Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 29 mesajın 16-29 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mustafa0205 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    12:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ufuk Bey ,Belki sürekli teşekkür ediyorum gibi olacak ama samimiyetimle en içten teşekkürlerimi iletiyorum..Şuanda şu yazınızı okur okumaz IK bırımıne maılle Vergi Dairesinden gelen yazının bır nushasını tarafıma ıstedım. Emekli olup olmama kararı için ise dediklerinize katılıyorum, bende bu şekilde düşünüyorum ancak o kadar farklı yazılar o kadar bilgi kirliliği varki ne yapacağımı şaşırıyorum,Şöyleki; Bazı yerlerde ne kadar fazla çalışırsanız o kadar emekli maaşınızda düşer şeklinde bilgilendirmelerde var (Ali Tezel-http://www.haberturk.com/yazarlar/ali-tezel-1016/898489-calistikca-emekli-ayligi-duser-dememis-miydik) Bu nedenlerden dolayı benim sgk sitesinde yaptırdığım hesaplamadan cıkan 1200TL emekli maaşı durumunun doğruluk payı olup olmadığına bir turlu karar veremiyorum , Ustelık sızde yatmıs olan meblağa göre daha fazla çıkması gerekir dediğiniz için açıkçası kararsız kaldım..Ama bu gidişle biraz beklemekte yarar var gibi düşünüyorum... Hakkımızda hayırlısı olsun.. Bir değişiklik olursa buradan yazarım ve benim gibi durumda olanlar içinde her daim yardıma hazırım..

Saygı ve Sevgilerimle

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Mustafa bey,
    SSK primleri yüksekten ödenen bireyin emekli maaşı düşmez bilakis yükselir. Verdiğiniz link te de Ali TEZEL bilakis buna değinmiş en alta

Üye
    mustafa0205 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ,Yazıyı ben mi yanlış yorumladım bilemiyorum ama benim anladığım şudur ki , Çalıştıkca emekli maaşları düşmektedir ama düşüşü engellemenin yoluda primi yuksek tutup çalışma suresini az göstermek gibi bir cumle kullanılmıs kı bu durum zaten kurumsal sırketlerde ımkansız..Sonuc olarak sızlerden ıstegım SGK nın sıtesınde ortalama maas hesaplamasında bır hata oluyor mu yoksa hemen hemen buna yakın bır tutar mı alınıyor ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Mustafa Bey,düşüş yaşanması düşük prim yatırılması ile mümkündür,ancak sizin prime esas aylık kazancınız bırakın düşüşü bu sınırın çok çok üzerinde bir rakam. Bu şekilde devam ettiğinde emekli aylığınız olumlu etkilenecektir.2008 sonrası aylık bağlanma oranındaki dezavantajı priminizin yüksekliği kolaylıkla bertaraf edecektir.

Üye
    ersansayir Avatarı

Gerçek Adı
    ersan şayır
    Son Giriş
    28.01-2015
    Saat
    05:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ufukalp Mesajı Gör
    Mustafa Bey,düşüş yaşanması düşük prim yatırılması ile mümkündür,ancak sizin prime esas aylık kazancınız bırakın düşüşü bu sınırın çok çok üzerinde bir rakam. Bu şekilde devam ettiğinde emekli aylığınız olumlu etkilenecektir.2008 sonrası aylık bağlanma oranındaki dezavantajı priminizin yüksekliği kolaylıkla bertaraf edecektir.
    mustafa bey ile durumlarımız bir birine çok benzer.
    bende sürekli tavanın çok üzerinden pirim yatırıyorum ve 98 yılından bu yana toplam kazanç 490000 civarında. 27 /05 / 2014 tarihinde sgk ya tekrar gittim ve işe başlamadan önce %60 olarak engelli olduğumu belirttim. işe başladıktan 4 ay sonra aldığım askerliğe elverişsizdir raporunu ,vergi dairesinin %60 olarak onayladığı raporu , hastane tetkiklerini , işe giriş bildirgesini vererek ne yapmam konusunda bilgi istedim.
    memur bana önce malül olacakmışım gibi baş vurmamı istedi bunun sonucu red gelecektir ve biz de sizi yaşlılık aylığına bağlayacağız dedi.

1 en azından yılbaşını beklemelimiyim.
    2 uygulama yöntemi memurun söylediği gibimidir . yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır, sizin maluliyet için başvurmanız gerek yok.
    Zaten vergi indiriminiz olduğuna göre direkt erken yaşlılık emekliliğine başvurabilirsiniz,dolaylı yollarla süreci arap saçına döndürmeye gerek yok.
    Bu arada tavanın çok üzerinde prim yatırma diye birşey söz konusu değil. Tavan zaten yatırılacak en üst sınırdır.

Yukarıda yazdığım yorum sizin emeklilik şartlarını bir miktar uzatır.
    Sanırım maluliyete başvurup da ilk sigorta tarihinde zaten malul olduğu gerekçesiyle reddedilenlerin 15 yıl 3600 günle emekli edilmesine dair ayrı bir mevzuat olacaktı.
    Burayı aklıma gelince sonradan ekledim,bu özel durum için tam net bir bilgim yok ama bu nedenle malullüğü reddedilenlere bu şekilde bir avantaj olduğu aklımda kalmış.

Üye
    ersansayir Avatarı

Gerçek Adı
    ersan şayır
    Son Giriş
    28.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tavanın çok üzerinde derken aylık kazancı kast etmiştim terimleri kariştırdım. kusura bakmayın.

benden öncelikle malül olarak sayılmam için baş vurmam gerektiğini söylediler . bir başvuru yaptım ve evrakları içeriye verdim. zaten kafamı karıştıran nokta da burasıydı. benim malüliyet ile bir alakam yok ki haksızmıyım.

Üye
    mustafa0205 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk Bey,bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim.Kararimda sizin etkinizde mevcut olup suanda bekleyecegim ..Hatta her ayin 23den sonra hesaplama yapip artis oranina bakacagim ve ona gore getirisi ve goturusune gore karar verecegim..Cok tesekkurler

Merhaba arkadaslar kadar deneyimli degilim ancak malulen emeklilikle yaslilik emwkliligi cok farkli bu Istanbul Unkapani Sgk ile gorusmemde bu bahsettiginiz konulardan hic bahsedilmedi ki zaten dogrusuda budur size nerden bu sekilde bilgi verildi...Sgklardaki memurlar gercekten sikinti Ben 15 yil 3600 ile eski calistigim yerden tazminat alarak isten cikmak istedigimde bu yaziyi a subesi sureniz dolmadi diye vermezken b subesi iki dakikada verdi.Gerisini siz duaunun bu sekilde kac tane magdur vardir..

Üye
    ersansayir Avatarı

Gerçek Adı
    ersan şayır
    Son Giriş
    28.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

süreci daha iyi anlamak ve hata yapmamak adına bu gün tekrar sgk yollarını aşındırdım.
    özel durum ( işe girişteki malüllük) adı verdikleri bu süreç şöyle işliyormuş.
    1 öncelikle malül olmayı gerektirecek kadar bir raporunuz olması gerekiyor.
    2 bu malüliyet durumunun zamanlaması araştırılıyor. (sigortalılık başlangıcında malül sayılacak derecede engeliniz varsa özel durum devreye giriyor) ( çalışmaya başladıktan sonra malüliyet gerçekleşti ise sorun yok direk malül aylığı bağlıyorlar. tabi gün ve yıl şartını tamamlıyorsa)
    3 sizden öncelikle malül sayılmak için bir baş vuru alıyorlar ve malüliyet servisinin değerlendirmesine sunuyorlar.
    4 değerlendirme sonucunda malüliyet başlangıcı tesbiti yapıyorlar ( eski raporlar , askerlik yapamaz raporu, hastane tetkikleri gibi belgelerin içerik ve tarihleri araştırılıyor.)
    5 eğer sigortalı olmadan önce malüliyeti gerektirecek kadar engeliniz olduğuna kanaat getirirlerse malüliyet baş vurunuza red cevabı geliyor.
    6 red cevabı sizin 15 yıl ve 3600 gün üzerinden emekli olma yolunuzu açıyor.
    bu sefer red cevabını referans göstererek ikinci bir işlem başlatılıyor bu işlem sonucunda gerekli görürlerse saglık kuruluna tekrar gönderiyorlar (evraklar eksiksiz ve sorunsuz olursa gerek duymuyorlarmış )
    evrak değerlendirmesi sonucunda özel durumdan emekli oluyorsunuz.

karmaşık ve meşakkatli bir yol seçmişler ama sonuç olarak sgk süreci böyle tanımlıyor. mevzuatı ve kanunu iyice araştırdım fakat böyle bir iş akışı bulamadım.umarım işlemleri tamamlaya bilirim ve sonucu sizinle paylaşa bilirim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bir üst mesajıma ilave yapmıştım bu özel durum için.
    Evet, 506 sayılı yasa 60 maddenin c fıkrası uygulamayı doğruluyor.

506 saylıl yasa 60.madde

C) a) Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce bu Kanunun 53 üncü
    maddesine göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunan ve bu
    nedenle malullük aylığından yararlanamayan veya,

b) Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan,

Sigortalılar, yaşları ne olursa olsun, en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3 600
    gün Malullük, Yaşlılık ve ölüm Sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından
    yararlanırlar.

Üye
    ersansayir Avatarı

Gerçek Adı
    ersan şayır
    Son Giriş
    28.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilginiz için teşekkürler ufukalp bey

ben özellikle süreci anlatmaya çalıştım ki diger bu burumda kişiler varsa yararlana bilsin. çünkü sgk memurlarının hiç biri bu uygulamayı bilmiyor. ellerinde bir liste var bu listeye göre ya vergi indirimi yada malüliyet durumlarına bakıyorlar. özel durum ile ilgili mevzuattan bile haberleri yok.ben üç defa baş vurudan sonra sgk bünyesindeki uzmadan bilgi alabildim ancak. uzman kişinin bir itirafı da oldu ( memurlarımıza çok karmaşık olduğundan bilgi kirliliği yaratmasın diye bu konuyu pas geçiyoruz dedi) şaka gibi değilmi...

Üye
    mustafa0205 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ersan Bey ,Selamlar

Şimdi benim kafam karıştı bu durumda, Ben %40 engellı raporu olan ve Vergı ındırımı olan ayrıca prım gunlerı tamamlanmıs bırı olarak emeklı olabılmek ıcın su belırttıgınız 6 maddelık durumumu yerıne getırmem gerekıyor ? Yoksa bu sadece malulen emeklı olmak ısteyenler ıcın olusan bır durum mudur ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Mustafa Bey;
    hayır hiçbir şekilde kafanız karışmasın, bu yukarıdaki sürecin sizinle hiçbir alakası yok. Siz sadece vergi indiriminizle direkt olarak emekliliğe başvuracaksınız rahat olun.
    Yukarıdaki süreç; malul derecede engeli mevcut olduğu halde bu engelin ilk sigorta giriş tarihinde zaten mevcut olduğu gerekçesiyle malulen emeklilikten faydalanamayan arkadaşlar için geçerlidir.( Malulen emeklilik için % 60 ve üzeri engelin çalışma hayatı içerisinde oluşması / artması gerekmektedir.)

Üye
    mustafa0205 Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ufuk Bey , teşekkür ederim ,Kolaylıklar dılıyorum daha oncede de sızınde yonlendırmenız ıle emeklılıgı askıya almıs bulunmaktayım,cunku enınde sonunda calısmayacagıma gore bu tutarı yukseltmekte daha mantıklı gelıyor (Sizin lafınız) ..Gelişmeleride buradan haberdar ederım saygı ve sevgılerımle

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12