Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    kalkerli Avatarı

    Üyelik Tarihi
    11.07-2015
    Son Giriş
    07.09-2015
    Saat
    20:26
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar 5510 sayılı yasadan sonra memur olarak göreve başladım.aşağı yukarı 7 yıllık hizmetim var.yakınlarda çeşitli rahatsızlıklarımdan dolayı %45 engelli raporu alıp vergi indiriminden faydalandım.öğrenmek istediğim engelli raporuma istinaden erken emekli olabiliyormuyum?

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @kalkerli

    Göreve başladığınız tam tarih nedir?

    Öncesinde tam olarak kaç günlük sigorta priminiz vardı?

  3. #3
    Üye
    kalkerli Avatarı

    Üyelik Tarihi
    11.07-2015
    Son Giriş
    07.09-2015
    Saat
    20:26
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    16.02.2009 tarihinde göreve başladım.yüzde 45 lik raporu yeni aldım.vergi indiriminden faydalandım.
    fakat erken emeklilik ile ilgili bilgi almak için emekli sandığıyla görüşmemde yetkili kişi erken emeklilik diye birşeyin olmadığını sadece malulen emeklilik olduğunu söyledi.oran yüzde 40-60 falan derken lafı ağzıma tıkıp oran diye birşeyin olmadığını sadece raporda çalışamayacak şekilde diye bir yazı olması durumunda malulen emeklilik işleminin olabildiğini söyledi.
    acaba yüzde 40-60 arası raporu olan kişilerin erken emekliliği sadece ssk ve bağkurlularda mı var?Devlet memurlarını kapsamıyormu bu kanun acaba?

  4. #4
    Üye
    kalkerli Avatarı

    Üyelik Tarihi
    11.07-2015
    Son Giriş
    07.09-2015
    Saat
    20:26
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    arkadaşlar merhaba.

    yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için ve daha rahat anlaşılabilmesi için rapor oranım yüzde 45 olarak aldım demiştim.

    raporum şuanda belli oldu.% 61 oran almışım.

    henüz vergi dairesi başvurmadım.bayram sonrası ilk işim vergi dairesine başvurmak olacak.

    bu oranla emekli olunabilirmi?erken emekli yada malulen emekli.

    yeniden değerlendirirseniz sevinirim.

    sayın oturan boğa ; memuriyete başlangıcım 16.02.2009 daha öncesinde 2006-2007 yılları arasında 3 aylık bağkur 3 aylık ssk primim var.

  5. #5
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @kalkerli

    Bağkur gün sayınız ile SSK gün sayınızı toplayıp memuriyete başlama tarihinizden geriye doğru o kadar gün kadar gittiğinizde eğer 1 Ekim 2008'den önceye varılıyorsa, bu durumda 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine tabisiniz emeklilik için:

    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında engelli olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan engelli olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.

  6. #6
    Üye
    kalkerli Avatarı

    Üyelik Tarihi
    11.07-2015
    Son Giriş
    07.09-2015
    Saat
    20:26
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    öncelikle ilginize teşekkür ederim.
    6 aylık diğer primlerimi hesaplarsam 1 ekim 2008 öncesinde işe başlamış gibi oluyorum.
    hastaneden aldığım oran % 61 bu oran ankaraya gittiğinde oranı düşürürlermi?
    düşürmezlerse malulen emeklilik hakkım varmı?bilgi verirseniz sevinirim.
    ama daha önce dediğim gibi devlet memurluğu ile normal ssk lıların malullük ve erken emeklilik sartları farklı gibi geldi bana.
    bilgi verirseniz sevinirim.

  7. #7
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @kalkerli

    Oranı düşürürler mi, bilemem.

    Malulen emeklilik için temel alınan kriter, maluliyet cetveli'dir. Bu cetvele göre malul sayılacak düzeyde işgücü kaybı yoksa, malulen emekli etmemek için elinden geleni yapar sgk. Ama sizin kurumunuz %61 oranlı raporunuza bakıp görevinizi yapamayacağınız yönünde değerlendirme yaparsa, malulen emeklilik de mümkün olabilir.