Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar

2015 Ocak ayında geçirdiğim kalp krizi sonrasında kalp yetmezliği tespit edildi. EF%26 çıktı. Bu değerle emekli olabileceğim söylendi.
    Gelir İdaresine giderek vergi indirim için başvurdum. Haseki hastanesine sevk edildim. Salı günü sağlık kuruluna gireceğim.

26 yıllık SSK' lıyım ve 7200 prim günüm var.
    Bu şartlarla malulen emekli mi olurum yoksa özürden-engelli durumdan erken emekli mi olurum ?
    Engelli emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını sağlayabiliyorum. Gücüm yettiği yere kadar çalışmak istiyorum. Engelli statüsünden emekli olabilmek için ne yapabilirim ? Doğru yolda mı ilerliyorum.

EF %26 Sol ventrklde diltasyon, sistolik disfonkiyonu hafif orta derecede mitral yetersizlik sol atriumda dilatasyon hafif derecede triküspit yetersziliği ile bana malulen emeklilik mi verilir yoksa erke emeklilik mi verilir?

Yardım ve destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Doğru yoldasınız.
    Vergi indiriminiz onaylandığında istediğiniz zaman erken emekliliğe başvurabilirsiniz, şartlarınız fazlasıyla tamam.
    Bu şartlarda malulen emekliliği aklınızdan bile geçirmeyin.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sakatlık oranı cetveline göre, kalp yetmezliğinde EF %26 'ya Klas-IV %100 sakatlık veriliyormuş. %100 sakatlık oranı için , çalışma gücü kaybı %60 ve üzerinde verilirse işi bırakmak ve malulen emekli mi olmak zorunda kalacağım? %100 sakatlık oranı neye göre yada hangi oranda çalışma gücü kaybına çevriliyor? Vergi indirimi talebi ve Gelir İdaresi ile ilerlediğimiz için %100 sakatlık oranı ve %60 ve üzerinde çalışma gücü kaybı dahi verilse engelli emeklisi mi olurum?

Yardım ve destekleriniz için çok teşekkürler.

Kalp Yetmezliği:

EVRE I:% 10
    Fizik muayene ve eko kardiyografi ile hafif kalp yetmezliği tanısı konulan ve NYHA sınıf–Ihastalar..

EVRE II:% 30
    Fizik muayene ve eko kardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %50-60 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –II hastalar..

EVRE III:% 50
    Fizik muayene ve eko kardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %30-50 olan ve tedaviye rağmen NYHA sınıf –III hastalar..

EVRE VI:% 100
    Fizik muayene ve eko kardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %30’un altında olan veya NYHA sınıf –III-IV hastalar..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

@mustafatolu

Başvurunuzu vergi indirimine istinaden Yaşlılık emekliliği olarak yaparsanız bu statüde emekli edilirsiniz. Malulen emeklilik apayrı bir prosedür içerir ve merak etmeyin, karışıklık olmaz...

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edebilirsiniz.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba Bülent bey,
    cevabınız için teşekkür ederim en son eko verilerini yazdım,
    baıyorumda bazı arkadaşlar %100 rapor aldıkları halde RED aldığını görüyorum,
    Ankara daki heyetin bu raporun % kaç olduğunu belirlerken aldığı kriterlere uyuyormuyum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Herkes sakatlık oranı cetveli'ne göre verir aslında oranı. Durumunuz bu cetvele göre hangi oranı gerektiriyor, bilemiyorum.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey ve Ufukalp Bey Selamlar

Sakatlık oranı cetveline göre benim sorunum kalp yetmezliği EVRE VI: ve sakatlık oranı %100 (Fizik muayene ve ekokardiyografi ile kalp yetmezliği tanısı konulan, ejeksiyon fraksiyonu %30’un altında olan veya NYHA sınıf –III-IV hastalar)

Sakatalık oranı %100 kardiyovasküler sistem / kalp yetmezliği Klass-4 olan birisine % kaç çalışma gücü kaybı verilir? Göndermiş olduğunuz yönetmeliklerde bu ayrıntıyı göremiyorum. Çalışma gücü kaybı nasıl tespit ediliyor? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Paylaşımlarınız ve destekleriniz için tekrar çok teşekkürler.

Üye
    hülya kozalan Avatarı

Gerçek Adı
    hülya kozalan
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    22:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@mustafatolu

sayın mustafatolu,zaten erken yaşlılık emekliliğini hakediyorsunuz malullükle hiç uğraşmayın;benim %100 iş göremez raporum reddedildi YSK ya itiraz dilekçesi verdim hala bekliyorum.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün sağlık kuruluna girdim. Sonucu önümüzdeki hafta çıkacak. Kalp yetmezliği EF 24 çıktı. Sakatlık oranı cetveline göre %100 sakatlık verilmesi gerekiyor. Sağlık Kurulu %100 sakatlık oranını vermezse ne yapmamız gerekir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Verirler diye umalım @mustafatolu

Velev ki vermediler, itiraz etme hakkınız var

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli statüsü ile emekliliğe hak kazanan işçi ;
    -Emekli olup çalıştığı işyerinden kıdem tazminatını alırsa emekli olduktan sonraki dönemlerde çalışmaya devam edip kendi isteğiyle işten ayrılırsa, kıdem tazminatı talebinde bulunamaz. Doğru değil mi?
    -Emekli olup kıdem tazminatını almadan çalışmaya devam ederse ayrılmak istediği zaman kıdem tazminatını alabilir mi? Yasal olarak bu mümkün mü?
    Emekli olup tüm haklarını alırsa kıdem tazminatı kendi isteğinle ayrılman
    Tazminat ve yıllık izin bakımında bu konu
    Mümkünse, emekli olduktan sonra çalıştığı süreler için kendi isteğiyle ayrılması durumunda _emeklilik sırasında kıdem tazminatını almadığı için_ kıdem tazminatı alabilir mi? Emekli olduğu halde herhangi bir tazminat almadı ise tüm süreler emeklilik öncesi ve sonrası Kıdem tazminatına dahil edilir mi? Edilirse bunun koşulları nedir? Uygulaması nasıl yapılır?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@mustafatolu
    Bir çalışan emekli olup kıdem tazminatını da aldıktan sonra çalışmaya devam eder ve daha sonra kendi isteğiyle ayrılırsa evet tekrar kıdem tazminatı alamaz.
    Yazıdan anladığım kadarıyla emeklilikten sonra çalışmaya devam ettiğiniz sürenin de kıdem tazminatını alabilmek için emekli olunca kıdem tazminatınızı almamayı düşünüyorsunuz.
    Bunu kafanıza işveren mi soktu kim soktu bilemem ama sakın böyle bir yol izlemeyin.
    Emeklik başvurusu yaptığınızda işyerinden çıkışınız verilmiş olur,işyeriyle ilişiğiniz kesilir.Bu süreçte sgk dan alacağınız yazıyı işvereninize ibraz ederek kıdem tazminatınızı talep edersiniz.Verir,vermez,eksik verir,fazla verir,siz almazsınız o sizlerin bileceği iş.
    Ancak çalışmaya devam etmek için işveren sizin için sgdp kapsamında tekrar işe alım bildirgesi verir.
    Bu kapsamda bir süre çalıştıktan sonra kendi isteğinizle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız,emekli olurken normal tazminatınızı alsanız da almasanız da durum aynıdır. Ha işveren iyi niyetlidir çıkarır verir o ayrı ama yasal olarak sorumlu değildir.
    Bu kez anlaşmazlığa düşer,tartışmaşmalara girersiniz,emekli olurken almadığınız hakkınız olan tazminatı da zora sokarsınız belki de alabilmek için mahkemeyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
    Ağrımayan başa tülbent sarılmaz kardeşim,riskm alma boşuna.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok aydınlatıcı oldu ,verdiğiniz cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.

Üye
    mustafatolu Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    29.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

1988 yılında sigorta girişim yapıldı. Şuan özel bir firmada çalışıyorum ve engel oranı %100 sağlık kurulu raporumu Haziran-215 te aldım. Raporun kullanım amacı "sosyal yardım - 2022 sayılı kanun- engelli kimlik kartı" Bu raporla SGK müracaat edip emeklilik talebinde bulunabilir miyim?

Teşekkürler.
    Konu mustafatolu tarafından değiştirilmiştir (30.06-2015 Saat 22:44 ). Gerekçe: eksik bilgi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mustafatolu

Direkt emekliliğe değil, erken emekliliğiniz için şart olan vergi indirimine başvurabilirsiniz.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon