Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba
    Benim ilk sigorta başlangıcı 2006. Raporumun tarihi (sürekli bir rapor) 2013. 2013 e kadar sigortalı 900 gün çalışmışım. Ve 900 gün de SSK nın isteğe bağlı sigortası var. 6 Ay da askerlik yaptım 2006 yılında. İsteğe bağlı sigorta yatırırken sormuştum malulen emekliliğe kabul oluyor mu gün demiştim. Evet kabul oluyor demişlerdi. Şu anda aday memurum. Yeni atandım.

Durumum yukarıdaki gibi anlattım.
    1-) Rapor tarihi 17 yıl da mı 19 yılda mı emekli oluyorum ya ona etki ediyor mu ? Sonuçta sigorta başlangıcı daha önce. Yani rapor tarihinden sonra mı yıl dolduracağım ? Yoksa rapor tarihi öncesi de yıl dolduruyor mu ? Askerliği de sayacam mı ?
    2-) Ne zaman engelli oldunuz diye sorarlar mı ? Sanki sigortalı çalşmaya başladıktan önce veya sonra diye cevaba göre emeklilik yılı değişiyor diye bir şeyler okudum bir yerlerde. Böyle bir şey var mı ?
    3-) 2028 gibi emekli olurum diye hesapladım ama. Yanılıyor muyum ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İlk işe giriş tarihinden Memur olduğunuz tarihe kadar olan tüm primleri toplayın ve Memur olduğunuz tarihten çıkartınız. 30.10.2008 ve öncesi ne tekabül ediyor ise 15yıl hizmet sonun da emekli olabilirsiniz.
    Memur olduğunuz için emeklilik şartlarınızın şu yukarıdaki soru ile çözülür

Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kontrol ettim. Kesin bilgi şu şekilde. 991 gün sigortam var(Çalıştığım şirketler sigorta yaptırmış). 2 yıl 3 ay 16 gün isteğe bağlı sigorta(Yaptırırken sordum malulen emekliliğe sayılıyor mu diye evet dediler yani emekliliğe de sayılması gerekiyor). 6 ay kısa dönem askerlik. 991 gün kaç yıl yapıyor hesaplayamadım. 365 mi bölerek hesaplanıyor bilmiyorum. 5 yıl .... ay yapıyor kaç ay çıkar oradan hesaplayamadım. Yeni memur oldum. 2 ay oldu. Sanırım çok az bir farkla kaçırdım 15 yılı. 15 yıl olsaydı 15- 5 yıl ....... ay ı çıkartıyormuyuz ? 9 yıl .. ay sonra mı emekli oluyormuşum ?

Üniversite de yapıtğım stajlarda sayılır mı ?

Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnternetten bir tablo buldum. Tabloya göre 2008 den önce işe başlama tarihim olduğu için 20 yılda emekli oluyorum. 2008 den sonra işe başlasaymışım 16 yılda emekli olabilecekmişim.
    Ortada büyük bir haksızlık var. Bu durumu gereğinin yapılması için nereye bildirebilirim ?
    http://3.bp.blogspot.com/-qqUzrFYdgq...ik_tablosu.jpg

Bir sorum daha var. Bu linkteki B şıkkına mı giriyorum. yoksa C şıkkına mı giriyorum. Ben işe ssk lı olarak başladım ama şu anda memurum. C de memurlar 5760 günde emekli olur diyor. Fakat B de ssklı işe başlayan 2003-2008 arası 20 yıl diyor. http://www.engelliler.biz/forum/emek...i-olurlar.html

Eğer 20 yıl ise SSK.Başlangıç yılı + 20 yıl sonunda mı emekli olunuyor ? Yani 2005+20=2025 yılında mı emekli olunuyor.?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Son durum itibari ile memur olarak emekliliğe bakacaksınız...

SSK da geçen pirimleriniz YIL olarak memuriyete aktarılacak derece ve kidem alacaksınız: Bunun için personel şubeye dilekçe yazıp birleştirilmesini talep edebilirsiniz.

Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlk işe başlarken söylemiştim. Asaleti tastikten sonra ssk günlerinizi memuriyete aktaracağız dediler. Cevabınız için teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Emeklilik zamanı geldiğinde alacağınız rapordaki orana bağlı olarak şu tablaya tabisiniz:

bagkur - Rapor tarihinin emekliliğe etkisi oluyor mu?

ilk memur olduğunuz tarih - (ssk + bağkur primleriniz + askerlik borçlanması) = emeklilik için temel alınacak sigorta başlangıç tarihiniz

Not: Askerlik borçlanmasının yukarıdaki formülde böyle kullanılıp kullanılamayacağından emin değilim. Ama olabilirmiş gibi geliyor bana