Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

forumları inceledim ve fakat bazı konuları bilgili arkadaşlardan teyit etmek istedim.

ilk sigortalılık Ağustos 2000
    3600 gün sigorta günüm var.
    askerliğim yok.

13 yıldır sigortalıyım, 3600 günüm var fakat engel oranım %40.

Daha evvel malülen emeklilik için %40 engel, 15 yıl sigortalılık ve 1800 gün şartı var diye biliyordum.. Şimdi ise 10 yıl sigorta, %60 engel ve 1800 şartı olduğunu görüyorum. Kanunlar mı değişti ?

(net bir hesabının olmadığını biliyorum fakat emekli olursam ne kadar maaş alabilirim?)

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:04
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Emeklilik sürelerinde bir değişme olmadı,
    Sigorta başlangıcından önce % 60 ve üzerinde raporunuz yoksa ve, sigorta başlangıcından sonra % 60 alabiliyorsanız 10 yıl 1800 günden emekli olmak için dava açabiliyorsunuz red verilse dahi:
    http://www.engelliler.biz/forum/emek...emeklilik.html

Net bir hesap yok, linkler ve örnekler var görmüşsünüzdür mutlaka bunlarıda:
    http://www.engelliler.biz/forum/emek...esaplatma.html
    http://www.engelliler.biz/forum/emek...iyorsunuz.html

Ayrıca, birde ssk'dan vergi indirimi almak şartıyla erken emeklilik için şu şartlar var:
    2008 oncesi - 2000 sigorta girişim. 3600 günüm var. Emeklilik şartlarım nedir?

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

KKELEBEKK;

Cevabınız için teşekkür ederim.
    Sigorta başlangıcından önce engel durumum yok. Sigorta başlangıcından sonra %40 engel durumum var. Emeklilik için başvurmadan önce % 60 engel durumumu kanıtlamam mı gerekiyor?

SSK'dan şu anda vergi indirimi almıyorum fakat önceki işyerimde vergi indirimi alıyordum.

Fakat yinede sormalıyım. Gönderdiğiniz tablodan şunu mu anlamalıyım. 2000 yılında sigorta başlangıcı ve 3. derece engel durumu olan biri olarak 19 yıl 4240 (17) yılda mı emekli olabilirim?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Hayır, sigorta başlangıcından önce raporunuzun hiç olmaması, yada % 60 ve üzerinde olmaması gerekiyor. Sigorta başlangıcından sonra % 60 üzeri olması gerekiyor.
    Yani sizin sigorta başlangıcından önce hiç yoksa, şuan % 60 alırsanız yeniden başvuru yaptığınızda, sgk reddetse dahi emekliliğinizi hukuki yoldan hakkınızı arayabiliyorsunuz...

Vergi indirimininin emeklilikte geçerli olması için defterdarlık sevki ile şahsen başvuru yapmış olmak gerekir. Bunu bu zamana kadar hiç yapmamışsanız gerçek anlamda vergi indiriminiz yok demektir. İşyerleri kafasına göre uygulamalar yapıyorlar. Ama bu başvuru yapmışsanız ve bunun sonucunda vergi indirimi kazanmışsanız bunu yeni işyerinizede bildirebilirsiniz, vergi dairesinden vergi indiriminden yararlandığınıza dair yazı alıp işyerine vermeniz yeterli olur...

2000' ağustosun 6'sından sonra ise, evet, 3. derece vergi indirimiyle, 19 yıl 4240 günle emekli olursunuz.
    Doğum yılınız Ağustos 1982'den önce ise, 2019 Ağustos itibari ile prim gününüzü 4240 güne tamamladığınızda olursunuz anlamına gelir, yeniden raporda istenmez sizden...

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

% 60 değil, % 40 raporum var. Bunun için tekrar başvuru yapıp en az % 60 rapor almalıyım. Doğru mu anladım?

