Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 77 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @dogan3200
    Bunu size aylarca anlatmaya çalıştım: http://www.engelliler.biz/forum/emek...de-acmazi.html

%60 oranı ancak birden çok hastalıkla geçebildiğinizden, tek hastalıktan %60 oranına ulaşamadığınızdan malulen emekli olamazsınız dedim defalarca.
    28. madde için ise gününüz yetersiz dedim ama malesef bir resmiyetimiz olmadığından dikkate alınmadı.
    Yapabileceğiniz bir şey yok, 28. madde için istedikleri günü tamamlamaya çalışacaksınız.

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp şimdi 28 maddeden % 68 raporum 3960 mı yoksa 4320 günmü tamamlamam gerekecek internetden baktığıma göre 50 59 arası 4320 gösteriyor benim % 68 olduğuna göre hangine tabiyim 3960 mı 4320 günmüüü ben bağkurluyum aynı zamanda

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    5

hiç bir şey olmaz memurun hatasını sana paşa paşa peşin yada taksitle ödetirler hata yaptıkalrında hatanın bedelini kendileri karşılamıyorlar önceden fazla verdik şimdi faizi geri alacaklar burası türkiye artık insanlardan bana kına geldi akılları bir karış havada bu forumdada var karı kılığı ile profil açıp erkek çıkan çok işine sadık olmayan memurun hatasını sen çekeceksin

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar 1 haftadır bir cevab yazdım cevabın sorusunu alamadım ben bağkur luyum 5510,28 maddeden %68 raporum var benim pirimim eksik 3510 gün pirimim var bağkur personeli dediki sen 4320 tabisin dedi ama benim 50 ile 59 deyilki raporum %68 nasıl oluyor 4320 tabiyim internetde 50 59 arası 4320 tabi yazıyor neden benim oran yüksek ama 50 59 arasındakile tabi tutuluyor dedim 3920 olanlar sgk lılar gecerli dedi vallahi usandım sgk git gel git gel sizden ricam %68 raporlu olan 3920 günmü yeterli yoksa 4320 günmü yeter buna tam cevab istiyorum eyer 3920 gün ise sgk personelin gözüne sokacam kanunlu olanı kanunsuz iş yapıyorsunuz siz sevkmi alıyorsunuz diyecem

sgk personeli bana pirimim doldur yaşlılık maaşı bağlayacakmış
    Konu dogan3200 tarafından değiştirilmiştir (12.03-2016 Saat 11:25 ).

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    5

Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının; a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.Bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak en az 20 yıldan beri çalışan sigortalılar için ikinci fıkrada belirtilen yaş şartı 55 olarak uygulanır.55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar.

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Madde: 25
    Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

@dogan3200
    sizin dediğiniz malulük kısmına giriyor siz ilk sigortalı olduğunuzda bu rahatsızlıkalrınız yok ise sonradan oluşmuş ise sizin dediğiniz geçerli

Karmaşıklığı önlemek adına yazıma ek olarak 11.04.2012 tarihinde kaleme alınmıştır.

5510 Sayılı Kanunun gerek 25 inci maddesinde gerekse 34. maddesinde yer alan “ çalışma gücünün % 60 oranında kayıp edilmesi” şartı; birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır.

İlgili sağlık kurullarından alınan ve tüm vücut yüzdesini belirten özürlü raporu başka bir şey, çalışma gücü kayıp oranını belirten sağlık raporu başka bir şeydir.

Tüm vücut özür oranını belirten rapora sahip kişinin 5510 Sayılı Kanundaki 25 ve 34 üncü maddelerindeki koşullardan faydalana bilmesi, Yüksek Sağlık Kurulunca söz konusu raporlara bir takım kriterler uygulanarak çalışma gücü kaybının oranının bulunması veya ilgili kişinin sağlık kurumuna tekrar başvurarak çalışma gücünü kayıp oranını içeren raporu alması ile mümkündür.

Her halükarda çalışma gücünün kayıp oran yüzdesi tüm vücut yüzdesi özür oranından aynı orana ( hastalığın türüne göre çok zor bir durum ) veya daha düşük orana sahiptir. Diğer bir anlatımla, genellikle çalışma gücünü kayıp oranını içeren rapor tüm vücut özür oranını içeren rapor oranından daha düşüktür.

Aynı rapor türüne bağlı değişiklik göstermeyen birden çok sağlık raporundaki hatalar saklı kalmak şartı ile birçok kişinin iki farklı durumu içeren oranların bulunduğu raporlar hakkında, oranın yüksek iken düşürüldü yaklaşımı, yukarıdaki sözünü ettiğim ayrımdan kaynaklanmaktadır.

Bu yaklaşımla,durumu daha belirgin hale getirmek için söz konusu tespit kaleme alınmıştır.

Herkese sağlık ve mutlu bir yaşam dilerim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=68336
    burdada daha ayrıntılı yazıyor

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar siz hep alıntı bulup gönderiyorsunuz ben 9 yıl 9 ay bağkurluyum benim hastalık yeni başladı önçeden değil 1 yıl önçe meydana çıktı hastalık 3920 denmi 4320 denmii net cevab veriniz %68 raporlu olan 5510,28 maddeden olan

