmış olan bu yönetmeliğin,kanunla çelişmesinden kaynaklanmaktadır.
    Esasen DOĞAN Arkadaşımızın kanuna göre aldığı %68 raporla malulen emekli edilmesi gerekmektedir.Ama gelgelelim yönetmelik bunu engellediği için,ortaya karmakarışık içtihadlar uygulamalar,diretmeler çıkmaktadır.Ben daha öncede bu konuda yazmıştım.Malulen emekliliği reddedilip,mahkemelik olan arkadaşlar hep yanlış usul ve yol izlemekteler.Mağdur durumda olan bu arkadaşlarımız hep maluliyetlerinin tesbiti hususunda mahkemelerde uğraşmaktalar.Ama esas olan şey,Mahkeme açılıp uğraşılacaksa,hastalıkların tesbiti değil,tamamen kanuna aykırı olan yönetmeliğin değiştirilmesi şeklinde dava açılmasıdır.Bu iş ise bireylerin tek başına yapacağı bir şey değil maalesef.Bunun için örgütlü çalışma,bir araya gelme ve çeşitli dernek ve organizasyonların desteği şarttır.Mesela Anayasa mahkemesinde bununla alakalı bir dava açılabilir ve Sgk nın maluliyet için çıkardığı yönetmeliğin,Kanun koyucu tarafından Meclisten çıkan ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp,yürürlüğe giren 5510 sayılı kanuna aykırılığı tesbit ettirilip,iptal ettirilmeli yada yeniden düzenlemeye tabi tutturulmalıdır.

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    18:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@hilal72 @Ufukalp bakın nasıl anlatır şekilde yazmış @Başgedikli arkadaşımız tane tane ben sizi anlatıyorum siz hala çayın içine şeker hariç bal katalımmı diyorsunuz teşekür ederim @Başgedikli arkadaşım 1 yıldır anlatığım ve anlayamadıkları soruya siz 3 kelimede anlattınız ben cevabını net anladım oran % 50 %59 da olsa 4320 oran % 60 ile % 99 da olsa 4320 bunun çıkar yolu yokkkk diyorsunuz devlet yasa çıkarmış içinde barınan yokkk

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    KÜBA
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    14

sgk kafayı yemiş heralde

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    5

@dogan3200
    ufukalpin yazdığına bak onun yazdığında neden böyle olduğunu anlatıyor sana karıştıran sensin sen takmışsın kafayı yüzdeliklere tek bir hastalığınızdan oranın %60 olması gerekiyor sizde bir kaç rahatsızlığının toplamı ufukalp hocamın yazdıkalrını oku memurunda doğru işlem yaptığını göreceksin

Üye
    Başgedikli Avatarı

Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@hilal72 Esasen sizinde,ufukalpinde yazdıkları doğrudur.Ama olayın Sgk tarafından yorumunda yanlışlık yapılmaktadır.Mesela bakın sizde yazdınız tek bir hastalıktan oranın %60 olması durumunda malulluk gerekeceğini ama Sgk olayı bu şekilde bile yorumlamamakta maalesef.Onlar için tek kriter kendi hazırlamış oldukları malulen emeklilik cetveli.Mesela basit bir kaç örnek sunalım hemen:

Arıza cetveline göre Nefrotik sendromlarda 6 aylık tedavi neticesi protein kaçağı varsa bunun cetvele göre yüzdesi 60 tır.Ama Sgk kendi maluliyet kriterlerini kullanıp,hastanelerin raporlarına itibar etmediği için ,Aynı zamanda hastada şu belirtilere bakar:

anazarka tarzı ödem ile birlikte tedaviye rağmen en az 3 ay süren ve;
    A. Serum albümin düzeyinin 3.0 gram/desilitre (100 ml) veya altında ve 24 saatlik proteinüri miktarının 3.5 gram veya üzerinde olması
    veya
    B. 24 saatlik proteinüri miktarının 10.0 gram ve üzerinde olması

Yani Hastane 6 ay tedavi edip,bu kişi tedaviye rağmen Proteinüri hastasıdır ve %60 raporu hak ediyor demesine rağmen Sgk bu hastayı %60 la malulen emekli etmeyip,yukarda yazdığım şartlarıda arar.(Zaten idrarında 10 gr protein kaçağı bulunan kişiyi varın siz düşünün.)

Başka bir örnek verelim;Ağır Koah hastalıklarında rapor oranı %80 iken Sgk bu yüzdeye bakmaz ve kişide kendi kriterleri olmasınıda arar :

A. Ağır fonksiyonel etkilenme; istirahat PO2 değeri 50 mmHg’dan az veya 60 mmHg’nın altında ve beraberinde pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, egzersizle artan ağır hipoksemi bulgularının olması
    veya
    B. İdame tedaviye rağmen ağır veya çok ağır dispne (Modified medical research council, MMRC 3-4), şiddetli fizik muayene bulguları ve spirometride hastalıkların tanısı dikkate alınarak; FEV1 <%45; FVC <%45; DLCO<%45 veya VO2 maks<15ml/kg-dk olması

Ağır koah hastası olupta,malulen emekli edilmeyip,tedavi sürecinde hayatını kaybetmiş çok kişi var.Hatta bu forumlarda da,bu şekilde emekli olmayı bekleyip olamayan ve vefat etmiş kişiler var.Adam nefesi yetmeyip ölüyor ama Sgk adamı malul saymıyor.

Arkadaşlar örnekler çoğaltılabilir.Benim değinmek istediğim ana husus ,Sgk kurumu maalesef kanun dışı uygulamaların merkezi olmuş bir kurumdur.yaptığı çoğu icraat,kanunla ters düşmektedir.Yargı kararları dahi bu kurumu çoğu zaman bağlamamakta,yüzlerce mahkeme kararına rağmen hatalı olduğu içtihadlarına devam etmektedir.Bu sebeple mağdur edilmiş binlerce insanımız bulunmakta ve imkansızlıkları sebebiyle haklarını arayamamaktadır.İşte bu yüzden tek başına mücadele etmek,mahkemelerde tek başına hak aramak beyhude bir çaba olmaktadır.Toplu hareket etmek ve bir araya gelmek şarttır diye düşünüyorum.

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    5

@Başgedikli
    ozaman forumda kampanya başlatalım meclis bimer çalışma bakanlığı her yere yazalım ozaman

Üye
    Başgedikli Avatarı

Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşte bende bunu arzu ediyorum @hilal72 kardeşim.Bu forum bunun için var değil mi?Toplu hareket edip,gerekirse buraya giren avukat arkadaşlardan da yardım alıp,gereken yerlere,gerekli müracaatları yapalım.Mecliste ulaşılması gereken yetkililere ulaşalım.Kanunen bir mücadeleye girişmemiz gerekirse,bunu bilinçli bir şekilde hep beraber ama tek ağızdan yapalım diyorum.Bu forumun yöneticileri bizlere gerekirse önderlik edip,bir yerlere sesimizi duyuralım.Yanlış olan uygulamaları tesbit edip,düzeltilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda ne gerekiyorsa yapalım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    171
    Verilen Beğeniler
    30

bağkur'dan 28.maddeye göre yaşlılık emekliliği için yöneticiler şu sabit başlıktaki bilgiyi referans veriyor hep:http://www.engelliler.biz/forum/emek...i-olurlar.html

"D-Bağ-Kur’lu özürlüler de artık erken emekli olabiliyor
    Bağ-Kur (4/B) sigortalılarından özürlü-engelli olduğu için SSK’lılar gibi erken emekli olamayanlara da artık 5510 sayılı Kanun ile ilk defa erken emeklilik hakkı getirildi. Uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar, çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan özürlü emekliliğinden aşağıdaki tablodaki şartlarla yararlanabilecekler.

bagkur - Engelliler yaşa bağlı olmadan erken emekli olurlar"

koyu renkle belirgin hale getirdiğim ve altını çizdiğim yere göre tabloda belirtilen "% 60 ve daha fazla olanlar" kriteri çalışmaya başlamadan önce malul oldugu tespit edilen ve bu yüzden malul emekliliğinden yararlanamayanlar için geçerlidir.
    @dogan3200 adlı arkadaş bu kriterlere uymuyor. @dogan3200 adlı arkadaşın yaşlılık aylığı için sabit linkte verilen tablodaki % 40 - 59 oranlarına göre işlem yapılacaktır. 15 yıl, 3960 gün şartı @dogan3200 için mümkün değil işleme konulamaz.

tekrar ediyorum linkte verilen tablodaki "%60 ve daha fazla olanlar"
    hükmü "ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar" için geçerlidir sadece.

şurada @OturanBoğa 'nın @dogan3200 arkadaşa verdiği bilgi yanlıştır:http://www.engelliler.biz/forum/emek...ml#post1665511

Üye

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KÜBA
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    14

%60 ve üzeri olan erken emeklilikte 3960 ve 15 yıl sigortalılık süresiyle emekli olur

memur zaten demiş bagkurda yok demiş ssk da var demiş böyle farklı uygulama olamaz sgk adı altında birleşti kurumlar nasıl oluyorda kalem apla ssk da 3960 la oluyorda emekli bagkurda neden olmuyor memur işi yokuşa sürüyor benimde bi tanıdık vardı esnaf bagkurluydu engelli hakkıyla emekli olması gerekirken sgk daki memur olmaz dedi 3 buçuk yıl ssk yatırması lazım dedi yani ssk ya geçmesi lazım dedi bagkurda erken emeklilik yok dedi bu nasıl oluyor

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8221
    http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8272

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1 benim anladığım kadarıyla ben bağkurlu olmadan önçe hastalanmam lazım % 60 üstü rapor almam lazım 3960 günden emekli oluyorum
    2 benim burda bağkurlu oldukdan 20 yıl sonra rahatsızlığım % 60 üstü rapor aldığım için 3960 tabi emekli olamıyorum 4320 güne tabi emekli ediliyorum
    3 bağkur olmadan önçe 3960 bağkur oldukdan sonra 4320 % 60 üstü rapor olanlar kısacası bu galiba

4 devlet diyor kii adamı öldürürken 5 sefer arka arkaya bıçaklarsan ceza az alırsın yani 1 yılda çıkarsın eyer adamı tek seferde bıçaklayıp bir kaç gün sonra ölürse muhebbetden yargılanırsın diyor anladığım kadarıyla bizm ızdırapbımız bu yasa çıkıyor kaşı yokkk lanet olsun bee napalım 4320 günü dolduracaz çaremiz yok

Üye
    Başgedikli Avatarı

Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hah işte tamda böyle @dogan3200.Sgk nın,5510 sayılı kanuna aykırı olarak çıkarmış olduğu yönetmelik saçma sapan olduğu için,böyle anlamsız işler ortaya çıkmakta.Çünki kanun %60 ve üzeri rahatsızlığı olan malulen emekli olur demekte.Ama yönetmelik,bunun aksine kararlarla çıkarıldığı için,Sgk kendince bir sürü kriterler,tablolar,günler vs ortaya koyarak,içinden çıkılmaz içtihadlar ortaya koymakta.

5510 sayılı kanun;

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Uzun Vadeli Sigorta Hükümleri
    Malûl sayılma
    MADDE 25- Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
    Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Yukarda kanun bu şekilde,ve kanunun uygulanması için kurum tarafından yönetmelik çıkarılacak demekte.Aynı kanunun devam eden 28.maddesi de şu şekilde;

MADDE 28- Yaşlılık sigortasından sigortalıya sağlanan haklar şunlardır:
    a) Yaşlılık aylığı bağlanması.
    b) Toptan ödeme yapılması.
    İlk defa bu Kanuna göre sigortalı sayılanlara;
    a) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
    b) (a) bendinde belirtilen yaş şartı;
    1) 1/1/2036 ilâ 31/12/2037 tarihleri arasında kadın için 59, erkek için 61,
    2) 1/1/2038 ilâ 31/12/2039 tarihleri arasında kadın için 60, erkek için 62,
    3) 1/1/2040 ilâ 31/12/2041 tarihleri arasında kadın için 61, erkek için 63,
    4) 1/1/2042 ilâ 31/12/2043 tarihleri arasında kadın için 62, erkek için 64,
    5) 1/1/2044 ilâ 31/12/2045 tarihleri arasında kadın için 63, erkek için 65,
    6) 1/1/2046 ilâ 31/12/2047 tarihleri arasında kadın için 64, erkek için 65,
    7) 1/1/2048 tarihinden itibaren ise kadın ve erkek için 65,
    olarak uygulanır.
    Sigortalılar, ikinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde yer alan yaş hadlerine üç yıl eklenmek ve adlarına en az 5400 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla da yaşlılık aylığından yararlanabilirler.
    Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
    Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.

Zaten dikkatle okursanız %59 orana kadar yaşlılık aylığı bağlanır yazmakta.Çünki %60 olursa zaten kanuna göre malulen emekli edilmesi gerekir hastanın.İşte yönetmelik burada devreye girmekte ve kanunun dışına çıkarak,ters uygulamalar ile kendine göre,kriterler belirlemekte.

Bir Allahın kulu siyasetci çıkıp,Bu yönetmelik kanunla örtüşmemekte ve düzenleme yapılması gerekmektedir dememekte.İş mahkemelerinde ve yargıtayda,binlerce dava dosyası bununla alakalı olarak uzayıp gitmekte.Mağdur olanlar ise elbette ki bizler olmaktayız.Pek çok kişi bitmek bilmeyen,mahkemelerden,tekrar tekrar istenen sağlık raporlarından,maddi imkansızlıklardan usanıp,yargı yolunu terketmekte.

Üye

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KÜBA
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    14

şimdi benim durumum nasıl olacak 3 adet raporum var sigorta girişinden önce %80 oranlı sonradan mebe atandım sigorta girişim oldu ben 3960 günle 15 yıl sigorta süresiyle emeklilik hayali kuruyorum bunlar nasıl bilecek sigorta girişinden önce malul oldugumu benim durumum nasıl olacak benim emeklilik kıriterim taplom hangisidir kafam karıştı bilgi verirseniz sevinirim

http://www.engelliler.biz/forum/emek...lir-miyim.html
    bu konuda senkine benzer bi incele

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturanboğa aynı şartlar altında bende esnaf bağkurluyum 5510,28 maddeden %68 raporum geldi süresiz 3571 gün bağkur günün var askerliğime saydırmadım sgk personeli sizin şartınız 4320 günü kapsıyor diyor ben hala 2 aydır bağkur ödemeye devam ediyorum ..
    siz yukarıda paylaşmışınız 15 yıl 3960 +yüzde 60 üstü rapor olanlar diyorsunuz neden bana sgk personeli ısrarca 4320 tamamla gel diyor
    benim hastalığımın önçesi veya sonrası fark edermi ilk sigorta önçesi sonrası benim hastalığım ilk sigorta sonrası başladı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    727

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Kalem

Bir yanlış anlaşılma var gibi görünüyor. Bağkur ile "doğuştan engelli olduklarını belgeleyenler" ifadesinin bir bağı yok. "doğuştan engelli olduklarını belgeleyenler" ibaresi geçici 4. maddede geçer ve memurları kapsar.

Bağkur'dan emeklilik 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göredir. Onun şartları da aşağıdaki gibidir:

bagkur - Bağkur'dan engelli emekliliği: 25. madde ve 28. madde açmazı..?

Kişi 28. madde kapsamında sigortaya başvurur. Sigorta anlamsız şekilde önce 25. maddeye göte malulen emeklilik işlemi yapar, sonra "malul değilsin" der, sonra kişi "o zaman 28'den emekli edin" der ve işlem 28'den sürdürülüp emeklilik tamamlanır. Yıllardır bu şekilde olur...

@dogan3200
    bu başlıkta sayısız yanıt verildi. Benim artık okuyacak kafam kalmadı.

Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon