Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili Dostlar Merhaba,

Konuya vakıf arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Bildiğiniz üzere emekli maaşları öncelikle 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olarak üç farklı dönemin maaşları hesaplanıp bunların ortalamasından çıkartılıyor. Maaşa en yüksek etkisi olan dönem ise 2000 yılı öncesi yatırılan primler.

Peki bu dönemlerden birinde ne kadar prim ödenirse maaş hesaplanıyor? Örneğin benim 2000 yılı öncesinde sadece 2 ay sgk primim var. Acaba diyorum 1995-1996 yıllarında yaptığım askerliğimi (18 ay) borçlanarak ödesem 2000 yılı öncesi ödenen primlerin payı en yüksek oldugu için emekli maaşımı yükseltir mi? Yani 18 ay ödenmiş prim bu dönemi maaş hesaplanmasına dahil ediyor mu? Öte yandan 1. derece engelli olarak zaten 3 ay sonra 3600 gün doluyor. Günü dolsa bile kişi askerlik borçlanması yapabilir mi?

Bu konuda gerçekten bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim

Üye
    [musti] Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

askerlik borçlanması için; bu linkte bilgiler var..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Eğer askerlik 2000 yılından önce yapılmışsa evet, askerlik borçlanması maaşı yükseltir. Ama 2000'den sonrası için çok anlamlı bir fark yaratmaz.

Hele askerlik borçlanması yapıldığında sigorta başlangıç tarihi 2000'den önceye gidiyorsa, o zaman maaşta çok önemli artış olur.

Üye
    labidu Avatarı

Son Giriş
    29.07-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent ağabey,
    babamın askerlik borçlanması yapılmadan önce sgk aylıkhesap sitesnde 1700 tl gösteriyordu. askerlik borçlanması yapıldıktan sonra ise 1820 gibi bir rakam olmuştu. şuan 2024 tl emekli aylığı almaktadır kendisi.

Üye
    aliozdemir_57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Babanız hangi dönemde kaç gun askerlik borclanmasi ve ne kadar ödeme yapti (yani tavandanmi yoksa endusuk olan tabandanmi)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

doğrudur labidu. O kadar karmaşık işlemler var ki, birisinde artı olan durum bir başkasında eksi olabiliyor!

Dediğin gibi şu sitelerde bi borçlanma var gibi bir de yok gibi yapıp hesaplamak yol gösterici olabilir: http://www.engelliler.biz/forum/emek...esaplatma.html

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

LAbidu baban askerliği tavandan mı yoksa tabandan mı ödemişti yazabilir misin lütfen?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@Ahal Teke

Ben olsam yüksek seviyeden askerlik borçlanması yapardım. 2000 öncesi sigortalılık etkisi yapacağı için maaşa öenmli bir katkı yapacaktır.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@OturanBoğa
    Ben olsam yapmam öyle gerekmiyorsa hiç, eksik gün kadar asgari ücretten borçlanırım o kadar.
    540 günü tavandan borçlanmanın maliyeti 47 bin kusur. Aylığı 150 tl artırsa yılda 1800 yapar ve ancak 26 kusur yılda kendisini amorti eder karsız yani
    Ha bu benim fikrim tabi.

Üye
    labidu Avatarı

Son Giriş
    29.07-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ahal Teke

prime esas kazanç 2 ile başlayan rakam olarak görünüyor 1986 yılına ait.
    ocak zammıyla emekli aylığı en az 2340 tl fln olacak.

Üye
    aysn41 Avatarı

Gerçek Adı
    tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp

Haklısınız ufuk bey sizin fikrinize katılıyorum + 47 bin TL yi dolara yatırsanız bi 10 sene daha ileri atar kendini amorti etmesi için ☺

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Oturanboğa kardeşim galiba bunu Ali Tezele 600 tl bayılıp öğreneceğim en sonunda Yukarıda Musti arkadaşın verdiği linkte istediğim bilgiler yok maalesef.

Öncelikle kendi durumumla ilgili bir kaç detay vereyim. Askerlik borçlanmasını eksik günlerimi tamamlamak için değil emekli maaşıma olası etkisi nedeniyle merak ediyorum. Yoksa emeklilik günüm çoktan doldu ve benim şimdilik emekli olmaya hiç niyetim yok.

Günü geriye çekmekle de ilgilenmiyorum zira askerlikten önce sigorta başlangıcım mevcut.

Ama 2000 yılı öncesi ödenen primlkerin maaşa etkisi oldukça yüksek olduğundan bunu tavandan ödersem emekli maaşıma katkısı sanılandan çok daha fazla olabilir belki. Tabi bunu bilmiyorum sadece merak ediyorum.

Öte yandan hadi ödedik. sadece 18 ayı ödemek 2000 yılı öncesi maaş hesaplanmasına yetecek mi? Bir dönemde maaş hesaplamak için en az ne kadar gün prim ödemek gerekir bunu bilsem soruma büyük oranda cevap almış olacağım. Demek istediğim 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası dıye üç farklı dönemin maaşı hesaplanıyor ya işte bu donemlerin her bırınde en az ne kadar prim ödersek bu döneme ait maaş hesaplanıyor. Yanı ben askerliği tavandan ödersem çıkıp sgk eyvallah birader sagol varol ama biz 18 ay için 2000 öncesi dönem için sana maaş hesaplayamayız en azından 7 sene prim ödemen gerekir der mi? Merak ettiğim bu.

Şu an sigorta primlerim tavandan ödeniyor. Ama 2004 den 2012 ye kadarki dönemde hep asgari ücretle yatırıldığı için muhtemelen emekli maaşım düşük gelecek. Şu an emekli olmasam bile 2000 yılı öncesi yaptığım askerliği ödemek ileride emekli maaşıma kayda deger bir katkı yapacaksa bunu değerlendirebilirim. Ancak ufukalp arkadasın dediği gibi bir fark olusacaksa değmez gerçekten.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Ahal Teke
    2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı yasadan önce askerlik borçlanması, ödemenin yapıldığı döneme sayılıyordu.
    Bu gün askerliğini borçlanacak biri, askerliğini 20 yıl önce de yapmış olsa primler 2008 sonrası döneme sayılacağından emekli aylığında artışı bırakın düşüşe bile sebep olabilecekti.
    5510 sayılı yeni sosyal güvenlik yasası ile artık borçlanılan günler, borçlanmanın ait olduğu döneme sayılmaktadır.
    Yani 20 sene önce yapılan askerlik bugün borçlanılsa da primler 2000 öncesi döneme sayılacak, dolayısıyla maaşta da artışa yol açacaktır.
    Ancak daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi 47 bin tl cepten vermeye değecek bir miktarda artış olacağına ihtimal vermiyorum.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

ufukalp tskler cevap icin. Tabiki bir kar zarar analizi yapacagim. Su an 6.5 sene daha calisacagim gibi gorunuyor. Tavamndan yatan primler nedeniyle her ay 22 tl kadar emekli maasi yukseliyor. Basit bir hesapla yilda 260 tl den 6.5 yil sonra emekli maasimda 1700 tl ye yakin artis olacak. Su an hesaplattigimda 1300 gibi bir rakam cikiyor. Demek ki su anki degerle 3 bin gibi bir maas alacagiz. Biraz daha az ya da cok olabilir. Eger 2000 oncesi askerlik odemesi bu hesaba kayda deger bir katki sunarsa oderiz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ahal Teke
    Şu an için sgk aylık prime esas kazanç tavanı 10.705 tl.
    Yani her ay bu rakam üzerinden mi prim ödüyor işvereniniz sizin için?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon