Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim de bir sorum var. Emekli tarihi geldiğinde emekli olmaz isek. Çalışmaya devam edersek. İleride emekli olacağımız zamanki emekli maaşımız artar mı ? Yoksa aynı maaşımı alırız ? Ayrıca emekli bir memur kaç TL alıyor ? Ben şimdi 1920 TL bir de 28.5 TL vergi indirimi alıyorum. Emekli olunca ne kadar maaş verirler?

Bir sorum daha var. Onu da sorayım. Bu 2000 gün içinde askerliik yapılmış ise askerlikte dahil ediliyor mu ? Yani güne askerliğide sayacaz mı ?

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:51
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

emekli memurlarda alt sınır 1.311 tl.emekli aylığı.ocakta %3 zam gelecek bunun üstüne.

askerlik borçlanması yaptıysanız sayarsınız hizmet süresine.

Üye
    csharpci Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler cevap için ama iki sorum daha var. 1-)Askerlik borçlanması yapmak demek askerliği yapmak demek mi ? Ben yaptım. 2-) Eğer emeklilik zamanı emekli olmaz 5-10 yıl fazla çalışırsak ilerki emekli maaşımız artıyor mu ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:03
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    194
    Verilen Beğeniler
    84

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    csharpci
    Askerlik borçlanması yapmak demek, askerlik yaptığınız için çalışamadığınız sürelerin ödenmesi demek: Askerlik Borçlanması Hesaplama | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama
    Ne kadar tutuyorsa askerlik yaptığınız süre, bunu borçlanırsanız yani öderseniz, eğer sigorta başlangıcından önce yapmışsanız askerliği borçlanmanız durumunda hem priminiz artar, sigorta başlangıcınız da, askerliğinizin borçlandığınız kadarı geri gider ve bu yeni sigorta başlangıç tarihiniz olur. Bu tarih üzerinden hesaplama yapılır. Hepsini de borçlanabilirsiniz, istediğiniz kadarını da, ama borçlandığınız süre kadar askerlik yapmış olmanız gerekiyor. Örneğin 3 ay yapmışsanız daha sonra muaf olmuşsanız sadece 3 ay borçlanabilirsiniz. ama 15 ay yapmışsanız, 15 ayın tamamını borçlanabileceğiniz gibi 5 ayını da borçlanabilirsiniz size kalmış.
    Ama sigorta başlangıcından sonra askere gitmişseniz bu durumda borçlansanız dahi emeklilik yılınızı etkilemez, sadece priminizi arttırır.

Memur olduğunuz için çalışmaya devam etmeniz yararınıza olur.