Hatırladığım kadarıyla defterdarlık ile başvuru yapmış ve indirim almıştım. Vergi dairesinden ilgili yazıyı almadım zira tekrar rapor istediklerine dair duyum almıştım. (hoş benim raporumda sürekli ibaresi var ama)

1 temmuz 2000 tarihinde sigortalı oldum, 23 ağustos 1982 doğumluyum. tarihler birbirine çok yakın olduğu için size yazıp cevap almak istedim. Bahsettiğiniz emeklilik normal yoldan emeklilik sanırım. malülen emeklilik için 19 yıl / 4240 güne ihtiyacım olmadığını anladım. doğru mu ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Evet, % 60 oranında yeni rapor almalısınız. Ancak şöyle birşey söz konusu, en son 16 Aralık 2010'da güncellendi raporlar, yani bu tarihten sonra düşürülmelerde oldu, yükselmelerde raporlarda. Sizin elinizdeki raporun tarihi, 16 Aralık 2010 tarihinden sonra almışsanız, çokta değişme olmaz. Ancak yeni rahatsızlıklarınız varsa, yada ilerlediğini düşünüyorsanız o zaman almak isteyebilirsiniz. Rahatsızlığınız neydi bu arada sakıncası yoksa bunuda söyleyebilir misiniz? Ki yeni rapor almayı düşünürseniz, bu raporuda kesinlikle defterdarlık sevkiyle almayın, çünkü 3. derece vergi indiriminiz varsa, yeni rapor % 40'ın altında olursa haberleri olur ve prince giderken bulgurdan olursunuz

Vergi dairesine uğrayıp uygun zamanınızda olup olmadığının cevabını alın ki, yoksa çok geç olmadan bu hakkı elde edebilesiniz.. Eski tarihli raporlar sürekli olsada kabul edilmeyebiliiyor, genellikle 16 Aralık 2010'dan öncekiler için yeniden sevk isteniyor.. şansınıza birazda bu... Ama bir kez elde etmeniz durumunda kesinlikle yeniden rapor almazsınız, yeni işyerinize bildirilmesini istersiniz sadece vergi dairesinden...

-staj değil- tam primden yatırılmış sigorta başlangıç yılınız 2000 temmuz ise, 18 yıl 4080 güne tabii olursunuz, ancak 18 yaşınızı 23 Ağustos 2000 de tamamladığınız için,
    hesaplanmaya bu tarihten sonra başlanır,
    23 Ağustos 2018 yapar bu tarihte...

Ayrıca, % 60 ve rapor olduğunda, 2. dereceyede yükselttirebilirsiniz vergi indiriminizi, buda 1 yıl daha erken emekli olmanız anlamına gelir...

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Raporum 2003-2005 arası bir zamanda alındı. Fakat gerçekten bende şimdi başvurursam %40 bile rapor alamamaktan korkuyorum. O yüzden dokunmuyorum. Bu benim için ileride sorun oluşturmaz sanırım. Rahatsızlığım. Sol femur+tibia iç protez. (osteosarkom tümörü yerine yapıldı) + sol bacak kısalığı 5cm'den fazla + sol akciğer torakatomi. (kanser tekrarından kaynaklı)

Bu özürlü olarak emeklilik tarihim sanırım. Malülen emeklilikten ayrı mı ? (kafam iyice karıştı:

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Bir kere rapor tarihi çok eskiymiş. Vergi indiriminizi defterdarlık başvurusu ile yapıp kazanmışsanız yeniden rapor istenmez sizden hiçbir zaman,emekliliğinizde dahi. Ancak bu bu şekilde yapmamışsanız yine yeni rapor istenir sizden bu tarihli raporu kabul etmezler... Bunu bir sorun siz ihmal etmeyin bence... Ve vergi indiriminiz varsa, dediğim gibi defterdarlık sevkiyle almadığınız sürece yeni rapor almanız etkilemez...

Yukarıdaki söylediklerim özürlü emekliliği evet, çünkü malulen emeklilik için yapacaklarınız belli:

şuan çalıştığınız için önce maluliyet tespiti yaptırabilirsiniz.bunun için işten çıkmanız gerekmez. Rahatsızlıkalrınızın toplamından malul olduğunuza karar verilirse bu sgk kayıtlarına geçer ve işten ayrılıp dilediğiniz zaman 10 yıl 1800 günden emekli olursunuz.

Ama red kararı verilirse, o zaman yeni rapor almayı deneyebilirsiniz, % 60 alırsanız red kararı verilse dahi hukuki yönden hakkınızı ararsınız... Diğer haklarınız içinde elinizde güncel raporunuz olur.

http://www.engelliler.biz/forum/sagl...n-dilekce.html

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

engelilere tanınan erken emeklilik ile malülen emeklilik farklıdır karıştırmayın ssk sevk ederse hastaneye 60 iş gücü kaybı alırsanız malülen defterdarlık kanalı ile sevk alır sanız 40 ve üstü vergi indirimi ile engelilere tanınan erken emekli olursunuz daha önce vergi indirimi almışsanız kurcalamanızı tavsiye etmem rahatsızlıgınız ileri derece de artmadı ise tekrar vergi indirimi için ugraşıp raporu yükseltmek isteyen elindeki vergi indirimindende olma ihtimali var çünki çıkan rapor 40 altına düşerse önceki almış oldugunuz vergi indirimi iptal olur

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Rapor tarihim eski olduğu için şanslıyım(!) demek. Güzel. Bunu soracağım.

Maluliyet tespitinde %40 ile malul olamam sanırım? zira hastalığımda yükselme yok.

özürlü emekliliğinde 10 yıl 1800 yıldan emekli olmak içinde yaşımı / 2018 yılını beklemem gerekiyor anladığım kadarıyla.

Ha o yaşta 5000+ prim günüm ve 18 yıl sigortalılık sürem olacak. özürlü emekliliğinde prim ve gün sayımın fazla oluşu maaşımı pozitif yönde etkiler mi ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Kardeş baştan sona kadar okudum yazdıklarınızı 10 yıl 1800 gün ile emekli olmak istiyorum diyorsunuz ama siz malulen emekli olmazsınız malulen emekli olmak için (Yaş şartı aranmamaktadır.) 10 yıl ssk süresi 1800 gün prim ve en az 60% oranında raporunuz olması gerekli. Siz vergi indirim hakkı kazanmışsınız o hak ile engellilere tanınan erken emeklilik hakkından faydalanarak emekli olacaksınız. Maliyeye müracaat etmediğiniz sürece kazanmış olduğunuz vergi indirim hakkı ile emekli olursunuz.Fikrim bence de bu oranla emekli olmaya bakın yükseldi diye müracaat edersiniz ama rapor oranı düşer var olan vergi indiriminizde iptal olur ve erken emekli olamazsınız.

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

40 raporunla vergi indirimin varsa şayet 2000 agustosun5inde girişinse 18 yıl 4080primle emekli olursun 2000 agustosun 5inden sonra ise girişin 19 yıl 4200 primle emekli olursunuz yeni çıkan yasaya göre prim fazlalaştık ca emekli maaşı yükseleçek diye söylenti var fakat genede beli olmaz şuana kadar fazla primi olanlarınki daha düşük baglan makta

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Son Durum: Yeni işyeri için engelli indirimi başvurusunda bulundum. Vergi dairesi indirimin/raporun olduğu dosyayı ilgili defterdarlıktan istedi ve dosyada geldi. Şimdi bu işyerimde indirimim başladı. Ayrıca eski mesajlarda şunu atlamışım. Evet raporum % 40 engelli olarak gözüküyor. Ayrıca raporu aldığım tarihlerde (2003) birde engelli indirimi için başvurmuştum ve %40 rapor almıştım. O rapor ankaraya gitti ve % 80 yani 1. derece engelli indirimi olarak defterdarlığa geldi.

Şimdi benim anladığım kadarıyla Erken/Engelli Emeklilik hakkım var. Vergi indirimim % 80-1. Derece olduğu içinde 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gününü doldurunca emeklilik başvurusu yapabiliyorum. ( Bu da 1 Temmuz 2015 tarihine tekabül ediyor.)

Doğru mu acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Doğrudur Ergin. Eğer ilk sigortalı olduğunda 18 yaşını tamamlamış idiysen 15 yıl sonunda 3600 prim de varsa emekliliği hak etmiş oluyorsun

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Raporun aslının bende olmaması sorun yaratır mı sence?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon