Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Raporla hiç bir işin olmayacak. SGK Maliye'ye yazıp sakatlık indirim hakkı elde etmiş olduğunu teyit edecek ve diğer şartlar da tamamsa emekliliği onaylayacak.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Doğrudur Ergin. Eğer ilk sigortalı olduğunda 18 yaşını tamamlamış idiysen 15 yıl sonunda 3600 prim de varsa emekliliği hak etmiş oluyorsun
    18 yaşını doldurmamıştım. İlk sigortalılık 1 Temmuz 2000. 18 Yaşını doldurmam 23 Ağustos 2000. Bu durumda ben 23 Ağustos 2015'te mi, 1 Temmuz 2015'te mi emekliliğe hak kazanırım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

18 yaşından önceki sigortalılık staj değil TAM prim idiyse, 18 yaşını tamamladığın tarihten sonra 15 yıl geçmeli. Yani 23 Ağustos 2015'te emekli olabileceksin.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Teşekkürler Bülent. Şu konudaki bilgiler yanlış bu durumda.. Yaşında önemi var.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

Sizin tarihler yakın olduğu için ve 1. derece olduğunuz için farkı farkedilmiyor.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Anlamadım ama ben bunu

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

Yani 18 yaşını doldurma tarihiniz yakın ya birbirine, birde 1. derece olduğu için tabi olduğunuz yıllarda aynı o yüzden başlıktaki anlatılanlar size öyle gelmiş demek istedim.

Başlıkta sigorta başlangıcına göre bakılıp, 18 yaşını doldurduğunuz tarih itibariyle eklenmesi gerektiği belirtiliyor.
    Önceki hesaplamalarda sigorta başlangıcına göre bakmıyorduk, 18 yaşın dolduğu tarihe bakıp kaç yılı gösteriyorsa onu söylüyorduk. Bu yanlışmış.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Başka başlıklarla hiç kafanı karıştırm Ergin. Minicik bir detay cevapları tümüyle değiştirebiliyor. Onun için başkasına verilen yanıtlar yanıltıcı olabilir. Senin sorun da cevabı da belli. Yukarıdaki gibi.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@KKELEBEKK @OturanBoğa

Arkadaşlar bu mesajlaşmanın üzerinden tam bir yıl geçti

etiketlediğim için kusuruma bakmayın.

Bir kaç gün önce emekliliği hakettiğimi sanıyorum.

Şirket ile görüşüp emekli olup işe devam etmek istediğimi söyledim. İK'nın erken emeklilikle ilgili bilgisi yok. Hiç duymamışlar. Bende durumu anlattım. Başta "emekli olanları şirkette devam ettirmiyoruz, şirketin aldığı karar var" dediler.

Durumu anlatınca, araştıracaklarını söylediler ama sanırım çıkış almam pek hoşlarına gitmedi.(sanırım kıdem tazminatı verdikten sonra geri almayı istemiyorlar)

-Anlaşıp devam etmek için kıdem tazminatı hakkımdan yasal olarak vazgeçemem sanırım. Bu konuda fikriniz nedir acaba?
    -İşe devam etme durumum olursa şirket beni ne zaman tekrar işe alabilir? Emeklilik dilekçemi verdikten hemen sonra emekli olarak işe giriş yapabiliyor muyum?

Şuradaki tabloya göre 5434 bana uygun sanırım. Bu durumda maaşımın %30'u mu kesilecek? Gerçi o bölümde de 4-1-a ve b var. Hangisi bana uyumlu bilemiyorum.

Son sorum; Şirket beni tekrar işe aldıktan sonra benim için ödediği para sgk/sosyal destek primi miktarı yani artar mı azalır mı ? Yani emekli olduğum için ekstra ne kadar masraf çıkarıyorum şirkete?

En son sorum Forumda taradım fakat net bilgi bulamadım. Şirketten bağımsız olarak sgk'ya mı başvurmam gerekiyor? Emeklilik onayım gelince mi şirketten ayrılacağım?
    Konu Ergin tarafından değiştirilmiştir (01.09-2015 Saat 20:37 ).

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Öncelikle sakın kıdem tazminatınızdan vazgeçmeyin, şimdi bir ibraname imzalatır bütün yasal haklarınızı aldığınıza dair imza alırlar sonra o tazminatın peşinden çok koşarsınız risk almayın.
    İşten çıkış alıp emeklilik dilekçesi verdikten 1-2 gün sonra sgdp kapsamında emekli çalışan olarak işe alım bildirgeniz verilebilir.
    Tablo falan karıştırmayın ve resmi metinlere takılmayın maaşınızdan hiçbir ekstra kesinti yapılmayacak, şimdi kesilen %14 sigorta primi işçi payı yerine %7,5 SGDP kesilecek yani maaşınız azalmadığı gibi işveren üstüne yatmazsa artacak bile.
    Sizi emekli olarak tekrar işe almaları şirkete ek maddi külfet getirecektir.

1- Şirkette engelli kontenjanında iseniz şu an büyük ihtimalle işvereniniz sizin sigorta primleriniz için devlet teşvikinden faydalanıyordur, bu da sizin sigorta priminizin işverene düşen payını (Brüt asgari ücret üzerinden %16) devlet ödüyor demektir.
    Ancak emekli çalışanlar teşvik kapsamı dışında tutulduklarından işverene bu oranda ek maliyet getirecektir.

2- İster normal sigorta primi isterse SGDP olsun işçi ve işveren paylarının toplamı %30 dur. (Tehlike sınıfı hariç)
    Teşvikten yararlanılmıyor olsa dahi normal sigorta priminde işçi payı olan %14 çıkınca işverene %16 kalmaktadır.
    SGDP de ise i,şçi payı %7,5 olduğundan işverenin ödemesi gereken prim oranı %22,5 olmakta bu da emekli çalışanın işverene maliyetini artırmaktadır.

Şirketten emeklilik başvurusu yapacağınız zaman ayrılacak ve evet sgk ya başvuracaksınız, çıkış yapmadan emeklilik başvurusu yapamazsınız.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp cevaplarınız için teşekkür ederim fakat kafam biraz daha karışmış bile olabilir

Normal şartlarda işleyiş şu şekilde sanıyorum:
    1-Emeklilik için sgk'ya dilekçe verilir.
    2-SGK emekli olabileceğime dair bana dönüş yapar.
    3-Emekli olabilir evrakını ben şirkete veririm ve işten çıkış alırım. (İzin hakları, tazminat vs..)

Çıkış aldıktan sonra emeklilik için başvururum (sgkya ve elimdeki emekli olabilir evrakı ile?)

Emeklilikten bir kaç gün sonrada şirket beni işe alabilir ama;
    -(Engelli kadrosundayım) Devlet teşvikinden faydalanan şirket emekli olduğum için faydalanamayacak.

Brüt asgari ücret üzerinden verdiğiniz oranlarla yaptığım hesaba göre;

Daha önce şirketin yerine devletin ödediği prim tutarı: 203 tl civarında. (Benim ise 178 lira) (Brüt asgari ücret üzerinden hesap yaptım. maaşım üzerinden mi hesaplamalıyım?)

Emeklilikten sonra değişen prim ödeme % ile şirketin ödemesi gereken prim tutarı 286 lira oluyor.
    Benim ise maaşım 80 tl civarında artıyor.

Rakamlarla söylediğimizde şirkete ek olarak 286 lira artmış olacak. Tüm bunlardan çıkan sonuç 286 tl.

Bunun dışında engelli kadorunda çalıştığım için işkur'un/devletin %3 engelli çalıştırma zorunluluğu kapsamında şirkette kadroyu dolduruyordum. Şimdi ise bu kadroyu doldurmuyor muyum?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Kafa karıştıracak bir durum yok.
    Emeklilik şartlarınızdan eminseniz emekli olabilir belgesi almak için tahsise hazırlık başvurusuna falan gerek yok zira zaman alacaktır, ama aynı zamanda emekliliğe başvurduğunuzda kaybolan zaman maaş bağlanma süreci kısalacağından telafi olacaktır.
    Direkt emekliliğe başvurduğunuzda başvurunuzdan tahmini bir hafta gibi bir süre sonra size zaten tazminatınızı alabileceğiniz bir belge verirler emekliliği haketmiştir şeklinde.
    Emekli olarak da zorunlu engelli istihdamı kapsamında değerlendirilirsiniz o yönden sorun yok.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Son durum. Şirket emekli olduktan sonra çalıştıramayız diyor. Şirketin prensibiymiş. Bende yaştan emekli olmuyorum diye durumu tekrar anlattım ama nafile.

Ben açıkçası iş bulup çıkmayı düşünüyorum.

Soru 1: Benim emekli olmam dışında, şirket beni işten çıkarırsa bana negatif etkisi var mı ? Tazminatımın daha az olması gibi bir durum..?

Soru 2:15 yılımı doldurdum, 40 engelli, %80 üzerinden en üst derecede engelli indirimim var. (4200 prim günü ödenmişlik) Hesaplamalarıma göre 900tl civarında maaşı alacağım. Önümüzdeki yıl emekli olsam maaşım artar mı? Artarsa bir hesabı var mı?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Ergin
    Emeklilik şartlarınız oluşmuşken siz emekliliğe başvurmadan şirketin sizi işten çıkarması sizin zararınıza değil bilakis yararınıza olur.
    Emeklilik sebebiyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenir, işten çıkarılan işçiye ise hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı ödenmek zorundadır.
    Şimdi değil de önümüzdeki yıl emekli olmak rutin zamlar dışında emekli maaşınızı artırmaz.
    Benim önerim hemen emekli olun ve başka bir iş bularak sgdp kapsamında çalışmaya devam ederek çift maaşın keyfini çıkarın.

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp hocam cevaplarını için çok teşekkür ederim.

Bende öneriniz gibi iş bulmayı ve ayrılmayı düşünüyorum fakat çalıştığım sektörde (bence şu anda çoğu sektörde) iş bulmak çok güç.

Yine de ben iş arayacağım.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon