Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    EMRE15145 Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    30.10-2014
    Saat
    09:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    değerli bilgi sahibi arkadaşlarım bir kaç sorum oalcak yardımlarınz lütfen.

bu arada herkese geçmiş olsun

2007 den bu yana ms multiple skleroz hastasyım

çok şükür iyi durumdayım

geçen yılda astım ile tanıştım

neyse

soru 1
    sağlık raporu için ilk defa bugün ssk ya başvurdum.onlarda ms ve astımdan ötürü malulen emekli olacağımı söylediler Şartlarım uyuyor sadece raporum yok rapor içinde haseki eğt arş sevk edildim haftaya heyete gireceğim. Bu heyetten 60 oranında rapor alırsam emeklimi olacağım?? Emekli olursam şartlarımdahamı iyi olur. Maaş ne olur 2004 işe girişim ilk.Başka işde çalışabılırmyım aynı anda vergi indirindende yararlanabılrmym

Şuan özel bir şirkette ikramiye maşımla vs 2000 bin civarı maaş alıyorum

soru 2
    bugüne kadar başka hiçbir şekild ms veya astım için hastanelere basvurmadım.Vergi indirimi mevzuu nedir . Bu şekilde rapor alırsamda emekli olacakmıyım oranım-40- veya 50 olursa ne yapmam lazım.

soru 1 de ki gibi 60 oranında rapor alamasam vergi indirmi enegelli kartı vs i.içn nasıl bir başvurus süreci yürütmem lazım.

sağlıcaklar kalın

bugün başvuru yaptım ben maluliyet için.
    özellkle sevk üst yazısında raporun hazırlanıp oran veya derece belirtilmemesi yazıyor. Nasıl olacak pekı sımdı % 60 orana ne oldu yada sadece uygundur uygun değilmidir diyecekler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İlk sigortalı olduğunuz tarihten bu yana 10 yıl geçtiyse ve bu sürede en az 1800 gün prim yatırılmışsa, maluliyet cetveli'ne göre de malul sayılacak derecede işgücü kaybınız varsa, evet, malulen emekli olabilirsiniz.

Malulen emeklilik talebiyle sigorta müdürlüğüne başvurursunuz, sizi hastaneye sevk ederler. maluliyet cetveli'ne göre malul durumda olduğunuza dair rapor verilirse ve sgk bunu onarsa, emekli edilirsiniz.
    Hastanenin vereceği raporda oran yazmaz. Çünkü sgk % 60 ve üzeri oran verildiğinde kanunen malulen emekli etmek baskısıyla karşı karşıya kalıyor. Onun için "ben orana değil maluliyet cetveli'ne bakarım" diyor.

Malulen emekli olanlar emekliliklerini sonlandırmadıkça bir işte çalışamazlar. Yani ya emekli maaşı alacaksınız ya da çalışacaksınız.

Vergi indirimi konusu apayrı bir konudur. İki işe yarar:
    1- Rapor oranına bağlı olarak gelir vergisinin bir kısmı için muafiyet sağlar. Bu da maaşta 25-100 tl arası bir artışa neden olur

2- Erken Yaşlılık -malulen DEĞİL- emeklilik sağlar (bu emeklilikte maaş alırken aynı zamanda çalışılabilir de). Ama onun emeklilik kriterleri çok çok daha uzundur:

2008 oncesi - 2004 sigorta girişim var. MS ve astım nedeniyle malulen emeklilik..?

Not: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html

Üye
    EMRE15145 Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    30.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi eyvalah
    peki vergi indirimi sadece maaşta mı fyda saglıo yoksa ticartv deni oalrak bütün kdv vey ötv den faydalanıozmu.

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hayır sadece emeklilikte yarar engeli raporun varsa engelilere tanınan indirim ve bazı haklardan yararlanırsın

Üye
    EMRE15145 Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    30.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    anladım
    ya benım bugün başvurduğum maluliyet için normalde 60 vermezeler dye düşünüyorum .emekli olunca çalışamama da kötü bir durum benım için acaba vergi indirimi için mi müracat yapsam

siz olsanız ne yapardınız