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    5

Kardeşim sana yazdım evet alıntı türk kukuk sitesinden ne diyor orda vücut tüm sağlık oranı ile çalışma gücü kayıt oranını raporları farklıdır diyor bende sana yazımın arasında kendim yazdım sende tam okumadan itiraz etmişsin şimdi bana yine arkadaşlar kızacak adamı fırçalamışsın diye ne dedim o memurdan iş gücü kayıp oranını gösteren yazı yada raporunu iste dedim ve yine yazımın arasımnda iki farklı olgunun karıştırıldığındanda avukaın yazısını ekledim senin dediğin şekilde memur seni yaşlılık erken yaşlanmadan emekliliğe tabi gösteriyor ama maluliyette senin dediğin gibi bunun için dediğim şekilde o meurdan bu yazıyı alman gerekir 3920 denmi 4320 denmi dediğin soru o aldığın yazı ile ortaya çıkacak senin elinde sgk dan gelen %68 oranda iş gücü kaybını gösterir yazı var ise 3920 den elinde bu yazı yok ise ve iş gücü kayıp oranını sgk sağlık kurulu 60 altında karar verdi ise 4320 den ben size açık ve net yazabildimmi buraya kadar siz 9 yıl 9 ay bağkurluyum demişsiniz bu durumdada yaşlılıktan sizi emekli etmezki 15 yıl şartınız dolmamış eğerki bağkurdan önce ssk nız var ise onu bilemem

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@dogan3200
    Ben bu konuya artık yorum yapmıyorum kusura bakmayın.

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    5

@Ufukalp
    ufuk bey ben bu kişiye yazarken hiç başkalarından verilen cevap yoktu şimdi ise 3 sayfalık görüyorum hemv konu başlığını ......... biçiminde açmıştı taşınmış sanırım tek bir konuda birleştirilmiş

şimdi anladım ufuk bey valla çok haklısınız

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@hilal72
    Bu arkadaşın konusu yeni değil.
    Aylar önce de defalarca anlatmaya çalıştım, başka bir çok sayfa altında da yazdı cevapladım.
    Arkadaş belirttiği raporu tek hastalıktan değil, birden çok hastalıktan alıyor ve tek rahatsızlıktan ya da birbirinin komplikasyonu olarak oluşup tek hastalık olarak görülen hastalklardan %60 oranını sağlayamıyor. 28. madde ye istinaden erken emeklilik için de hizmeti yetersiz.
    Olmaz dedim, yapma dedim, şartlarınız uygun değil dedim, birçok konu altında bu durumu ısrarla dile getirdi ve bıkmadan cevapladım. Ama sonucu hep birlikte görüyoruz.
    Bu yüzden bu konuya artık yorum yapmak istemiyorum. Arkadaşın söyleneni dinlemesi için resmi kimliğimiz olması gerekiyor sanırım.

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp kardeş defalarca anlatın ama siz cevabını tam veremiyorsunuz bizde cevabını tam alamadığımızdan bizde yorum üstüne yorum yazıyoruz anlayana kadar tekrar yorumum şu ben bağkur esnafıyım 5510,28 maddenin % 50 ile 59 arası 4320 gün istiyor benimde raporum % 68 onaylandı 28 maddeye göre ben kaç gün pirimden emekli olacam 3960 mii 4320

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

@dogan3200

%60 üzeri oran alırsanız 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün primler 28. maddeden erken Yaşlılık emeklisi olabileceksiniz.

bagkur - Bağkur'dan engelli emekliliği: 25. madde ve 28. madde açmazı..?

Hatalı uygulamadan kaynaklı ödenen aylıkları geri ödemeniz şart. İsterseniz bu konuda dava açabilirsiniz. Belki hakim cezayı ödememenize (ödediğiniz müktarı geri almanıza) hükmedebilir.

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekür ederim @OturanBoğa bilgi için şimdi oldu ssk personeli yine beni yanıttı hatalı şekilde beni dediki senin pirimin 3510 gün sen askerlik borçlanacaksın sonradan 276 gün bağkurlu olup 4320 gününü tamamla gel dedi bende dedim ki benim oran cok yüksek yani .% 68 neden 3960 değilde 4320 gün tamamla gel diyorsun dedim 3960 gün olanla ssk lılar için bağkurlulara geçerli değil dedi.... eyer senin dediğin gibiyse beni yanlış emekliği bağladılar oda yetmedi pirim fazla ödedecek ne piçim devletinin mermuru anlamış değilim hata yapsın diyemi oturturuyorlar yozlaşmış mermurlar

oturan boğa bir şey daha soracam 3960 bağkurlular istenen süre ilk sigorta olmadan önçe yani doğuştan sakatlık diye başlıyor ilk sigorda sonrasıdandamı geçerli %60 üzeri oran alırsanız 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün primler 28. maddeden erken Yaşlılık emeklisi olabileceksiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

@dogan3200

Sonradan-önceden mevzuunda pratikte bir sıkıntı çıkmıyor.

Üye
    dogan3200 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan kaya
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    slm ben 20 yıl bağkurlu ve 9 yıl 9 ay ödenmiş pirimim var toplam gün sayımım 3512 gün 5510,28 maddeden % 68 raporum var ve hastalığımda gecen sene çıktı birden fazla hastalıkdan : sgk personeli 4320 tamamla gel sen emeklisin dedi bende 3960 gün nedir dedim oda skk lılar gecerli dedi bağkurlulara değil dedi benim oran yüzde 68 ben 3960 tabi değilmiyim dedim hayır dedi 4320 gün dedi başka çıkar yolu yok dedi : @oturanBoğa kardeşimiz : %60 üzeri oran alırsanız 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün primler 28. maddeden erken Yaşlılık emeklisi olabileceksiniz. demişti bende onu dikkati alarak bende başbakanlık bimer yazı yazdım bana gelen yazıda şu şekilde... Başvurunuza ilgili birimimizin cevabı: 4320 günden olmanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması ve 11 ay daha Bağkur ödemeniz gerekmektedir. Şahsınıza Emeklilik servisinde gerekli bilgi verilmiştir. Bilgilerinizi rica ederiz gelen cevab buu ben şimdi ne yapmam lazım % 60 üstü rapor alanlar 3960 dan emekli edilmiyormu ne biçim yasa anlamış değilim.............

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon