Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    petsiyem Avatarı

Gerçek Adı
    Şener
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    10:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,

Ağustos 2015 ayında Vergi indiriminden faydalanarak 17 yıl 3840 güne tabii olarak Erken Emekli oldum ( Malulen değil, konuyu bilenler bilir ) Astım + Ankilozan Spondilit + Proteinuri rahatsızlıklarımdan dolayı toplam % 74 oranında Sürekli raporum ve Vergi indirimi var.

Emekliliğim Kontrol Mueyenesiz olarak onaylandı. Ayrıca Halen Özel Sektörde SGDP ödeyerek çalışmaya devam ediyorum. Fakat bilenler bilir, SGK' nın her zaman Kontrol muayenesine tabii tutarak kişiyi Sağlık Kuruluna sevk etme hakkı var.

Sorum Şu ; Velevki bundan 3-5 sene sonra SGK bana git kontrol muayenesi yaptır gel dedi. Bende kurula girdim ve diyelimki rapor oranım % 40 altına düştü. Vay benim halime o zaman ... Ben gelecem 45 yaşına. o yaştan sonra durumum ne olacak ? Ayrıca Emekli olduktan sonraki çalıştığım günlerde heba olacak mı ? ( Bu arada rapor oranına itiraz gibi bir sürecin başlaması ve bunun süresinin oldukça uzun sürmesi konusunu biliyorum )

Özellikle Sayın @OturanBoğa bey ve Sayın @officer bey bu konuda fikir beyan ederseniz sevinirim. Tabiki diğer tecrübe ve bilgi sahibi insanların fikir vermesinede çok sevinirim.

Teşekkürler

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

bu konuya ilave olarak arkadaşın dediği gibi sgk kontrol istedi farzettik vergi indirimi için aldığımız tarihteki raporumuz 2000 yılı diyelim kontrol istediği tarih 2015 yılı acaba 2000 yılındaki engelli ölçütleriyle mi 2015 yılındaki engelli ölçütleriyle mi kontrol edilecek
    bu konu hakkında fikri olan var mı

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:51
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer rahatsızlıklarınız aynen devam ediyorsa
    İlk rapor tarihindeki yönetmelik dikkate alınır
    Bununla ilgili mahkeme kararı mevcut.

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

teşekkür ederim başka bu konuda görüşü olan bilgisi olqn varsa paylaşmasını isterim

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    0

Yüksek Mahkeme bir kararında[8] “Sigortalının 18.3.1981 tarih ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla tespit edilen sakatlık indiriminden yararlanacak hizmet erbabının sakatlık derecesinin tespit şekli ile uygulaması hakkında yönetmelik hükümlerine göre % 44 malûliyet esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanmıştır. Ancak Kurumun sigortalının yaşlılık aylığının kesilmesine esas aldığı, SSK Malatya Bölge Hastanesinden alınan 3.9.2003 gün ve 341 sayılı, sigortalıda çalışma güç kaybını % 20 olarak belirleyen kurul raporuna istinaden Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Merkez Sağlık Kurulu sigortalıdaki çalışma güç kaybını % 36 olarak kararlaştırmış ise de, beden çalışma güç kayıp oranının % 36 olarak belirlenmesi sigortalının yaşlılık aylığına esas alınan malûliyetinin saptanmasında önem arz eden 1981 tarihli anılan ilk yönetmelik hükümleri yerine, 18.3.1998 gün ve 23290 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 98/23290 sayılı (sonraki) yönetmelik hükümleri esas alınmak suretiyle belirlendiği görülmüştür.

Sakatlık indiriminden yararlanan sigortalının çalışma gücü kayıp oranı; yaşlılık aylığı bağlama tarihi itibariyle yürürlükte bulunan 18.3.1981 tarih ve 8/2620 sayılı yönetmelik hükümlerine göre değerlendirilmesi ve buna göre başlangıçtaki sakatlık indirimi oranının sonradan azalıp azalmadığının aynı esaslar dâhilinde saptanması gereği gözetilmeksizin eksik inceleme ve araştırma sonucu yazılı olduğu şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.” hükmünü vermiştir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

@petsiyem

Emekliliğe temel olan rahatsızlık devam ettiği sürece beklenmedik bir kontrol söz konusu olsa dahi emekliliğe zarar gelmez.

Olası kontrolde sadece emekliliğe temel olan rahatsızlık devam ediyor mu etmiyor mu diye bakarlar...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

SGK her zaman için kontrol isteme hakkını saklı tutsa da uygulamada kontrolsüz olarak emekli edilmiş biri için kontrol muayenesi istendiği pek rastlanılan birşey değil.
    Vergi indirimine esas raporun alındığı hastanede tesbit edilen yolsuzluk, haksız rapor verme gibi durumlarda kurum o hastaneden o dönemlerde rapor alarak emekli olmuş olanlardan kontrol muayenesi isteyebilmektedir. Yoksa durduk yere ya da belli aralıklarla kontrol isteme gibi bir durum yoktur.
    Emekliliği böyle paranoyalarla kendinize zehir etmeyin, tadını çıkarın.

Üye
    petsiyem Avatarı

Gerçek Adı
    Şener
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın @OturanBoğa ve Sayın @Ufukalp, Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

her gün kanun-yöntmelk vs değişebliyor ve milyonlarca insanı sürekli bu değişimlere tabi tutmak da mümkün değil. kanuni olarak emeklilik hakkı aldıysanız hak sahibisinizdir ve bu hak olur olmadık sebeplerle alınmaz.. selametlee...

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    04:30
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@petsiyem

Şener Kardeşim Merhaba ben Muhammet,
    Ben de senin gibi AS ve Astım hastalıklarından erken emekli olmuş biriyim. Kaygını anlıyorum; diyosun ki 'lan sonuçta burası Türkiye, ne olur ne olmaz'.
    Diğer cevaplarda arkadaşların belirttiği gibi 'kontrol muayenesiz' verilen emekliliklerde sonradan kontrole çağrılmak pek rastlanan bir durum değildir. Bir de şu açıdan düşün: malesef hastalıklarımız(AS+Astım) geri dönüşü olmayan ve yıllarla beraber ilerleyen rahatsızlıklar. Kontrol muayenesi istense bile yeni muayenede malesef %40 ve üzeri bir rapor alabileceğiz.
    Özetle bir arkadaşın da cevabında yazdığı gibi düşünme bunları, emekliliğin tadını çıkar

Üye
    petsiyem Avatarı

Gerçek Adı
    Şener
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın @herkul_03
    Öncelikle cevabın için Teşekkür ederim. Benim oranım % 74 ( yani 2. derece vergi indirimi ile emekli oldum. ) 17 yıl 3840 güne tabii olarak emekli oldum. ve sigortalılık süremde 3872 gün idi. yani ucu ucuna emekli oldum. Senin dediğin gibi burası Türkiye, Velevki Devlet beni kontrole çağırdı ve oranım % 40' a düştü ( Allah Korusun tabi ), o zaman 4080 güne tabii olacam. Gerçi arada 208 günlük bir fark var kapanır bir şekilde ama insan stres yapıyor tabiki
    Bu arada benim korktuğum şey başka bir arkadaşın başına gelmiş bile maalesef. http://www.engelliler.biz/forum/emek...n-bitecek.html bu linki okursanız korkumu anlarsınız.
    Tekrar Selamlar

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

yukarıda oturan boğa herşeyi net açıklamış

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    0

@petsiyem

Bahsettiğin kişinin emekliliği kontrollü gerçeklemiş zaten.
    Senin emeklilikte kontrol yoksa hiç boşuna canına sıkma.

Üye
    teasolves Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    16:54
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar

Bende şizofreni teşhisiyle malulen emekli olmak istiyorum.
    Piskolojik rahatsızlıklarda kontrol muayenesi olur demişsiniz.
    Benden de kontrol muayenesi isterler mi ?

Üye
    Başgedikli Avatarı

Son Giriş
    23.09-2017
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet. Psikolojik rahatsızlıklardan dolayı malulen emeklilikte veya vergi indirimiyle erken emeklilikte,kontrol muayene şartı konulmakta.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon