Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    omnimit Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit ÖZDEMİR
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    02:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1970 Doğumluyum. 1988 ile 1993 arasında Toplam 1,860 gün SSK' dan toplam prim ödemem var. Daha sonraki çalışmalarım serbest olduğundan hiç bir sigorta kurumuna prim ödemem ve borcum yok.

1.5 yaşımda iken çocuk felci oldum. %75 veya %70 oranında Engelli raporum vardı. Çok zaman geçti. Bir daha almam lazım ama oranı bu idi.

Toplam 1860 gün prim ödememe göre, emekli olabilmem için 4.5 yıl daha prim demem gerektiğini biliyorum.

Ödenen Sigorta primini çalıştığım firma engelli olarak değil normal bir çalışan olarak gösterip ödemiş.

Ben 4.5 yıl daha prim ödeyeceğimi sanmakla birlikte, 1860 gün ödenen primlerim normal SSK prim ödemesi olduğu için ACABA SSK ya başvurursam, emekli olmam için kalan gün sayımdan özürlü pirim ödemesi, gereğinden fazla ödenen primleri kalan ve ödemem gereken primlerden mahsup ederek, belkide hemen emekli olabilirmiyim.

Örneğin. Normal bir kişi aylığından SSK ya 250 TL ödüyorsa, Engellide 120 TL ödüyorsa, Bu durumda 1,860 günü X 2 yaparmı. eğer böyle olursa ben boşuna beklemez gidip başvurarak emekli olurum diye aklıma geldi.

Bu düşüncem doğrumudur. Doğru ise ne yapmam gererkir? Nereye nasıl başvurmalıyım.

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Primlerin sakat statüsünde yatıp yatmamasının emeklilik açısından hiç bir önemi yok. Emeklilik hesabında tüm primler aynıdır.

Defterdarlıktan elde edilmiş sakatlık indirimi varsa ve en az 3600 prim günü de mevcutsa, erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz.

Primlere dair yaptığınız değerlendirme mümkün olamaz.

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bulentin dedıgı gıbı yarı yarıya denen olay calısanlar için engelli çalıştıran fırma engellıye sahıp cıksın dıye yarısına devlet karsılıyor buda işverenın ısıne yarıyor sız 3600 gune tabısınız raporunuz kac olursa olsun

Üye
    omnimit Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit ÖZDEMİR
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    02:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Verdiğini cevap için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde öğrenmiş oldum