Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 68 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehmetgedik13 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gedik
    Son Giriş
    29.03-2014
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tam teşekküllü bir hastaneden aldığım kontrol muayenesi raporum % 45 özürlü olmasına rağmen Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu tarafında 20-01-2014 tarihinde aldıkları 2014/1 sayılı karar uyarınca karara yetkisi bulunmadığı gerekçe gösterilerek SGK'ya iade edildiğinden ötürü halen durdurulmuş olan emekli aylığım bağlanmıyor.

Maliye Bakanlığından görüş sorduk yanıt bekliyoruz diyorlar.

193 sayılı gelir vergisi kanununun 31. maddesi uyarınca hazırlanmış yönetmelikte (28603 sayılı) hiçbir şekilde Maliye bakanlığı bu şekilde yetkilendirilmemiş ne de görevlendirilmişken, SGK'da görüştüğüm hiç kimse de bana hangi yasanın ya da yönetmeliğin, hangi hükmüne dayanarak Maliye Bakanlığından böyle bir onay aradıklarını söyleyemiyorlar. Tekrar Ankara'ya yollayacağız diyorlar.

Olan bana ve benim gibilere oluyor. Zaten ilk sevki özürlülük oranını %'li olarak belirtme yetkisi olmayan bir hastaneye yaptıklarından kontrol muayenesi için verilen ek süre altı önce dolmuştu.
    Hadi seni tam teşekküllü hastaneye sevk edelim bir de oradan raporun gelince Maliye'ye onaylatır maaşını bağlarız demişlerdi. Şimdi de maliye onay yetkisinin bulunmadığını söylediğinden tam altı aydır maaş alamıyorum.

Eşten dosttan borç istemekten utanır oldum. Ve bu daha ne kadar sürecek o da belli değil. Acaba ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kimse yanlış anlamasın: İlk sevkimi 04-04-2013 tarihinde aldım ve hiçbir gecikme yapmadan işlemlerime başladım yani iki hafta sonra tam bir senedir bu meseleyle uğraşıyor olacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

senveben arkadaşımız da aynı durumla karşılamış. Onun için başlığı sizinki ile birleştirdim.

SOn zamanlarda kontrol muayenesi deneyimi olan arkadaşların bilgilerini bu başlıkta paylaşmalarını rica ediyoruz...

Üye
    mehmetgedik13 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gedik
    Son Giriş
    29.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pek çok şey aynı. Sevk alıp heyete giriyorsunuz yine, yalnız halen tedavim orada sürdüğü için talebim üzerine beni tam teşekküllü olmayan, engelli raporu vermeye yetkili olmayan Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıklarına sevk ettiler. Oradan yüzdesi olmayan bir rapor geldi ve bu rapor Ankara'dan geri geldi. Yani her ne kadar bu istisnai bir durumsa da sizi engelli raporu (%li) vermeye yetkili bir hastaneye sevk ettiklerinden emin olun öncelikle.
    Asıl sorun Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu'nun bir takım yargı kararlarına da dayanarak 20-01-2014 tarihinde 2014/1 sayılı kararı ile emekli olan, aktif olarak çalışmayan kişiler hakkındaki raporları karara bağlama yetkilerinin olmadığını beyan ederek, raporları aynen SGK'ya iade etmesi. Konuyla ilgili SGK Maliye Bakanlığı nezdinde görüşmeler yapıyoruz diyor ama kimse Maliye'nin hangi yasa ya da yönetmelik ile bu konuda görevlendirildiğini söyleyemiyor. Yani her ne kadar yıllardır uygulamada Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu bu gibi raporlara iştişari nitelikte yanıtlar verdi ve bu sayede işler yürüdü ise de; belki de aslında üzerlerine vazife olmayan bir işle uğraştıklarını geç de olsa anlamış olabilirler ve SGK'nın Maliye ile yazışmasından sadece zaman kaybı çıkabilir. SGK yetkililerinin madem onlar artık bu hizmeti vermiyorlar kimin bu hizmeti yapacağını bize bildirmeliler şeklindeki söylemleri bu yöndeki endişelerimi arttırıyor: Ben yetkili olmadığım işi yapıyormuşum artık yapmayacağım demek bu işin kim tarafından yapılacağı konusunda otorite olmak anlamına gelmez.

Üstelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından:

ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    15. Madde: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.
    şeklindeyken kim neden raporu düzenleyen yetkili sağlık kurumunun ötesinde bir de onu onaylayacak merci arıyor meselesi ayrı bir soru.
    Fakat umarım bu saçmalık yakın zamanda bir çözüme ulaştırılır. Benim bildiğim sorunlar bu kadar. Herkese işlerinde kolaylıklar diliyorum.

Üye
    ay&güneş Avatarı

Gerçek Adı
    aysun
    Son Giriş
    31.03-2016
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar benım meselede aynı. bunu dunde paylastım bugun son kez paylasıyorum. sgk memuru bana artık ankaranın bu işlere bakmayacagını bununla ılgılı maıl geldıgını soyledı.. sgk konuyla ılgılı kım bakıcak dıye ustlerıne yazı yazmıslar ve ordan gelecek cevabı beklıyorlar.. şayet boyle bır yer olmaz ıse .. hastane ne dedıyse kac verdıyse o gecerlıdır. dedı...Özürlü erken emeklilik son durum ( 2013 ) | SSK bu adersı ınceleyın ordada ank bakmadıgı yazıyor.. ama fosıl sgk calısanları durumdan bır haber ve halen daha ank gonderıyor raporu.. onlarda 4 ay ustune benım raporu sgkya gerı gondermış.. durum bu...

Üye
    senveben Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    15:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bana sgk verilen cevaplarda benzer. İlk defa vergi indirimi için alınan raporu Maliye Sağlık kurulu onaylayacak. Kontrol içinse artık Maliye Sağlık Kurulunun iş yükü fazla olduğundan kontrol raporlarına bakmayacağı. SGK nun kendi bünyesinde sağlık kurulu oluşturacağı. Fakat bunun için üst makamlardan onay bekliyorlar. Buda ne kadar sürer Allah bilir. Asıl olması gereken kontrolde hastane dışında onaylayacak bir kuruma gerek olmaması bence. Benden kontrol istiyor ben üzerime düşeni yapıp hastanede kontrol oluyorum hemde sıfırdan rapor çıkartarak. Bundan sonrası onları ilgilendiren mesele insanların maaşını kesip zor durumda bırakıyorlar. Bu durumda olan arkadaşlar bu başlık altında gelişmeler hakkında bilgi yazarsa sevinirim. Birde birlikte hareketle gerekli yerlere şikayetimizi yaparsak belki süreci hızlandırmaya katkımız olur diye düşünüyorum. Bu konuda nerelere şikayet yazabiliriz paylaşırsak iyi olur.

Üye
    ay&güneş Avatarı

Gerçek Adı
    aysun
    Son Giriş
    31.03-2016
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, ben perşembe günü 170 nolu hattı ardım ve konuyu başından bu yana anlattım.. onlarda dılekçe yazdılar. bugun tekrar aradım sonuç nedır dıye gelen cvp elle tutulur bır yanı yok.. 170 dekı arkadas bılgı çok yetersız dıye tekrar detaylı bır bılgı ıstedıgıne daır ve bu raporların sonuca baglaanmasında kımın iş aksaması varsa şikayet edecegımı bıldıren bır yazı yazdı... istersenız sızde arayın ve bari çareyi biryerlerden aramaya başlayalım... 4 ay oldu maas kesılelı... sgk nın bırsey nıldıgı yok o ona bu buna sorup duruyor kısır döngü gibi.... !!!!!

Üye
    mehmetgedik13 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gedik
    Son Giriş
    29.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,
    170'e ben de başvurdum, yarın cevaplarını soracağım. Benim tavsiyem SSK'nın kendi internet sitesinde bilgi edinme bölümü var. Hepimiz oraya sorun yaşadığımızı SGK'nın bizim raporları hangi yasa ya da yönetmelik ya da genelgenin hangi maddesi gereği Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kuruluna yolladığını soralım ki sorunun kaynağını ya da kaynaksızlığını gözler önüne serelim derim. Herkese kolaylıklar diliyorum.

