Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar ;

25 yaşındayım bir kulağım 110 öteki 100 db de . Yakında 100 olanda komple sağır kalır .Yani iki kulağımda komple iptal olacak .

Sağır kalmadan önce de çalıştığım için işyerim sıkıntı yapmıyor bu durumu pek .
    1400 gün ssk prim günüm var .yaklaşık 5 yıllık çalışma geçmişim var . Kulaklarım son 1 yılda geçirdiğim bir kaza sonucu bu hale geldi yani doğuştan böyle değildim .

İşyerinde insan kaynakları erken emeklilik olayını araştırmamı söyledi , bende bakındım ama net bir bilgi bulamadım .

Benim durumumda birinin erken emeklilik mevzuatları nelerdir ?
    Yani kaç gün doldurmam gerek kaç yaş sınırı var kaç yıl sigortalı çalışmam lazım ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    184
    Verilen Beğeniler
    82

Tam işitme kaybından % 52 verilir, eğer konuşma bozukluğu varsa oran % 60'ın üzerine çıkabilir.
    Erken emeklilik mevzuatı da alacağınız bu oranlarla ilgilidir. Ancak 5 yıldan daha önce sigorta girişiniz yoksa, yani 2008'den sonra ilk kez işe girmişseniz erken emeklilik için en az şu yıl ve prim şartı gereklidir. Ayrıca bu tabloya göre alacağınız tahmini rapora göre beklemeniz ve emeklilik başvurusu yapacağınız zaman raporu almanız gerekir. Şimdi rapor alsanız dahi emekli olurken kullanamazsınız. Geçerliliği yoktur.
    2008 sonrasi - Sonradan oluşan sağırlık nedeniyle malulen emeklilik mümkün müdür?

Ancak, ilk işe girdiğiniz tarihten sonra iki kulağınızda birden işitme kaybı oluşmuşsa bu durumda 10 yıl 1800 günü tamamladığınız zaman malulen emeklilik için tespit yaptırabilirsiniz.
    Maluliyet emeklilik için başvuru yapacağınız zaman işten çıkmanız gerekir ama, maluliyet tespiti yaptırırken buna gerek yoktur.
    Tespitin sonucu malulen emekli olabileceğinizi gösterirse bu durumda ayrılırsınız.
    Malulen emeklilik için cetvele göre şu şekilde geçiyor ama:
    "Komplikasyonlu sağırlıkYardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte olan, ameliyat ve işitme cihazlarıyla düzeltilemeyen kalıcı iki taraflı çok ileri düzeyde işitme kaybı"
    Şansınızı denemek isterseniz yine gerekli yıl ve prim gününü doldurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

@KKELEBEKK

Sigortaya kayıt tarihim 2007 .
    Ama işe başlama tarihim 16 ekim 2008
    Ve iki kulağımıda içinde olduğumu son 2 yılda kaybettim .
    Şu an 1400 günüm ve 6 yıllık çalışma geçmişim var .

Siz sonradan olduysa 1800 gün ile başvurabilirsin demişsiniz ama listede göremedim
    O 1800 gün olayı %60 raporla olmuyor mu ?
    Benim iki kulak hiç duymasa anca yüzde 50 veriyolar . Ben 1800 den nasıl yararlanırım o zaman

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İşitme engelli birey malulen emekli olamaz malulen emeklilik için en az % 60 oranında raporunuzun olması gerekli hiç duymayan bir birey en fazla %52 oranında rapor alır.
    Siz malulen emekli olamazsınız..
    2007 yılında 1 gün dahi olsa prim ödemesi var mı?

Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

2 gün var 2007 yılından .

Eee peki bu üstte ki tabloda 40-49 arası bile 3600 günle emekli oluyor o nasıl oluyor peki ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Yukarıdaki tablo malulen emeklilik için değil vergi indirim hakkı kazanıp erken emekli olmak içindir. ve 2007 yılında prim ödemeniz olduğu için yukarıdaki tabloya tabi değil şu tabloya tabi olursunuz.
    2008 oncesi - Sonradan oluşan sağırlık nedeniyle malulen emeklilik mümkün müdür?
    %50 oranındaki raporunuz ile 3.derece vergi indirim hakkı kazanır iseniz 18 yıl 4000 güne tabi olursunuz.
    http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    Gün/ay/2007+18 : gün/ay/2025 tarihinde emekli olursunuz.

Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Vay be erken kayıt olmak daha iyidir diye peder bey 1 yıl öcneden yaptırmıştı .
    Demek ki 2008 olsa daha erken olacaktık .Kısmet belki o günlere kalmaz kulaklar açılır daha çok var ben bıraktım bu işin peşini şimdilik çalışmak lazım