Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Deniz_lee_lee Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

1986 doğumluyum, 2005 yılında 19 yaşında üniversite öğrencisi iken kaza sonucu omurilik felçli oldum.O zaman öğrenci olduğum için babamın üzerinden bağkurlu olarak sağlık güvencem vardı.

Daha sonra ağustos/2007 de ilk olarak sigorta girişim yapıldı ve yaklaşık 2300 gün primim var SSK dan.
    Sonrada isteğe bağlı bağkura geçtim, oradan da yaklaşık 500 gün primim var. Yani toplamda yaklaşık 2800 gün primim var yatmış ve %90 da raporum var.

Bildiğim kadarıyla ilk sigorta girişim kazadan sonra olduğu için 3600 gün prim ve 15 yıl şartlarına tabiyim.Yani 3600 günü doldurduktan sonra yaklaşık 5 yıl beklemem gerekiyor. Fakat kazadan önce sigorta girişim olsaymış 1800 gün ve 5 yıl şartıyla emekli olabiliyor olacakmışım.

Şimdi asıl sormak istediğim;kaza zamanında öğrenci olduğum için kendi adıma sigortam yoktu doğal olarak,dava falan açsam 1800 gün şartı ile emekli olanlarla aynı haklara sahip olabilme ihtimalim olur mu yada bu şartlarda yapılabilecek herhangi bir işlem var mı 5 yıl beklememek adına. Yoksa paşa paşa bekleyecekmiyim?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hiç bir işlem yok dediğiniz gibi 5 yıl paşa paşa bekleyeceksiniz.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

malulen emekli olursun senin sigorta girişinden önce rapor almaman gerek %60 ve üzeri sigorta girişinden önce hasta olman önemli degil

Üye
    Deniz_lee_lee Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Mr.No teşekkür ederim.Ne yapalım bekleyeceğiz artık,başka çare yok o zaman. @paranoya zaten raporum var %90.Sizin anlatmak istediğinizi tam anlayamadım ama 3600 gün - 15 yıl şartına tabi olmadan, başka bi durumdan yararlanabilir miyim mi diyorsunuz?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

paranoya kardeş sigorta öncesi kaza; söz konusu kaza tutanaklarla SSK yada emekli sandığı yada bağkur kurumlarına tedavi için durum bildirilir, dolayısıyla aptal olarak gördüğümüz SGK kurumu olayı araştırır ve sizin bu attığınız zoka yemi yutmaz...

Deniz_lee_lee kardeş rica ederim gerçekten yapacak bir şey yok. ama ilerleyen yıllarda hastalık sakatlık kötüleşir diyelim %95 olursa SGK ile dava yolu ile ancak malüliyet alırsınız. Kaldı ki dava güzel ihtimal ile 5 sene sürer...

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

@Mr.No
    kim bildiriyor ya rapor almamış sgk raporun olursaa tesbit edebilir kimse durum falan bildirmez evet yararlana bilirsiniz 1800 gün pirimle 10 yıl sigorttalılık süresiyle malulen emekli olabilirsiniz yönetmenlik öyle diyor

yönetmenlik diyor sigorta girişinden önce %60 ve yukarı özrü bulunanlar( bu özür raporlarla belgelenir sgk tesbit eder ) 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 günle emekli olabilir diyor

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@paranoya
    Öyle kendini devletten uyanık görme, devleti kandırma politikaları ile yürüyecek iş değil bunlar.
    Durumun tesbit edilebileceği onlarca kaynak var. Yasa ve yönetmelikler sigorta girişinden önce raporu olmamak demez, malul oranda engeli olmamak der. @Deniz_lee_lee
    Cevabı son cümlede kendiniz vermişsiniz aslında, evet paşa paşa bekleyeceksiniz.

Üye
    Deniz_lee_lee Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp bey teşekkür ederim.Sizlerden bilgi almak amacım yasal bi hakkım var mı onu öğrenmekti.Anlaşılan öyle bir durumda yok.
    Allah ömür verirse 2022 yılında ancak emekli olabiliyorum o zaman.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

kim uyanık görüyo, kim kandırıyor abes abes konuşmayın burda rencide ediyorsunuz beni ben bildigimi söyledim devletten yanamısınız yoksa engelliden yanamısınız devletten yanasınız benim tahminime göre malul olamamak diyor evet bu malullükte raporlarla tesbit edilir bide modorötör olacaksınız milletin işini yokuşa sürüyorsunuz birokrat gibi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@paranoya
    Tabi sizin gibi olur deyince tüm yokuşlar düz oluyor
    Durumun tesbitinde kullanılabilecek kaza raporlarından tedavi kayıtlarına kadar bir yığın döküman mevcut.
    Tabi tesbiti halinde haksız ödemeler sizden istenmeyecek, cezai işlem size uygulanmayacak.
    Duruma bakınca kimin kimi düşündüğü belli oluyor.
    Şuraya veya buraya taraf olmak değil amacımız, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yardımcı olmaya çalışmaktır.
    Ayrıca devleti hiç bir zaman hasım olarak görmedik, görmeyiz de.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

malul olmayı raporlarla belgelenir bi başvursun bişey kaybetmez olursa olur olmazsa olmaz sonradanda cezai işlem görmez sgk inceleyip emekli ediyor zaten

Üye
    hilal72 Avatarı

Gerçek Adı
    hilal
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sizene
    Alınan Beğeniler
    65
    Verilen Beğeniler
    13

öyle ssk yada sgk adamı hemen kolayca emekli etmiyor bir kere kazadan önce bir sgk sı olsa idi ya bağkur yada ssk sı ozaman % 90 rapor ile emekli olabilirdi. Sanırımki yok ve bağkurda artık iş kazası kapsamına girdiğini okudum bağkurluda işini yaparken kaza geçirirse artık iş kazasından faydalanabilecek diye aslında arkadaşımız daha ayrıntılı yazsa daha iyi olur sgk güvencesi bağkur yada ssk ilk giriş tarihi ne zaman kaza geçirdiği tarih ne zaman bunun gibi

Ben 3 senedir iş kazası ile uğraşıyorum sgk iş kazası servisi kendisi bile uğraşmadı kaza evraklarımı yani trf kaza evraklarımı bile zor zar ben kendim topladım sgk beni devlet hst sevk etti maluliyetim için tabiki sonrada ankara kocatepe sağlık kuruluna gönderdi gelen sonuç % 3 çıktı oysaki benim geçirdiğim trf kazası iş kazası ve kendimin aldığı rapor % 15 sürekli raporum var itiraz ettim yeniden sevk istedim bu sefer kendim rapor aldığım ege ünv sevk etti sgk beni benim aldığım raporda kulak 6 idi sgk giden 140 db sağ ve sol özür oran cetveline bakınca % 10 oluyor çene benim % 5 idi çenede kayma var ve eklem rahatsızlığı çekiyorum çenede kısıtlık var oda % 5 sol kolumda kısıtlık kaldı oda % 5 birde buna ek olarak psi,kiyatris raporum var dr yazmışlar travma sonrası steres bozuklu ve tedavi ile ile kısmen düzelen hastalığı sürekli ve demişlerki çalışarak hayatına kazanmasına engel yoktur gele gele yine % 3 geldi sgk yüksek sağlık kurulundan hst raporuda saçma sabah akşam 150 mg ilaç kullanan birinin stres ve koyduğu teşhiş varken çalışmam bile zorken sonuç % 3 çıkıyor bunun gibi saçma sapan şeyler işte

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

hilal hanım haklı olabilirsiniz sgk emekli yapmayabilir yapabilir veye yapmayabilir sorun odegil sorun direk ufukalpin dedigi malulen emekli olamazsın diyor kesin konuşuyor bi başvursun şansını bi denesin ne kaybedecek

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @paranoya
    Evet kesin konuşuyorum çünkü yasa açık ve net.
    Örneğimizde maluliyete sebep olan kaza sigorta girişinden önce mi, evet, olay bitmiştir. Gerisi çamura yatmaktır, hileye başvurmaktır ki devlet bunu yese bile uyandığında çok kötü çıkarır acısını.
    Biz burada fikir danışanlara yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yardımcı olmaya çalışıyoruz, yasal olmayan yollara yönlendirme yapmıyoruz.