Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar..

Ben bağkur + SSK toplamıyla emekli olmak için başvurmuştum.. önce başvurum kabul edildi.. Fakat Bağkurla olan yazışmada ödediğim primler yanlış gösterildiğinden yeniden toplamda emekliliğim red edilmiş..

Ben emekliliğe başvurmak için doğal olarak işten ayrılmıştım.. İşlemler tamamlanana kadar sorun yaşadığım kalbime stent taktırayım bari o aradan çıksın dedim (2 damar %50, 1 damar %90 tıkalıydı. %90 olan damara 2 adet stent takıldı) Ayrıca 2-3 senedir şeker ve tansiyon hastalıklarımda var. Çekilen MR a göre Beyindeki kılcal damarlarımda da çok sayıda tıkanıklık mevcutmuş..

Bu şartlarda resmi olarak yeniden iş bulmam ve çalışmam çok zor.. Araştırdığım kadarı ile vergi indirimi yolu ile emekliliğim mümkün görünüyor.. Ama kafamda soru işaretleri var.. Bunları size danışmak istedim..

1- )Bir arkadaşımın yanında çalışıyor gösterilsem ve hemen vergi indirimi için başvursam ben veya o arkadaşım sorun yaşar mı.?

2-) 1979 ilk SSK girişim bağkurla beraber toplam 3750 günüm var. ( en son 3.5 sene "1270" günü yine SSK).. Bu ödenmiş günler ve süre % 40-%59 arası engellilik şartlarını yerine getiriyor sanıyorum.. Doğru mudur.?

3-) Sitede gösterilen ÖZÜR CETVELİ pdf den incelediğim kadarı ile durumum şu:
    TİP 1 dm (Şeker) %30
    Hipertansiyon Klas1 %10
    Koroner arter Klas 2 %30
    Beyin damarları tıkanıklık (bulamadım)
    Travma sonrası Stres (Bakmadım)
    Yukardaki tahmini yüzdeler ve boş bıraktığım yerler doğrultusunda bacharrt cetveline göre hesap yapmayı beceremedim. Bu konuda da yardım rica edeceğim..

Yardımcı olur, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Konu kanaryacı tarafından değiştirilmiştir (17.06-2015 Saat 13:41 ). Gerekçe: eksiklik

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

1- Sorun olmaz
    2- Sigorta süre ve primleriniz 3. derecede vergi indirimi için bile emekliliğe uygun
    3- Tahmin yürütmeden, boş bıraktığınız rahatsıozlıkları saymadan sadece yazdığınız oranlar olan 30+30+10= 56 yapar.

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

@kanaryacı

Çalışan sigortalı statüsündeyken vergi indirimi için defterdalığa başvurup 3. dereceden sakatlık indirim hakkını elde ederseniz, hemen erken Yaşlılık emeklilğinden yararlanabilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkürler
    dilekçe gibi örneklerin ve bilgilerin olduğu linkler çalışmıyor galiba. İmageschakdan kaldırılmış olabilir.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Aşağıda verdiğim linkte İstanbul vergi dairesinin konuyla ilgili açıklamaları ile başvuru dilekçe örneği mevcuttur.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Açmış olduğum başlığa verdiğiniz cevaplar çok faydalı ve yönlendirici oldu.. Teşekkür ederim..

Şimdi ben işlemlerime başladım, ama aklıma takılan bir nokta var.. Konuyla ilgilide bir topik bulamadım..

Ben maliye bakanlığına baş vurmadan önce, 2-3 ayrı eğitim hastanesine başvurup kendi isteğim üzerine hepsinden ayrı ayrı sağlık kurulu raporu alsam ve bunlardan en yüksek olanı Bakanlığa yollasam bi şey olur mu.. ? Yoksa bunların tamamı benim isteğim ve bilgim dışında bakanlığa gider mi.?

Bunun aklıma gelmesinin sebebi, değişik hastanelerin ayni rahatsızlıklara farklı raporlar vermeleri konusundaki yaygın kanaat....

Emekliliğimin bir hastanedeki kurul görevlillerinin sinirli bir gününe denk gelmesi ve işlemimin uzaması beni endişelendiriyor..Bu konuda ne önerirsiniz..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır, öyle her istediğiniz hastanede bir dosya açıp ayrı ayrı rapor alamazsınız.
    Bir hastaneden rapor aldığınızda üzerinden belli bir süre (sanırım 6 ay) geçmeden tekrar başvuramıyorsunuz.
    Ancak itiraz halinde bu süre içerisinde tekrar sevk edilebilirsiniz.

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim..
    Konuyla ilgili yönetmelikte şöyle bir madde var.. Bu soruyu o maddeye dayanarak sordum...

Vergi indirimine esas raporlar
    MADDE 15 – (1) 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere
    düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına
    gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır..

Bu maddeye göre farklı hastanelerden farklı raporlar almak mümkün gibi gözüküyor..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

O maddede sizin savınızı destekleyen hiç bir ibare yok ki.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130330-4.htm

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk bey;

Bu yazdığınız madde alınan raporun belirli oranı geçmesi halinde yeniden rapor alınmasını engelleyen bir madde.. Yani, atıyorum %42 ile bi rapor aldınız ve bir sene süreli diyor.. bunla işlem yaptınız vergi indirimi aldınız ve/veya emekli oldunuz.. O süre dolmadan süreyi uzatmak amaçlı bir başka rapor alınamaz anlamı taşıyor bence..

Mesela süresi bir yıllık %25 i travma sonrası stress bozukluğu raporu aldınız Bu raporlar genelde 1 sene süreli oluyor. Ve bunla %40 ı geçtiniz.. tekrar rapor alamamak. Bu koşulda geçerli .

Aksi takdirde %40 ı geçmeyen ve red cevabı gelen konularda o raporda "Bir yıl sürelidir" yazıyorsa 3- 6 ay sonra tekrar rapor için başvurabilmenizde mümkün olmazdı..
    Oysa bu mümkün.. Red cevabı aldıktan sonra tekrar başvuran arkadaşlar var.. Ve bu red edilen raporlarda sürede var.
    Oysa (Araştırdığım kadarı ile) red cevabı geldikten sonra önceki rapor Süreli de olsa tekrar başvuru için beklenen süre raporda olan süre olmuyor.. 3 veya 6 ay sonra yeniden yeni bir rapor için başvurabiliyorsunuz..

Benim yazdığım madde ise bir başka madde...
    Benim Söylediğim maddeye sizi destekleyen şöyle bir yorum getirilebilir.. "Kişinin elden getirdiği değil, hastanenin yolladığı rapor dikkate alınır"
    Ama bu da çok olası gelmiyor, çünkü kişi elden getirdiği raporda sahtekarlık yapmışsa bu zaten suçtur..

Hastaneler alınan her raporu sağlık bakanlığına bildirmek ve sisteme sokmak zorunda.. Ama alınan her engelli raporu VERGİ İNDİRİMİ için alınmadığı için farklılıklar olabilir diye düşünüyorum..

Konuyu tartışmamdaki maksat, engelliler lehine olan bir durum söz konusu ise hepimizin değerlendirmesi.. Hepimizin bildiği gibi Bir çok şey yasalarda hakkımız olmasına rağmen maalesef ancak dava açılması neticesinde elde edilebiliyor..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Sizi anlıyorum da belirli bir oranı aşamayıp istenilen sonucun elde edilemediği durumlarda ise prosedür hemen tekrar başvurmak değil, rapora itiraz etmektir diye biliyorum.
    Vergi indirimi için hastanenin gönderdiği diye bir şart yok zaten, bireysel alınmış raporlar da kabul ediliyor.
    Siz de belirtmişsiniz raporlar hastane tarafından sisteme işleniyor, üç beş tane rapor birden nasıl olacak o zaman?

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kafam çorba gibi..

2 defa rapor almış arkadaşlarda gördüm.. Birinde geçememiş, 3 ay sonra tekrar başvurmuş geçmiş.. Üfff..

Araştırmalarımda bazı hastanelerin yeniden kan tahlilleri yaptırdığı ve bunları baz aldığı söyleniyor..

Kalp ameliyatla belgeli ama, Örnek olarak ben şeker ilaçları kulanıyorum, tansiyon ilaçları kullanıyorum.. Ve bunlar şekerimi tansiyonu normal seviyelere yakın tutuyor..
    Yeniden tahlilde normale yakın çıkması durumunda Kurulla tartışmam gerekecek demek ki.

Eski tahlilleri de yanımda götürüp önlerine koymam gerekecek.. Ama bakalım ona ne diyecekler..

Devletle uğraşmak zor işmiş arkadaş. İşimiz Kurulun insiyatifinde galiba.. Hastane seçerken bunu da göz önünde bulundurmalı her halde....

Üye
    kanaryacı Avatarı

Son Giriş
    14.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Gelişmeleri sizinle paylaşayım.bilhassa bu hastaneye gideceklere faydası olur belki...

Vergi dairesi Engelliler şube tarafından isteğim üzere stent takıldığım Pendik Marmara ünv. eğitim araştırmaya yönlendirildim..

Sağlık kuruluna başvurdum.
    Nöroloji (Beyin damarlarımdaki tıkanıklık)
    Kardiyoloji (Stent ve tansiyon )
    Endokrin (Şeker)
    Bölümlerini isteyip evrakımı aldım..

Nörolojiye gittim 9 Eylül e randevu verebiliriz dediler.. (Bir buçuk ay sonrası)
    Kardiyolojiye gittim 182 den randevu alacaksınız dediler..
    Endokrine gittim sıra numarası verdiler..

Endokrinde sıra beklerken damar ameliyatımı yapan doktorumu aradım, durumu söyledim. Bana hemen randevu ayarladı.. kardiyoloğa gittim epikrizlerimi gösterdim. Stentlerim için %30, Tansiyon için %10 verdi..

Fakat anlayamadığım nokta şu; 2 puanı önce ayrı ayrı yazdı sonra Balthzar formulüne göre hesaplayıp %37 olarak özürlü oranları kısmına geçirdi.???

Endokrin sıram geldi, durumu anlattım, önceki tahlillerimi gösterdim %20 oran yazdı...

Bu 2 randevudan aldığım puanların yeterli olacağını düşünüp 9 Eylül deki nöroloji randevusunu beklememeye karar verdim. Tekrar sağlık kuruluna gidip görevli kişiye anlatıp işlemimi sonuçlandırdım..
    Sağlık kurulu için yaklaşık 1 ay sonrasına (18 Ağustos) randevu verdi ve daha erkeni olmadığını söyledi.. Bu hastanede kurul günleri Salı perşembe (Belki bir tanıdık olsaydı farklı olurdu, bilemiyorum)

Şimdi 18 Ağustosta Kurul karşısına çıkacağım.. Kardiyoloğun yaptığı Hesaplama ve Bakanlıktan puan indirilip indirilmeyeceği konusunda kafamda soru işaretleri olmasına rağmen ayni gün içerisinde biraz zorlayarak da olsa işlerimi bitirdim..

Konu hakkında Düşüncelerinizi okumak isterim..

Kardiyolog stent için %30 Tansiyon için %10 verdi.. Özür oranı hanesine ise %37 yazdı..
    Endokrin Şeker hastalığı için %20 verdi.

Bu işlem Büyüklük sıralamasına göre yapıldığında %30 + %20 + %10 olarak mı yapılmalıydı acaba..?

%37 yi geçerli sayarsak 3. hastalık için %37 + %20 olarak mı hesaplanmalı..???

Üye
    Avukat Zeki Özsoy Avatarı

Son Giriş
    22.07-2015
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engeli Nedeniyle Vergi İndiriminden Yararlananların Emeklilik işlemleri 5510 sayılı kanunun geçici 10. maddesinin 2. ve 3. fıkralarında anlatılmış olup sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlananların, Mülga 506 Sayılı kanunda öngörülen aylığa hak kazanma koşulları korunmuştur. Buna göre 06.08.2003 tarihi baz alınmıştır. Emeklilik durumu 06.08.2003 tarihi öncesi ve sonrasında değişkenlik göstermektedir.

- 06.08.2003 tarihinden önce sigortalı olmuş, bu tarihte en az 12 yıl ve daha fazla sigortalılık süresi olanlar: 15 Yıl 3600 gün

- 06.08.2003 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olmuş sakatlık derecesi:

I. Derece Sakatlık (%80-%100) olanlar 15 Yıl Sigortalılık süresi 3600 Gün
    II.Derece Sakatlık (%60-%79) olanlar 18 Yıl Sigortalılık Süresi 4000 Gün
    III. Derece Sakatlık (%40-%59) olanlar 20 Yıl Sigortalılık Süresi 4400 Gün
    Şartları yerine getirenlere aylık bağlanır.

- 06.08.2003 tarihinden önce sigortalı olup bu tarihte 12 yıldan daha az süresi bulunanlar:

Bu sigortalılar Mülga 506 sayılı kanunun geçici 87. maddesindeki kademeli geçiş sürecindeki şartları yerine getirmeleri halinde yaşlılık aylığına hak kazanacaktır.

9 yıldan fazla 12 yıldan az sigortalılık süresi bulunan;

II. Derece sakatlığı olanlar 15 Yıl 8 ay sigortalılık süresi 3680 gün
    III. Derece sakatlığı olanlar 16 Yıl sigortalılık süresi 3760 gün

6 yıldan fazla 9 yıldan az sigortalılık süresi bulunan;

II. Derece sakatlığı olanlar 16 Yıl 4 ay sigortalılık süresi 3760 gün
    III. Derece sakatlığı olanlar 17 Yıl sigortalılık süresi 3920 gün

3 yıldan fazla 6 yıldan az sigortalılık süresi bulunan;

II. Derece sakatlığı olanlar 17 Yıl 4 ay sigortalılık süresi 3840 gün
    III. Derece sakatlığı olanlar 18 Yıl sigortalılık süresi 4080 gün

3 yıldan az sigortalılık süresi bulunan;

II. Derece sakatlığı olanlar 17 Yıl 8 ay sigortalılık süresi 3920 gün
    III. Derece sakatlığı olanlar 19 Yıl sigortalılık süresi 4240 gün
    Şartları yerine getirenlere aylık bağlanır.

İlgili duruma uyan kişiler Merkez Sağlık kurulunca rapor oranları düşürülmesi halinde Vergi Mahkemesine dava açarak emekli olabilirlker

Sayfa 1 / 2 12 SonSon