Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ufmei Avatarı

Son Giriş
    28.03-2015
    Saat
    20:40
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar.
    Malülen emeklilik basvurusu yaparsam ve bu red gelir ve Özürlü emekliligine basvurmam gerekirse basvuru tarihi ilk basvuru tarihimi yoksa sonraki özürlü icin yapilan mi gecerli.
    Malum bizde durmadan kanun degisiyor.
    Ikinci sorum Ben yurdisinda yasiyorum. Izin zamaninda yapilan basvuru süresi uzar ve rapor icin verilen tarih izin sonrasina kalirsa bunu baska bir tarihe (sonraki yil izinine)degistirmek mümkünmü? Mümkünse kanun degisikligi veya buna benzer bir durum olsa müracatim gecerlimi?
    Tesekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Emeklilk başlangıç tarihi hem en son tarih olur. O nedenle kesin onaylanacak emeklilik statüsü netse o statüde başvurun derim. Vergi indirimi ile emeklilik kesinse, o statüde başvurun.

Teorik olarak emeklilik sürecinde hastaneye dair bir süre dayatması yok. Ama unutmayın, 1 sene ara vermek demek o 1 sene maaştan olmak demek. Çünkü sgk emeklilik başlangıcı olarak emekliliğe temel olan raporun tarihini (ondan sonraki ayı) kabul eder.

Üye
    ufmei Avatarı

Son Giriş
    28.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1- Tesekürler Bülent bey ben zaten suanda calistigim icin emekli olamuyorum ne zaman almanyada calismayi birakirsam o zaman Türkiye emekli maasim baslayacak.Bunun icin baslangic basurusunu yapip süreyi uzatmak ve pirimlerimi (toplam miktari) ödeme imkanim daha müssaid odugu bir zamana kadar uzatmak.
    Bu benim fikrim. Siz buna ne dersiniz.

2- Bildigim bir baska seyde her 6 ayda zam geldigi . Sizce ne yapmak karli kiredi cekip faiz ödemek?yada süreyi uzatip zamli ödemekmi?

3- Baska konu malülen emeklilik 1800 gün özürlü engelliligi 3500 gün iki misli bu bakimdan ben önce mallülen emekliligi denemek olmassa özürlü emekliligine basvurmak istiyorum. Bu nedenle bastaki soruyu sordum (malül emekliligi bsvurusu kabul olmassa bu sürede kanun deisirse yinede engeli emekliligine basvurabilir miyim) en karli ve kolay olan yolu nasil izleyecegimi

tekrar cevaplarsaniz sevinirim.

Saygilar ufmei.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Başlangıç başvurusu diye bir şey yok aslında. Emeklilik için şartlar oluşmamışsa bir başlangı. da yapılamaz.

Bence hiç kafanızı karıştırmayın. Ne zaman müsait olursunuz, ne zaman emeklilik için prim/süre şartları tamam olur, o zaman başvuru yapın.

Üye
    ufmei Avatarı

Son Giriş
    28.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teskkürler cevabiniz icin Bülent bey .

Bu sene izininde bu isi iyice bir arastirip sonuca baglayacagim. Ama size birsorumdaha var esim Almanyada 1,5 sene calisti 6ay issizlikmaasi topla 25 ay is baslangici 1988 mart ayi.
    3 defa dogum yapti 1969 dogumlu kendisinin eklem rahatsizligi ,seker tüp 2, ve pisikolojik rahatsizligi (panik atak)var.
    Su an almanyada yasiyor. Nasil bir yol izlememiz lazim emeklilik icin.
    Saygilar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sakatlık oranı cetveli'ne göre her durum için oranlar tek tek belirlenir ve sonra bunlar Balthazard Formülü ile toplanır. Toplam oran % 40 ve üzeri olursa kişi sakat statüsünde erken emeklilik hakkına kavuşur
    Yurt dışından alınan raporlar vs. geçersizdir. Buradaki sgk'Nın yararları ve yetkili hastaneler'in raporları geçerlidir

Not 1: SGK emekliilk açısından yurt dışı işlemleri için buraya tıklayın

Not 2: http://www.engelliler.biz/forum/emek...i-olurlar.html

Not 3: Doğum Borçlanması (2010/206 sayılı genelge)