Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ilknur helvacıoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    İlknur
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben de 11 yılda emekli olacağım malulen. benim maaşım da 20 yıl üzerinden mi hesaplanacak? bilgi verirseniz sevinirim. devlet memuruyum.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü - Emekli Maaş ve İkramiye Hesaplama
    Linkteki bilgileri doldurun , hesapla'yı tıklayın .
    Taban aylığın altında bir tutar olursa otomatikman yükseltme yapıyor emekli sandığı.

Üye
    ismail72 Avatarı

Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    16:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sorduğunuzu geçen hafta bende sormuştum.Tam olarak bir cevap alamadım.Ben de hala net bir cevap alamadım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Berbat bir konu. Tartış tartış aklım da almıyor, kesin bir sonuç da göremiyorum
    Ben gene bilmediğimin altını çizerek bir kaç şey alıntılayayım:

5 sene çalışıp başkasının bakımına muhtaç derecede maluliyet sonucu malulen emekli olan memurlar için 15 yıl hizmet süresi gibi hesaplanır: ES Madde 53
    Asgari 5 sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartiyle tedavisi gayrimümkün bir mâlüliyete düçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idameyi hayat imkanı kalmayan adi mâlüllere; (Mezkûr Kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazari dikkate alınmak suretiyle) 15 sene fiili hizmeti bulunan mâlüller gibi maaş tahsis olunur
    Ancak, bu maaşlar dul ve yetimlere intikal etmez. (5)(*)
    5510 / Yaşlılık aylığının hesaplanması
    MADDE 29
    [...]
    28 inci maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarına göre aylığa hak kazanan sigortalılar için hesaplanacak aylık bağlama oranı, prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olanlar için çalışma gücü kayıp oranının 9000 gün prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan rakamın % 60'a bölünmesi suretiyle hesaplanan gün sayısına göre, % 50'yi geçmemek üzere üçüncü fıkra uyarınca tespit edilen orandır. Prim ödeme gün sayısı 9000 günden fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısına göre aylık bağlama oranı belirlenir. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için bu fıkrada geçen 9000 prim gün sayısı 7200 gün, % 50 oranı da % 40 olarak uygulanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    darwas Avatarı

Son Giriş
    10.02-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet - bir başka başlıktaki mesajımda da sordum. 19 yıl memur olarak çalışıp malulen emekli olursam (Şizofren) kaç yıl çalışmış sayılacağım? Geçen sene doktorum yeni yasaya göre 25 olabilecek duyumunu aldığını söylemişti. Her şey çabuk değişiyor. En uygun başlık burası diye buraya yazıyorum. Emekli aylık tutarım bordroda yazıyor. 20 yıl üzerine mi hesaplamalıyım? 25 mi?

Maaş bordromda emekli aylık tutarı 2.553 TL yazmakta. Ancak benim bildiğim daha az alacağım çalışacağım süreye göre. Bu nasıl hesaplanıyor? Mesela 20 yıl çalışırsam, % 70 ile mi çarpıyorum? (Normal 25 yılda %75)

Memur olup malulen emeklilikten anlayanlar yanıtlarsa memnun olurum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

5510 sayılı yasanın 27.maddesine göre memurlarda emeklilik hesabı 9000 gün hizmet süresi üzerinden yapılacak. Ama tazminat çalışılan yıl temel alınarak hesaplanacak.

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

19 yıl üzerinden çalışırsanız,emekli maaşınız 19 yıl üzerinden hesaplanır.ama,memur emekli maaşlarında alt sınır 1.311 tl.dir.hesaplanan miktar bu maaşın altında olursa,maaşınız,1.311 tl.ye yükseltilir.

19 yılın aylık bağlama oranı,memurlarda %69 'dur.

memur emekliliği ile ilgili soruları bana sorabilirsiniz.

Üye
    darwas Avatarı

Son Giriş
    10.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Turkuaz, Bülent Bey'in belirttiği yasanın maddesine baktım. Dediği gibi 9.000 gün üzerinden.

Sizin dediğiniz tam olarak nasıldır? Yoksa sizin dediğiniz engelli girenler için midir? Benim rahatsızlığım sonradan.

Ben Bülent Bey'in dediğini doğru kabul ediyorum, ancak burayı okuyan diğerleri için de doğrusunu aktarmak gerekir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

darwas, turkuaz06'nın yazdığı ile benim aktardığım arasında bir çelişki mi var?

Üye
    darwas Avatarı

Son Giriş
    10.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Siz 9.000 gün üzerinden demişsiniz. 25 yıla tekabül ediyor. Maaşım 25 yıl çalışmışım gibi olacak diye farzettim. O da %75'e tekabül ediyor.

Ancak, siz de Turkuaz06 gibi düşünüyorsanız, 25 yıldan az çalışılan her sene için %1 düşüyor maaş %75 üzerinden.

Tamam o zaman, Turkuaz06'yı dogru kabul ediyorum. 19 yıl %69, 20 yıl %70 vesaire.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yok, benim bu konuda kafam basmıyor. Ben sadece maddelere bakıyorum.. En doğru yanıta erişmek için çok kişinin deneyimlerini aktarması lazım...