Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak durum söz konusu ise, er ya da geç emekliliğiniz onanacaktır:

8. Multiple Skleroz:
    A. 3B’de tarif edildiği şekilde olan kalıcı motor fonksiyon bozukluğu
    veya
    B. Görme veya mental bozukluğun bulunması.(Bu durumlarda değerlendirme ilgili vücut sistemine göre yapılır)
    veya
    C. Multiple skleroz sürecinde patolojik olarak etkilendiği bilinen santral sinir sistemi alanlarındaki nörolojik işlev bozukluğundan kaynaklanan, fizik muayene ile gösterilen, motor fonksiyonda belirgin yorgunluk ile tekrarlayıcı aktivitedeki anlamlı kas zayıflığı
    veya
    D. EDSS 5,5 ve üzeri olması.

Üye
    mustafa21 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben 11 yıldır ms hastasıyım malülen emeklilik için başvurdum yüzde 76 işgücü kaybı eengelli raporu aldım malatya sgk bölge sağlık kurulu bu seferde beni fakülteye sevk edip yürüme testi yutkunma testi DİZAYTRİ ve konuşma testi yapmamı isteyip yeni rapor istemişler fakat bende yürüme bozukluğu ve yetersizliği mevcut birde inkontinans var bu durumda ben malülen emekli olabilirmiyim birde sağ alt korda expansiyona neden olan spinal sirinks kavitesi mevcut derecesi L4 L5 BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR YORUMLARINI YAZARLARSA SEVİNİRİM

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu konuda görüş belirtmek zor. Ama yukarıda alıntıladığım maddede zikredilen "3B" şu şekilde detaylandırılmış:

3- B. Kaba ve beceri gerektiren hareketlerde veya yürüme ve duruşta devamlı bozukluğa neden olan, etkilenen vücut yarısında veya tek ekstremitede motor fonksiyonun belirgin ve kalıcı olarak bozulması ve efektif ambulasyonun ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması. (Bozukluğun değerlendirilmesi parmak, el ve kol kullanım engeli ve/veya hareket engeli derecesine bağlıdır.)

____
    Ambulasyon: Efektif ambulasyon sağlayamama, ince ve kaba hareket becerilerini efektif yapamama
    Efektif ambulasyon, günlük yaşam aktivitelerini devam ettirebilmek için yeterli bir mesafeyi makul bir yürüme hızıyla sağlayabilme yeteneğine sahip olmayı ifade eder. Efektif ambulasyon sağlayamama, yürüme yeteneğinde ciddi kısıtlanma olduğunu ve genellikle her iki alt ekstremitenin yetersizliği sonucu kullanılan yardımcı cihaz/cihazlar ile her iki üst ekstremite fonksiyonun limitlendiğini gösterir.
    Aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, efektif ambulasyonu sağlayamama şu örnekleri içerir.
    - tekerlekli sandalye düzeyinde olmak,
    - İki baston, iki kanadyen, walker v.b. mekanik destek ve/veya yardımcı cihaz olmadan yürüyememek,
    - Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememek, standart toplu taşım araçlarını kullanamamak, rutin aktiviteleri sürdürememek v.b.
    - Bilateral üst ekstremite yardımcı cihaz/cihazlarına ihtiyaç duyulmadığı veya uygun olmadığı hallerde de (ankiloz, diz kalça ve ayak bileğinin kontraktürü, ileri düzeyde kas hastalıkları, Parkinson v.b.) efektif ambulasyon sağlanamayabilir.
    Evde yardımcı cihaz kullanmadan bağımsız yürümek ambulasyonu efektif sağladığı anlamına gelmemektedir.
    İnce ve kaba hareket becerilerini efektif yapamama, her iki üst ekstremite fonksiyonlarında ciddi kayıp sonucu, kişinin etkilenmiş ekstremiteleri kendine bakım veya günlük yaşam aktivitelerinde kullanamadığını ifade etmektedir. (El beceri testleri, günlük yaşam aktivitesi ölçekleri ile değerlendirilerek.)

Üye
    ags1903 Avatarı

Son Giriş
    17.04-2014
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2008 yılı sigorta girişim var. Ms hastasıyım fakat raporumda engel durumu yok, EDSS skoru 5.5in altındadır ve 100 metre yardımsız yürüyebilir ibaresi var,1800 sigorta günüm dolduğunda emekli olma şansım var mı? vücudumda şimdilik hiç bir sekelim yok fakat çalışırken çok zorlanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    bekone Avatarı

Gerçek Adı
    BEKİR
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    8

Valla bende MS hastasıyım çalışamıyorum o yüzden sigortayida dolduramiyorum :-P

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    belirleyici olan şey, yukarıda detaylarını aktardığım maluliyet cetveli'ne göre malul sayılıp sayılmadığınız. ags1903, durumunuz orada belirtilen sınırlara uygunsa evet, malulen emeklilik için diğer şartları da tamamladığınızda tabii ki malulen emekli olabilirsiniz.

Bekir bey, çalışamasanız da bir şekilde sigortalı olun ve emeklilik kriterlerini tamamlamaya çalışın. En olmadı isteğe bağlı prim ödeyin.

Üye
    mustafa21 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey ben sgk sevkiyle malülen emeklilik için heyete girdim bana yüzde 76 ağır engelli evet raporu verdiler

ms hastalığından norolojinin kanaatı şu yöndeydi sürekli ilaç kullanıyor 10-11 yıldır takipte inkontinansı bazen oluyor demiş sağ üst extr. 4/5 tetraparezi var ve kas atrofisi mevcut ve bel boyun mr ise sağ ALT torakal korda expansiyona yol açan spinal sirinks kavitesi mevcut L4-L5

bu rapor eğitim araştırmanın sonrasında sgk beni üniversite hastanesinden yürüme konuşma ve yutkunma testi istedi
    üniversiteninde raporu şu yöndeydi 11-12 yıldır ms hastası kullandığım ilaçları yazmış fiziki görünümü iyi serebraller bozuk DTR ler hiper aktif hasta deteksiz 100 metre yürüyemiyor EDSS 5,5

SADECE BU VAR üniversite oran belirtmemiş

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Malulen emeklilikte hastane oran belirtmez... Bekleyip görelim bakalım. İnşallah sonu. olumlu olacaktır.

Üye
    mustafa21 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ms hastalığında malulen emeklilik için düzenlenen rapor şu şekildedir acaba malulen emekli olabilirmiyim 11 yıldır ms hastası yılda 2 atak geçiriyor sürekli ilaç kullanıyor serebraller bozuk DTR ler hiper aktif hasta bastonla yürüyor desteksiz 100 metre yürüyemiyor EDSS 5,5

Üye
    fotom Avatarı

Son Giriş
    11.09-2016
    Saat
    18:16
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dostlar size yardımcı olurmu bilmem.ben 1991 başlangıç bağkurluyum yüzde 51 raporla malulen emekli oldum..fakat çok uğraştırdılar önce 2 yıl konrol muayenesiyle oldum sonrada temelli ...ama 3.4 sene uğraştırdılar.bu arada bende MS HASTASIYIM 12 SENEDİR

Üye
    mustafa21 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizin raporunuz nasıldı dr nasıl görüş belirtmişti ms ilgili

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    fotom,
    %51 rapor ile malulen emekli olmak imkansız siz 5510/28 den faydalanarak erken emekli olmayasınız.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12