Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    u.uçar Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    12.04-2015
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi geceler...

    Eşim 1972 doğumlu bir bayan ve 1992 yılı mayıs ayında işe 4 C li devlet memuru olarak (engelsiz) göreve başladı ve aralıksız bu güne kadar (23 yıl) çalıştı.Bağkur ve SSK hizmeti yoktur.Sağlık Bakanlığınca uygun görülen Üniversite hastanesinden özür oranını tespiti ve gelir vergisi indiriminden yararlanmak için %60 engelli sağlık kurulu raporunu daha yeni aldı ve 1. derecenin 1 den aylık almakta.Kadrosu VHKİ. Şimdi bazı sorularım olacak...

    1- Ne zaman emekli olur?

    2- Emekli olursa 23 yıl üzerinden mi emekli olur?(yani malülen falan değil, normal emekli)

    3-Emekli olursa yaklaşık ne kadar emekli aylığı alabilir?

    4-Yine emekli olursa kaç TL emekli ikramiyesi alabilir?

    5-Tüm bunlar için ayrıca (yani emekli olmak için ayrıca engelli sağlık kurulu raporu) engelli sağlık kurulu raporu almasına gerek var mı?

    Cevap için şimdiden teşekkürler.

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.914
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1- 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine göre ne zaman isterse emekli olabilir. Tüm şartlar uygun

    2- Emekli maaşını bilmek mümkün değil.

    3- Sıradan biri 25 yılda ne kadar emekli maaş alacaksa siz de o kadar alacaksınız (şu andaki kıdeminiz üzerinden).

    4- Emekli ikramiyesi hizmet yılı ile hesaplanır. Yani 23 yıl üzerinden

    5- Eğer rapor kurmuunuzun arşvine girmişse, yeniden rapor almanıza gerek kalmaz.

  3. #3
    Üye
    u.uçar Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    12.04-2015
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu forumda gerçekten kişilere (engelli olsun-olmasın) yararlı olan bir kaç kişiden birisiniz.
    Teşekkür ederim.

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.914
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yok yok, bu sitede o kadar çok kişi var ki böyle yardım eden... Ben bu sitede görece en çok çıkarı olan adamım. İnsanlar en küçük çıkarları olmadan burada saatler geçirip katkı sunuyor. Haksılık etmeyin bence

  5. #5
    Üye
    u.uçar Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    12.04-2015
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Biraz araştırma ile aşağıdaki linkten de anlaşılacağı üzere SGK dan 23 yıl bilfiil çalışma üzerinden, 1400 TL emekli maaşı ile 42.379 TL emekli ikramiyesi almaya hak kazanmış olduğunu buldum.

    T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu

  6. #6
    Üye
    algaNihat Avatarı

    Gerçek Adı
    nihat
    Üyelik Tarihi
    02.01-2015
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Mesaj
    455
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @u.uçar bey, üç aşağı beş yukarı o civarda allah bereket versin güle güle harcayın

  7. #7
    Üye
    u.uçar Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    12.04-2015
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Herkese merhaba,

    Eşimin yukarıda açıklandığı üzere 657-4C ve 23 yıl fiili hizmeti var ve %61 engelli sürekli sağlık kurulu raporu var ilaveten maliyeden sürekli %61 vergi indirimi var.Fakat erken emeklilik için aşağıdaki şartlar gerekli,

    (Emeklilik için 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesi

    Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla,[Yaşlılık emekliliğinden yararlanırlar)

    Ama şifai olarak SGK ile yapılan görüşmede oranın %61 olması nedeni ile " Emeklilik için 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesi a ve b fıkralardaki oranlara göre " hükmünden yararlanılamayacağı söylenmekte.Yani oran %40-59 aralığında olmadığı için erken emekli olamayacağı yönünde.Yani bir nevi özürlülük oranı fazla diye cezalandırılmaktadır.

    Sizlerin bilgi ve görüşleri nelerdir?

  8. #8
    Üye
    Mr.No Avatarı

    Gerçek Adı
    Erol Taş
    Üyelik Tarihi
    21.12-2010
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.677
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    SGK sizi emekli etmeyecek mi yani? Sizin SGK.ya bu soruyo sormanız lazımdı sorduğunuzuv arsayıyor cevabınızı merak ediyorum..

  9. #9
    Üye
    u.uçar Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    12.04-2015
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Erol bey tabiiki sordum ve yukarıya yazdım zaten iyi okumadınız heralde, ben de temenniden ziyade bilenlerden cevap bekliyorum.

    Millet, erken emeklilikte, %40 raporla 15 senede emekli olurken, bizimkisi %61 raporla ile 23 senede olamıyor.

  10. #10
    Üye
    Mr.No Avatarı

    Gerçek Adı
    Erol Taş
    Üyelik Tarihi
    21.12-2010
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.677
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yazdıklarını farklı farklı yerlerde okudum: ama soruma cevap sizde bende alamadık. 23 senede neden olamıyor, merak ettim doğrusu:

    Forumda bir yerde vardı benzeri diye düşünüyorum bakıyorum konu yıllar önceydı: Hemşire arkadaşımız sonradan sakatlanmıştı ne oldu diye merak ettim: dediğim gibi sonuca ulaşmadık.

    yada doktora söyleyin raporunuzda %55 versin olmaz mı?

  11. #11
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.914
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @u.uçar, @Mr.No

    Burada yasa yazılırken saçma sapan yorumlanabilecek bir dille yazılması soruna yol açıyor.

    Eşiniz malulen emeklilik için başvursun (yani %60 üzeri rapora karşılık). Onlar dönüp "durumunuz maluliyeti gerektirmiyor" derse, o zaman o red kararına karşı bir dilekçe verip 5510 geçici 4. maddeye göre değerlendirilmesini isteyin.
    Emekli olması önünde hiç bir engel yok.

  12. #12
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @OturanBoğa
    5510 sayılı yasanın bu hükümleri cidden tamamen saçma cümlelerle hazırlanmış.
    %40-59 arasını düzenleyen paragraftan önce
    ''...... %60 üzeri olup ilk işe girerken malül durumda olduğundan malulen emeklilikten yararlanamayanlar'' deniyor.
    Buradan, oranı %60 üzerinde olup ilk işe girişinde malül durumda olmayanların mutlaka malulen emekli olması gerektiği yorumu çıkıyor.
    Peki örneğimizde olduğu gibi bu durumdaki arkadaş emeklilikte de çalışmayı düşünüyorsa ya da herhangi bir sebeple malulen emekli olmak istemiyorsa ne olacak?
    Çeşitli yorumlara açık bu duruma netlik kazandırılması için engeli stk larınca yukarılara baskı yapılması görüşündeyim.

  13. #13
    Üye
    Mr.No Avatarı

    Gerçek Adı
    Erol Taş
    Üyelik Tarihi
    21.12-2010
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.677
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @Ufukalp

    Kesin net açıklama olmadığı için tereddüt durumlarda kaldığımda. Sizin gibi cümlenin sonuna nokta koyamıyorum. Ufukalp kardeşimizin açıklamasını benim görüşümü açıklamış oldu. Nokta koyabilecek cümle bulabilsek; Oturanboğa kardeş sizde ucu açık yorum yapmışsınız. Yorumunuzda nokta koyabilecek bir cümle göremedim. Emeklilik yönünde engel yok ama kesin emekli olursunuz diyemiyoruz işte.

  14. #14
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.914
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    % 60 üzeri olunca 5510 sayılı yasanın 25. maddesine göre maluliyet söz konusu oluyor ya, sözde bunun için o %59 sınırı...

    Yukarıda yazdığım gibi, 25. maddeye göre malulen emeklilik için başvuracaksınız, reddedilecek (reddedilirse), bu sefer geçici 4. maddeye göre işleme koyulmasını isteyeceksiniz.