Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sinan yaman Avatarı

Gerçek Adı
    sinan yaman
    Son Giriş
    30.07-2014
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kusura bakmayın yeniyim
    ben 2007 yılından beri tarım sigortası yatırıyom calışmam cok zor şizofreni ve bacakta aşırı şişme ve morluk var emekli olmam için 10 yıl dolması gerikiyor mu yoksa olmam için başka birşey yapabilirmiyim
    birde tarım sigortasında emekli düşük olurmu sgk geçmek mantıklımı geçersem

ayrıca aynı durumdan mütekil bir arkadaşım var onun giriş 2004 1842 gün yatmış oda işgörememezlik raporu doktora sorduğunda /80 gibi çıkar demiş o nekadar emekli alır sor dedi anlamıyor biligasayardanda oda tarım sigortasında

şimdiden cevap için teşekkür ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

2925 Sayılı Kanuna tabi olarak prim ödüyorsanız, malulen emeklilik mümkün olamaz. Eğer 2926 Sayılı Kanun'a (yani Tarım Bağ-Kur'una) tabi prim ödüyorsanız, bu durumda 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilirsiniz.
    Ayrıca malulen emeklilikte temel kural şudur: En son sigorta primi hakgi statüde ödenmişse, malulen emeklilik de o statüde gerçekleştirilir. Bir başka deyişle siz sıradan 4a çalışan statüsünde bir işyerinde sigortalı olup 1 ay kadar prim öderseniz, emekliliğiniz de 4a statüsünde olur. Sanıyorum bu durumda hem maaşınız bağkur'a göre az da olsa yüksek olabilir hem de sağlık güvencesi vb. açıdan daha avantajlı olursunuz.

Evet, özellikle işin içinde tarım bağkuru primi varsa, malulen emeklilik maaşları çok düşük oluyor. 350 tl alan üyelerimiz var.

Arkadaşınız da tarım bağkurluysa, yukarıdaki açıklamalarım onun için de geçerlidir.

Üye
    sinan yaman Avatarı

Gerçek Adı
    sinan yaman
    Son Giriş
    30.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sagolun ben 2925 göre ödüyorum yanı işci görünüyorum şimdi ssk geçmemi önerirmisiniz(eldeki bulgurdan olmayalım) ve bu güne kadar kadar yatırdığım prim geçerli olur mu saygılar kısaca şöyle başdan başlamam gerekmiyor değil mi sigortaya ayrıca

birde ben hiç malulen emekli olma şansım yok mu 2925 dan ssk geçsem maluli emekli şansım yok mu olabilirmiyim lütfen cevaplarsanız sevinirim bülent bey
    Konu sinan yaman tarafından değiştirilmiştir (11.07-2014 Saat 10:45 ).

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

SSK'ya geçebilirsiniz tabii. Malulen emeklilik hesabı yapılırken bugüne dek ödediğiniz tüm primler dikkate alınır.

Not: En son sigortalılık hangi statüde ise, malulen emeklilik de o statüde gerçekleşir.

Üye
    sinan yaman Avatarı

Gerçek Adı
    sinan yaman
    Son Giriş
    30.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent bey cevap için sagolun anladığım kadarıyla şöyle değil mi
    ben 7 yıldır 2925 yatırıyorum 3 yıl ssk yatırırsam maluli emeklilik başvurusu yapabilirim heralde ayrıca günüm eksilmez ne yatırdıysam geçerli olur.sagolun şimiden birde 2925 engel taşımaz değilmi 3yıl sonra ssk bana sen maluli olamazsın demez değil mi
    Konu sinan yaman tarafından değiştirilmiştir (16.07-2014 Saat 20:59 ).