Üye
    karatas_52 Avatarı

Gerçek Adı
    yasin karataş
    Son Giriş
    14.03-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim raporum sürekliydi vergi indirimi aldım sürekli emekli oldum vergi almasan mekli olamsın dediler ve kontrol muaynesi yok ömür boyu deiler maliyeden geçti deiler sürekliyse nasıl kontrol diyorlar itiraz edin yada vergi indirimi alın

Üye
    senveben Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

karatas_52;

Yasin kardeş neyi neye göre yaptıklarını bilmiyoruz. Benim ilk raporum Vergi indirimi ve sürekli idi 1 sene sonuna kontrol muayenesi yazıldı. 2 ci raporum sürekli idi üstelik doktor ve hastane sağlık kurulunun kontrole gerek yoktur şerhi vardı 2 sene sonuna kontrol yazıldı uzayıp gidiyor bu şekilde. şimdi 4 cü raporumu aldım beklemedeyiz.

mehmetgedik13;,
    Bilgi edinme kısmında soru sorma kısmı yok. Sadece kendileri sormuş kendileri cevaplamış. Yanlış bakmadıysam.

Bu konu ile ilgili bilgi istediğim bir siteden gelen cevap aşağıda alıntıdır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Başbakanlık BİMER veya Kamu Denetçiliği Kurumuna bir an önce başvurup şikayette bulunmakta yarar var. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 183 numaralı hattından veya engelli derneklerinden de yardım istenebilir.

Şimdi netten aramaya başladım. Derdimi anlatan bir yazıyı matbu hale getirip bütün engelli ve özürlü dernek vakıf vs. hepsine mail atacağım. Daha sonra aynı yazıyı resmi kurumlarada ulaştıracağım. Gün gün araştırıp ulaşabildiğim tüm makamlara başvuracağım. İllaki hallolacaktır amaç süreci hızlandırmak ve şu anda zor durumda olan arkadaşlara fayda sağlamak.

Üye
    mehmetgedik13 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gedik
    Son Giriş
    29.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Senveben,
    Bilgi edinmeye girdiğinde senin dediğin gibi soru ve cevaplar çıkıyor ama sağ alttaki devam düğmesine tıklarsan senin sorularını iletebileceğin sayfa açılıyor. Bir de arkadaşlar bilgi edinmeye yasa ya da yönetmelik ya da genelge her ne ise maddeyi sorarken bunu sormaktaki amacımız işimizin görülmesine mani olan Maliye Bakanlığına neye dayanarak başvuru ve şikayet yapacağımızı bilmek için soruyoruz da denebilir. Yani varsa elinizde koz paylaşın biz de sizi değil Maliye bakanlığı'nı sıkıştıralım manasında yazalım. Bakalım tepkileri ne olacak?

Üye
    senveben Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mehmetgedik13;

Yazdıklarını tam olarak anlamadım ama olay maliye bakanlığıyla alakalı olmasa gerek. İlk rapor alındığında adı üstünde vergi indirimi maliye bakanlığı ile alakalı ilk rapor süreci bitti emekli olmaya hak kazandın artık vergi ile alakası yok. Kontrol muayenesi aslında tamamen kurumu alakadar eden bir şey. SGK memurun söylediği gibi Maliye sağlık kurulu ilk raporlara yani defterdarlık aracılığıyla gelen rapora ben bakarım sonrası kurumu ilgilendirir iş yüküm fazla diyor. Ya SGK hastanenin vermiş olduğu kontrol amaçlı raporu direk işleme alacak yada kendi kurullarında değerlendirecek. Olması gereken bu. Sorun SGK da ve bir senedirde bir çözüm bulmamışlar. Dosyalar raflarda bekliyor. Umurlarında değilki.
    Ayrıca sanırım bu malül aylığı alanlarıda alakadar ediyor. Onlarında sürekli kontrol muayenesi olması gerekiyor.
    Bu arada 7-8 tane engelli dernek vakıfa mail attım bakalım ne cevap gelecek.

