Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    nelliy Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.12-2013
    Son Giriş
    04.03-2015
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2003 yılında bir kaza geçirdim. Tek göz kaybım ve bazı vücut arızalarım yara izlerim var. Bu yüzden iş bulamıyorum. Malülen emekli olabilmek için 600 gün eksiğim var. Doğum borçlanması ile bunu kapatabilir miyim? Bu konuda bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.
    Saygılar

  2. #2
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    184
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Doğum borçlanması ile kapatılabilir, ancak malulen emekli olabileceğinizin garantisi yok, yani tek göz kaybı için malulen emekli etmezler, ama diğer 'bazı vücut arızalarım ve yaralarım' dan kastınız nedir bilemediğimiz için yorum yapamayız, zaten bilsekte bunların toplamından malul olup olmadığınızın kararını yine sgk verebilir, eğerki çok ciddi, belirgin bir rahatsızlık değilse bunlar... maluliyet cetveli 'ni inceleyebilirsiniz sizde...

    MALULİYET TESPİTİ İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ'nin 9. maddesine göre
    (4) Sağlık kurulu raporlarında birdenfazla hastalık mevcut ise çalışma gücünün en az `’ını kaybedip kaybetmediğine dair değerlendirmede en ağır sekel bulgu dikkate alınır ve Balthazard Formülü uygulanmaz. Ancak, birdenfazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen çalışma olanağı vermediğine Kurum sağlık kurulunca karar verilenler malul sayılır.

    * Bunun için öncelikle maluliyet tespiti yaptırın doğum borçlanması yapmadan. Malul sayılırsanız, borçlanma yapıp başvuru yaparsınız, yeniden rapor istemezler sizden malulluğunuz sgk kayıtlarına geçer.



    1) Yararlanabilecek SSK’lı Kadınlar

    - 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde 1 çocuk için 2 yıl, 2 çocuk için 4 yıl erken emekli olabilirler.

    - 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olduktan sonra çocuk doğuran ve doğumdan sonra iki yıl sigortalı olarak çalışmamış bulunanların, doğumborçlanması yapması halinde, sadece prim gün sayısı artar. Emekli olacakları yaş değişmez. Emeklilik için aranan yaşı dolduran prim gün eksiği olan kadınlar ise, borçlanmayla 4 yıl erken emekli olabilirler.

    Ancak, primi eksik olmayan ve yaşın dolmasını bekleyenler, borçlansa da erken emekli olamazlar.

    2) Yararlanamayan SSK’lı Kadınlar

    8 Eylül 1999’dan itibaren işe başlayanlar, 58 yaşını doldurmak zorundalar. 8 Eylül 2003’ten itibaren SSK’lı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum yapan kadınlar, borçlansa da emeklilik yaşı değişmeyecek. Yani, SSK’lı kadınlar; bir çocuk için 2 yıl, iki çocuk için 4 yıl borçlanabilecekler ama örneğin 58 yerine 54 yaşında emekli olamayacaklar. Sadece prim ödeme gün sayıları artacak.

    Özetle, olay; kadınların çocukları nedeniyle 2 yıl veya 4 yıl borçlanıp emekli olmalarından öte, çalışmadıkları süreyi prim ödeme gün sayısı yönünden borçlanmaları anlamında önem arz ediyor.

    Ayrıca: Doğum Borçlanması Nedir, Kimler Yararlanabilir, Başvuru Şartları Nelerdir | Güncel Bilgi Paylaşım Sitesi Haberleri, Bilgileri,

  3. #3
    Üye
    nelliy Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.12-2013
    Son Giriş
    04.03-2015
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. Tek göz kaybına malülen emeklilik vermiyorlar biliyorum denedim ama engellide saymıyorlar.Ancak işverenlerde beni normal saymıyorlar maalesef