Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bakıma muhtaç (raporla) ibareli emeklilik varmış ve emeklilik maaşı buna göre artabiliyomuş.
    bunun için izlenmesi gereken yol nedir? emekliliğime az kaldı, lütfen acil bilgilendirir misiniz?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Düşle, evde bakımda aranan bakıma muhtaçlık kriterleriyle SGK açısından aranan bir başkasının bakımına muhtaçlık halleri çok farklı mevzuatlara gore düzenlenir ve birbirinden çok farklıdır.

Senin bahsettiğin malulen emeklilikte bir başkasının bakımına muhtaç olma halidir:http://www.engelliler.biz/forum/emek...a-halleri.html
    eger linkteki gibi bir başkasının bakımına muhtaçlık hali varsa ve bunu SGK sevki ile sevkedildiğin hastanede belgelersen ve SGK bunu onaylarsa o haktan yararlandırılırsın elbette.
    ama unutma bu hak malulen emeklilikte geçerlidir. malulen emeklilik dışında bu maaş arttırmadan yararlanamazsın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

Malululen emeklilikte Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık söz konusu ise emekli maaşı % 10 yüksek bağlanır.

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

engelli memur emekli dilekçe örneği var mı?

(öncelikle teşekürler. yeni cevap yazabiliyorum zira bukış tedavide geçti ve artık konturol altında evde istirahatteyim: geçen yaz iki kez kalp kririzi geçirdim. lupusun akut kardiyak tutulumuna bağlı imiş. işe başladığımda yürümekten başka sorunum olmayan ben, artık 10u aşkın hayatı rahatsızlığım var. sebeb iş yerimin engelime uygun olmayışı. )

yukardaki yazınızı göre (ki göndermelerinizi defalarca okudum),
    ben işe engelli olarak başladım bu yaz emekliliğe hak kazanıyorum. emekli olurken tüm haklarımdan yararlanabilmem için "engelli memur emekli dilekçemi nasıl yazmalı 657' nin hangi maddesine atıfta bulunmalıyım" vs deneyimi olanlar dilekçe örneklerini yazabilir misiniz? hangi yolları izlemeli nerelere nasıl başvurmalıyım. esenlikler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

Çok geçmiş olsun...

İlk sigortalı olduğun tarih?
    Memur olduğun tarih?
    Toplam prim gün sayın?

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

1.08.1999'da ... kurumuna 657'nin 53. maddesine göre engelli kadrosunda çalışmaya başladım. bu gün bilgi almak için kurumun dekanlık personel işleri,rektörlükpersonel sicil birosu gibi ilgili yerlerini aradım, dosyamı açıpbilgi vermek yerine 58 yaşında emekli olacaksın dediler. maaşim, ikramiyem ne olur , ne zaman nasıl emekli olurum vs ısrarlarıma rağmen bilgi veremediler. dahası topu öyle yerlere attılarki onlarca yer aradım vs...

birde dilekçeyle bilgi istiycem bakalım,teşekürler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

1.08.1999 + 15 = 1.08.2014 tarihinde emeklisin. 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine tabisin emeklilik için. Emekli olurken yeniden rapor istenmesi söz konusu olamaz.

"Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık" nedeniyle maaş artışı talep edebilmek için Malulen emekliilik olmalı. Seninki yukarıda aktardığım maddeye göre olacaksa, Yaşlılık emekliliği olacak. İki emeklilik arasında anlamlı bir fark olur mu, bilemiyorum. Ama maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak düzeyde işgücü kaybı varsa, "Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık" olduğuna dair ibare de bulunan bir sağlık kurulu raporu alıp 5510 sayılı yasanın 25. maddesine göre MALULEN emeklilik talebinde de bulunabilirsin.

Emekli maaşı 1300-1400 TL gibi bir şey olur diye tahmin ediyorum.

Emeklilik ikramiyesi ise çalışma süresi göz önüne alınarak hesaplanır. Yani 15 yıl üzerinden hesaplanır: 4C(Kamu Çalışanları) İkramiye ve Maaş Hesaplama

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

MALULEN EMEKLİLİK | SAYGI GÜNENÇ
    yukardaki linkte biri malulen emeklilik mi, yoksa vergi muafiyetinden mi (engelli) emeklilik mi daha iyi olur diye sorulmuş. ikisininde olumlu olumsuz yanları cevaben yazılmış ve "malulen emeklilere %10 daha fazla maaş verilir," diye de eklenmiş.

buna göre biz aynı şeyden (mi) bahsediyor olmalıyız. yine soruyu soran kişi her iki şekilde de (avukatın iddeası) emekliliğe hak kazanmış, tercihini malulen emekli olarak yapmış ve dilekçesine 2 kez red gelmiş. o da mecburen vergi muafiyetinden emekli olmayı kabuletmiş.
    kısacası hala kafam karışık sizce hangi yolu nasıl izlemeliyim? aramızda iş huluku bilen avukat varsa ayrıca lütfedip not düşebilir mi?

not: İkramiye ve Maaş Hesaplama cetveli çalışmıyor. ayrıca maaşım yazdığınız miktada o halde emekliliğimde hiç düşmeyecek mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

"Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık" kapsamnda olabilirse evet, malulen emekli olmayı tercih etmek daha iyidir.

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

"malulen emekli olmayı tercih etmek daha iyidir" demişsin neden, neye göre?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

"Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık" kapsamnda olabilirse maaş % 10 fazla bağlanır.