Üye
    sergeç Avatarı

Gerçek Adı
    hikmet
    Son Giriş
    15.07-2014
    Saat
    17:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benimde bu sene 3üncü kontrol muayenei evrakları ankaraya gödereli 4ay oldu ankarayı arıyorum bana red cevabı yani sıfır vermişler ilgili numaralardan öğrenemedim bana yardımcı olmak için orda başka yerde görevli arkadaşlar söylediler ben emekli olduktan sonra 1inci kontrol muayeneinden 2.nci kontrol muayeside olumlu olduktan sonra 3üncü kontrol muayesinde niye böyle yapmışlar sgyı arıyom maliyeden yazı bekliyoz diyorlar acaba ankara emekli olduktan sonra kontrol muayenelerine bakmıyor acaba benim evraklar sizinki gibi aynı durumda

Üye
    mehmetgedik13 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gedik
    Son Giriş
    29.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Senveben,
    SGK bize Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu sizin raporlara yanıt vermediği için biz de sizin maaşları bağlayamıyoruz demiyor mu? Yani bir bakıma bize işlemlerimizi aksatan tarafın Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu olduğunu, yıllardır oradan onay aldıklarını ama son zamanlarda nedense Merkez Sağlık Kurumunun yetkisizlik iddiası ile yanıt vermeyi reddettiğini söylüyorlar. Biz de diyelim ki SGK'ya siz bize bizim raporları neye dayanarak (hangi yasa, yönetmelik ya da genelge ya da her ne ise) siz bizim raporları Merkez Sağlık Kuruluna yolladığınızı söyleyin ki biz de Maliye Bakanlığı nezdinde o gerekçe ile başvuru ve şikayette bulunalım.Yani mesela diyelim ki falan kanunun filan maddesince sizin Merkez Sağlık Kurulu bizim raporları karara bağlamalı iken bunu yapmayı reddediyor, lütfen gereğini yapın diyelim. Tabii bu dediğim eğer SGK bize böyle bir dayanak sunarsa ama sunamazsa da bu sefer sevgili SGK topu maliye bakanlığına atmaktan vazgeç ve kendi bünyende bu sorunu hallet deriz. Bilmem anlatabildim mi?

Üye
    sergeç Avatarı

Gerçek Adı
    hikmet
    Son Giriş
    15.07-2014
    Saat
    17:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aygüneş kardeşim sen ankara maliyeyi arayıp raporun hakkında bilgi aldınmı sana birsey söyledilermi raporun hakında yüzde kaç oldüğunünu bana neden red verdiler senin gibi bende kontrol muayenesindeydim bana bilgi verebilirmisin

Üye
    senveben Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sergeç;
    Muhtemelen senin evrakların Ankaraya bile gitmedi veya gitti değerlendirme yapmadan sgk iade edildi. Bence artık Ankara devreden çıkmalı yoksa iki kurum arasında bir çatışma olursa zarar gören biz oluruz onlara bir şey olmaz.

mehmetgedik13;
    Şimdi oldu da kardeş bunlara dert anlatmak çok zor klasik memur zihniyeti. İnan en üst makamdaki birine olayları ve bu saçmalığı anlatsa o da anlamaz. Delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkartamamış. Hiç kimse ne yaptığını bilmiyor. 13 önce çıkan bir yönetmelik var ve karşılığında ne olacağı hakkında bir bilgi mevzuat hala yok. Seçimden sonra birlikte hareketle ilgili bakanlıklar kurum ve neresi varsa toplu halde bastırmak zorundayız. Şu aşamada biriken bir çok dosya olduğunu zaman geçtikçede artacağını düşünüyorum . Buda ayrı bir sorun.

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon

LinkBacks (?)

1. 10.01-2016, 19:33
  2. 10.03-2015, 19:34
  3. 17.08-2014, 18:27
  4. 24.03-2014, 20:05
  5. 24.03-2014, 16:04