Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1989 da sigorta girişim var SSK 1 aylık.1997 de kamuda öğretmen oldum normal statüden.daha sonra geçirdiğim rahatsızlıklardan kalp+böbrek+hipertansiyon %43 rapor aldım 2013 kasımda yeni yönetmeliğe göre ve maliye onayladı.
    kasım 2015 de 18 yılım doluyor. bundan sonra nereye nasıl başvuracağım? hangi belgeleri isteyecekler? emekliliğimde tekrar rapor isterlermi?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Sizin emekliliğinizde vergi indiriminin bir fonksiyonu yoktur.
    Yasada;
    Çalışmaya başladıktan sonra, kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır.

dendiğine göre sgk kendi yetkilendirmiş olduğu kurullara sevk edecek yani tekrar rapor isteyecek gibi görünüyor.

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tsk Ufukalp.ama ben raporunu halen yürürlükte olan son sağlık yönetmeliğine göre 2013 kasımda aldım..yeniden niye gondersinki SGK beni rapor almaya?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

@erdinc1972

Henüz raporunuz çok yeni olduğu için Kasım'da kurumunuza yapacağınız emeklilik başvurusunda yeni rapor istenmeyecektir bence (sitede istenmeyen üyeler oldu). Siz başvurunuzu o raporunuzla yapın bakalım ne olacak...

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar 1997 de normal statü öğretmen oldum kamuda.daha sonra 1998 ve 2007 deki rahatsızlıklarımdan dolayı 2014 de yüzde 43 engelli raporu aldım ve onaylandı.bu kasım 18 yılım doldu. SGK bilgi edinmeye başvuruda bulundum "erken engelli emekliliği" hakkında.bana illaki MALULEN emeklilikten bahsediyor..ve malulen emekli maaaşı alırsınız diyor yüzde 43 olsa bile..lütfen yorumlarmısınız benim için??

BENİM SGK YA SORUM:
    3 KASIM 1997 YILINDA normal statüden öğretmen olarak kamuda göreve başladım.1998 ,2006 yıllarında geçirdiğim rahatsızlıklardan dolayı (kalp+böbrek+hipertansiyon) kasım 2013 yılında halen yüyürlükte olan sağlık yönetmeliğine göre - yüzde 43 engelli raporu -aldım ve mart 2014 te maliye yüksek sağlık kurulu bunu onayladı ve vergi indiriminden de faydalanmaktayım. 3 kasım 2015 tarihinde 18 yılım kamuda doldu.Aşağıda maddesini yazdığım 5510sayılı kanunun maddesine göre engelli emekliliği için başvuruda bulunduğum takdirde "erken engelli emeklisi" olabilirmiyim? Nereye hangi evraklarla başvurmam gerekiyor? b-) Çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulu’nca çalışma gücündeki kayıp oranının; · a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760, · b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480, gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır.

SGK NIN CEVABI:

Tarafınıza MALÜLEN emekli aylığı bağlanabilmesi için, 1) Malüliyetiniz nedeniyle BULUNDUĞUNUZ GÖREVİ YAPAMAYACAK DURUMDA olduğunuza dair alacağınız raporun gönderilmesi ve sözkonusu raporunuzun Sağlık Kurulumuzca incelenerek Malül olduğunuza karar verilmesi halinde, en az 10 yıl hizmetiniz olması gerekmektedir. 2) Bulunduğunuz görevi yapamayacak derecede olmasa da MALÜL iseniz, a) Malüliyetinize dair alacağınız Raporun Sandığımıza gönderilmesi ve Sağlık Kurulumuzca incelenerek karara bağlanması, b) Malüliyet oranınız yüzde 40-49 arasında ise, toplam hizmet sürenizin en az 18 yıl, c) Malüliyet oranınız yüzde 50-59 arasında ise, toplam hizmet sürenizin en az 16 yıl, d) Malüliyet oranınız yüzde 60 ve daha yukarı ise, toplam hizmet sürenizin en az 15 yıl olması halinde tarafınıza MALÜLEN emekli aylığı bağlanması yönünden durumunuz incelenebilecektir. Şayet, yukarıda belirtilen hususlara uygun ise, malülen emeklilik talebinizi dilekçe ile kurumunuza iletmeniz ve gerekli bilgi-belgelerin bir üstyazı ekinde gönderilmesi gerekmektedir

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@erdinc1972
    Buradaki cevap bizim söylediklerimizin ve belirttiğimiz kanun maddesinin aynısı.
    Yalnız bir kavram kargaşası oluşmuş. %40 ile 50 ile malulen emekli olunmaz, erken yaşlılık emekliliğidir bu.
    Görev yapamayacak durumda malul olmadığınıza göre emekliliğiniz erken emeklilik kapsamında değerlendirilir.
    Daha önce yeni rapor istenirden kastım şayet geçerli raporunuz varsa olabilir ama onu da kurul emeklilik yönünden tekrar değerlendirir, garanti değildir yani.

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tamamda o zaman SGK bilgi edinme kurulu neden böyle yanıltıcı cevap veriyor..kafa karıştırıyor resmi makam hem de bilgi edinme cevabında!!

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Onu bilemeyeceğim ama yasa açık ve net, bu şekilde malulen değil erken emekli olunur.

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben zaten erken emekli olup daha sonra çalışmaya devam etmek istiyorum..SGK nin doğru düzgün cevap vermesi lazim..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Haklısınız ne diyeyim. Yasa koyucu da devlet, bu yasaya aykırı yorumlar yapan da devlet.
    Kimi kime şikayet edeceğiz bilemedim

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar bende yuzde 43 sonradan engelli olmuş bir öğretmenim .19 yilim bitti 20 yi çalışıyorum. sizlere 2 sorum olacak

1:emekli dilekçesi verebilmek için diğer öğretmenler gibi temmuz,agustos aylarini mi beklemeliyim?

2: emekli olduktan sonra (inşallah) ,,ornegin herhangi bir işyerinde çalışırsam ,emekli maasim kesiliyor mu?
    @thomas

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

@erdinc1972

Öğretmenlerde emeklilik başvurusu ancak belli aylarda mı oluyor, bilemiyorum. Ama öyleyse, bu konuda engelli statüsünde olup olmamanın bir önemi yoktur.

Emekli olduktan sonra çalışmak: http://www.engelliler.biz/forum/emek...gulamalar.html

Üye
    abbas gungordu Avatarı

Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2 Zaten Değerlendirdiniz!
    Öğretmenim, engeli raporu vermeye yetkili usülüne uygun raporunuzu, okulunuza dilekçe ile veriyorsunuz. dilekçenizde 5510 sayılı ilgili maddeleri uyarınca ekteki engelli raporuma istinaden erken emekli olmak istiyorum gereğinin yapılmasını diye gönderiyorsunuz.
    silsile yoluyla ankara memur emeklilik dairesine gidiyor. onayın ardından emekli oluyorsunuz.
    özlüklerde hele hele ilçelerdeki özlüklerde her kafadan ses çıkıyor. sakın itibar etmeyin. 1997'de ben de göreve başladım. hatta öncesindeki askerliği de birleştirdim. kasım sonunda okula dilekçeyi verdim. aralık 7 de ilden çıktı. aralık 16 sı itibariyle ankara'da olduğunu gördüm e devletten, sgk emeklilik işlemleri kısmındada aynı ekran görünüyor. 2-3 ay süren bu işlemin ardından onay gelirse , tabii raporunuza göre , emekli olabiliyorsunuz.
    dilekçe verme zamanı açısından sıkıntı yok dilediğiniz zaman dilekçe verebilir olumlu dönüşün ardından da dilediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.
    ben hala beklkiyorum sanırım şubat ayı içerisinde ankaradan ile cevap gelir ve emekli olurum diye düşünüyorum.

bu arada benim raporum % 58 rapor süresi 3 yıl ancak muayene kaydı vs yok. rahatsızlıklar kronik ve süreğen. vergi indirimi için vergi dairesine de başvurmuştum. vergi dairesi raporumu aynen onayladı hatta devamlı olarak raporu kendi sistemlerine işledi 3 yıllık değil. ne faydası olacak ileride görceğiz.

kendiinize ait en son durumu da bildirirseniz memnun olurum. saygılar

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@abbas gungordu

Abbas hocam merhaba.bende 97 kasım da göreve başladım normal olarak ama daha sonra geçirdiğim rahatsızlıklardan dolayı 2013 te %43 raporumu aldım ve aynen 2014 te onaylandı. sürekli engelli pozisyonundayım.19 yılım doldu.2017 kasımda 1.dereceye düşüp erken emekli dilekçemi vermek istiyorum.sizden hangi evrakları istediler emeklilik dilekçenize ek olarak ?öğrenebilirmiyim ?

Üye
    chelıx Avatarı

Gerçek Adı
    kaan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:09
    Yaşadığı Yer
    bu dünya benim memleket
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    9

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    öğretmenlerin emeklilik dilekçeleri Haziran ve Temmuz aylarında kabul ediliyor görev yapılan okullara her yıl düzenli olarak resmi yazı gelir..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon