TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:25
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba
    böbrek nakli oldum.sigortalı olmadan önce %80 raporum vardı.
    11.06.2007 tarihinde işe başladım.şuanda rapor oranım %71 malulen emekli olabilirmiyim.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    05.10-2022
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    631
    Verilen Beğeniler
    287

Malulen emekli olamazsınız, sigorta başlangıcından % 60 ve üzeri raporunuz olduğu için. Erken emekli olabilirsiniz.
    Doğum tarihinizi ve ssk,bağkur,e.s'den hangisi olduğunuzu belirtirseniz erken emeklilik şartlarınız belirlenir.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

selam böbrek nakilli hastalar malülen emekli olamıyor mu?

Örneğin ben nakil olduktan sonra sigortalı oldum.
    Ben şimdi 1800 gün 10 yıl sonra emekli olamıyor muyum?

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: KKELEBEKK Mesajı Gör
    Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için 10 yıl şartı aranmaz; 1800 gün prim tamamlandığında malulen emeklilik işleme konabilir.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma hâlleri
    MADDE 15 – (1) Sigortalıların ve özürlü çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda sayılacağı hâller aşağıda gösterilmiştir.
    a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar.
    b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
    c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
    ç) İki elin kaybı.
    d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
    e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
    f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.

Yukarıdaki şartlardan birini taşıyorsanız 10 yıl şartı aranmadan 1800 günle emekli olursunuz, ama bakıma muhtaçlık yoksa 10 yılı doldurmanız da şart.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

Nakil olduktan sonra sigorta başlangıcı olan kişiler malulen emekli olamaz.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

oturan boğa peki tekrar hastalansam dialize bağlansam olabiliyor muyum?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

Tartışmaya açık bir gelişme olur, ama sgk'nın bu konuda vatandaş lehine karar vereceğine hiç mi hiç aklım yatmaz.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

Merhaba @OturanBoğa

bende malulen emeklilik verdim ama benimki sigortalı olmadan önce malül olduğumdan normal emeklilik olarak geçecek.
    Hastalık listesinde hastalığım geçiyor. Sonuç olumlu olur mu sence?

Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
    Aşağıdaki kriterlerden herhangi birinin sağlanması halinde;

1. Kronik hemodiyaliz veya periton diyalizi
    2. Böbrek transplantasyonu
    3. En az 3 ay boyunca serum kreatinin düzeyinin sürekli 4 mg/dl (en az 3 kez 3 farklı zamanda) ve üzerinde olması veya kreatinin klirensinin 30 ml/dk olması ve altında bir değere düşmesi ile beraber aşağıdakilerden en az ikisi;

2 numaralı hastalık benim hastalığım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

@serkanmalkoc

Doğum tarihiniz gün/ay/yıl?
    İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl?
    Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?
    sakatlık oranı cetveli'ne göre hangi oranda raporunuz var?
    Defterdarlıktan elde edilmiş vergi indirim hakkınız var mı?

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

Doğum Tarihi 15.03.1988
    İlk Sigorta 11.06.2007
    Prim boşluğum hiç yok (11.06.2007'den bugüne kadar) hepsi 4A SGK 5411 Gün prim (Temmuz hariç)
    Rapor oranı yüzde 70
    Vergi indirim hakkı var.

NOT: SGK Maltepe bana emekli olup çalışabileceğimi söyledi ve şu anda Maluliyet tespiti için İl sağlık kurulunda belgelerim eğer malüldür denilirse emeklilik dilekçemi vereceğim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

@serkanmalkoc

2. dereceden vergi indirim hakkı varsa (11.06.2007 +) 18 yıl sigortalılık süresi ve 4000 gün prime tabisiniz emeklilik için. Yani 12.06.2025 tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız. Primleriniz zaten tamam. Zaman bekliyorsunuz.

Yok eğer SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanılı bir rapor alabilirseniz, bu durumda hemen malulen emekli olabilirsiniz. Ama malulen emekli olduğunuzda emekli maaşı bağlıyken resmen çalışamazsınız.

Yukarıda malulen emekliliğe dair yazdıklarım yanlış oldu. Siz ilk sigortalı olduğunuzda zaten malul durumdaymışsınız. Bu durumda malulen emekli olamazsınız.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

@OturanBoğa

Maltepe SGK emekli olup çalışabileceğimi söyledi.

Şöyle ki;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    5510 sayılı kanun Madde 28

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Malûl sayılma
    MADDE 25- Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.
    Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.
    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu kanun maddesinden dolayı benim emekli olabileceğimi (Bu arada bu kanunu ben gördüm bu kanunu onlara anlatmam 1 hafta sürdü araya SGK müdürü soktum anlamaları için o derece)
    ifade ettiler. Yani sigortalı olmadan önce malül olduğum için ve rapor ile sabit olduğu için (Tekrar malulüyet raporu istiyorlar Malül tespit dilekçesi veriliyor SGK ya) benim emekliliğim oluyor.

Sonuç olarak;

Size sorum şu İl sağlık kurulu bana malül diyecek mi? İlgili hastalık listesinde hastalığım mevcut ağır şeklide yazıyor.

Ayrıca sizden bir ricam var.

Benim gibi olup 3 yıl fazla bekleyecek arkdaşlar var ise ilgili kanun gereğince emekli olabilirler. bu bilgiyi de burada yazmak arkadaşların görmesi için uygun olur diye düşündüm.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

@serkanmalkoc

Yanlış değerlendirme yapılmış size. Siz 5510 28'e tabi değilsiniz. 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olup emekliliği 4a (ssk) statüsünde olacak kişiler eski mevzuata tabidirler ve onun şartlarını da bir üstteki mesajımda tablo ile verdim.

Siz sakatlık oranı cetveli'ne göre %80 ve üzeri rapor ve ona istinaden de 1. dereceden sakatlık indirim hakkı elde ederseniz, doğru, tabloda da görüleceği üzere 15 yıl ve 3600 primle emekli olursunuz. Ama sizde %70 rapor ve 2. derece vergi indirim hakkı var. Yani size söyledikleri gibi hemen emekli olamazsınız.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    12

@OturanBoğa

Evet haklısın 506 sayılı kanuna tabiyim. Fakat şöyle bir durum var. Her iki kanunda da aşağıdaki belirttiğim madde bulunduğundan otomatik olarak 15 yıl 3600 günden emekli oluyorum. Ve bunu SGK kabul etti. İlk görüşmemizde dediğin gibi 2. derece olduğum için 18 yıl 4400 gün dediler fakat ilgili kanun maddesini gösterdiğimde (Müdür de dahil olmak üzere) evet haklısın dediler ve 15 yıl 3600 gün olarak emekli edecekler.

a) Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce bu Kanunun 53 üncü maddesine göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malullük , yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

Madde 53 – (17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Kanunun hükmüdür.) a) Çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirdiği tesbit edilen, b) Çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirmiş durumda sayılmıyanlardan 34 üncü madde gereğince yapılan tedavi sonunda, Kurumsağlık tesisleri kurullarınca düzenlenecek raporlarda çalışabilir durumda olmadığı belirtilen,

İlgili siteyi ekliyorum.

SSK 506 SAYILI KANUN

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

@serkanmalkoc

Kastettiğiniz malulen emeklilik mi? Öyle ise, hem 5510'a tabii olursunuz, hem de malulen emekli olmanız mümkün değil, çünkü 5510 25 çok nettir (bu malulen emekliliğin en önemli belirleyicisidir):

"Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya engelliliği sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz"

Yani adı "malulen emekli" olan bir süreci kimse başlatamaz. Geriye kalıyor rapor oranına istinaden erken Yaşlılık emekliliği. Onda da bir üstte yazdığım kriterlere tabisiniz.

Umarım yanılıyorumdur ve emekliliğiniz sorunsuzca onaylanır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.685
    Verilen Beğeniler
    3.950

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    506'daki referans verdiğiniz madde dediğiniz gibi de yorumlanabilir aslında. Haklısınız.

a) Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce bu Kanunun 53 üncü maddesine göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malullük , yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon