Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hknyrr Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    23:32
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

15.03.1976 doğumlu olup, 19.01.1998 SGK girişliyim.

Uyku apnesi teşhisi sonrasında sürekli olarak CPAP cihaz kullanmam gerektiği konusunda raporum var. Aynı zamanda hipertansiyon hastasıyım. Bugün itibariyle SGK günüm 3.866 .
    Erken emeklilik ya da malulen emeklilik için şansım var mı? İzlemem gereken yol konusunda yardımcı olabilir misiniz??
    Yardımınızı bekliyorum. Kolay gelsin.
    Hakan YARAR

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Malulen emeklilik için:
    1. Uykuda solunum bozuklukları
    A. Ağır fonksiyonel kayıp; uykuda solunum bozukluğunda polisomnografide belirgin noktürnal desaturasyon bulunması ve bu kronik noktürnal hipoksemiye bağlı pulmoner hipertansiyon veya kor pulmonale gelişmesi
    veya
    B. Apne hipopne indeksi (AHİ) >30 olup CPAP tedavisini tolere edememesi veya yeterli kompliyans sağlanamaması

_____
    maluliyet cetveli 'ndeki bu bölüme uyuyorsanız 10 yıl 1800 günle malulen emekli olabilirsiniz. işinizi kaybetmemek için maluliyet tespiti yaptırırsanız, malul sayılırsanız işten ayrılır malulen emeklilik başvurusu yaparsınız, malulluğunuz tespitten sonra sgk kayıtlarına geçer yeniden rapor istenmez.

Erken emeklilik için uyku apnesinden % 35 verilir, hipertansiyondan % 10 verilir, Balthazard Formülü ile toplamı % 42 yapar. ve buda 3. derece vergi indirimiyle erken emeklilik demektir sizin için.
    98 sigorta girişi ve 3. derece vergi indiriyle, 18 yıl 4080 güne tabiisiniz.
    1998 + 18 = 2016 yılında prim gününüzü 4080 güne tamamladığınızda erken emekli olabilirsiniz...

Vergi indirimi almak için çalışıyorken işyerinizden çalıştığınıza dair belge alıp, defterdarlığa başvuru yapmanız gerekiyor onlar sizi sevkederler ve % 40 üzeri almanız durumunda Ankara'ya yollarlar. Cevabı işyerinize gelir en az 2-3 ay içerisinde...

Askerliğinizi sigorta girişinden önce yapmışsanız borçlanabilirsiniz hem yılı geriye alırsınız borçlandığınız yıl kadar hemde priminiz tamamlanır.
    Sonra yapmışsanız sadece priminiz artar, şuan durumunuza göre buna gerek yok zaten, çünkü 2 yıl daha sigortalı olmanız gerekir ve bu süreyi tamamlayıp emekli olmanız daha avantajlıdır...

Üye
    ssaktas Avatarı

Son Giriş
    15.02-2014
    Saat
    08:32
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar;

Bendede aynı sorum mevcut. Çalışma sırasında çok sıkıntı çekiyorum. Uzun süreli araba kullanamıyorum. Bu nedenle işte sıkıntı yaşıyorum. Bende emekli olmak istiyorum. SGK'ya sordum. Tekrar tedavi ve test yapılması gerektiği bilgisini verdiler. Apne değişik hastanelerde incelenecek dediler.
    Bende Gazi Hastanesinde Prf. Dr. Oğuz KÖKTÜRK tarafından düzenlenen rapor var. Ömür boyu CPAP kullanacağım.
    Değerlerim;

AHİ:42.5
    Tedavi CPAP (9cm H2O)

SSK Başlangıcım 1887 Olmasına rağmen çıraklık eğitimi kabul edilmediği için 1995 olarak görünüyor. Toplam pirim gün sayım 4856 Benim emekli olmam için ne yapmam gerekiyor. Bilgisi olan lütfen bana destek olabilirmi.

Üye
    kartek Avatarı

Gerçek Adı
    kazim
    Son Giriş
    14.10-2014
    Saat
    19:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    Benimde benzer rahatsızığım var apne+tansiyon+obezite.
    aynı zamanda işsizim.
    bu durumda erken emekliliğe başvurabilirmiyim.

ssk 4250 gün + 360 gun yedek subaylığım var
    apne bpap kullaniyorum. değer yüksek. obezite morbit tabsiyon ilacla 14-10

yoksa kısa süreli bir ye-rde ssklı görünmem dahamı kolay olur.

Saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

ssaktas, Kısmet'in yukarıda maluliyet cetveli'Nden alıntıladığı değerlere bakılırsa, durumunuz maluliyeti gerektiriyor. Bence malulen emeklilik için sigorta müdürlüğüne başvurun. Sizi hastaneye sevk etsinler...

Kazım bey, sizin değerler de "Apne hipopne indeksi (AHİ) >30 olup CPAP tedavisini tolere edememesi veya yeterli kompliyans sağlanamaması" şartona uyuyorsa, siz de malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Not: Durum maluliyet cetveli'ne göre maluliyeti gerektirecek düzeyde değilken, sakatlık oranı cetveli'ne göre % 40 ve üzerinde rapor verilmesini gerektirecek düzeyde ise, bu durumda emeklilik için aşağıdaki tabloya tabi olunur (ssk 4a statüsünde emeklilik için geçerlidir):

2008 oncesi - Uyku apnesi nedeniyle erken emekli ya da malülen emekli olabilir miyim?

Üye
    muharrem19 Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

hocam ne yaptın emekli olabildinmi olduysan nasıl bi yol izledin bizlerede aktarabilirmisin

Üye
    Şaban çalık Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar benimde uyku abnesi rahatsizligim var Kayseri fakülte Hastanesi'nde rapor aldım rapor oranı yüzde 98 çıktı ve bana bpap cihazı verildi malulen emekli olabileceyim konusunda bisiyler duydum dogrumudur aceba bana yardımcı olabilirmisiniz

Forum Moderatörü
    ozgurmeric74 Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZGÜR
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    233
    Verilen Beğeniler
    53

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Ewet %98 raporla malülen emekli olabilirsiniz.toplam gün ve yılınız nedir? Ancak sadece uyku apnesinden değildir o rapor başka rahatsızlıklarınız var değilmi.? çünkü onun oranı maksimum 35 dir.

Malulen emeklilik için iki temel şart vardır:

Birincisi sigortalılık şartları
    İkincisi de sağlık şartları.
    Sigortalılık şartı olarak en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde en az 1800 gün prim ödenmiş olmalıdır.

Sağlık şartı olarak da işe girmeden evvel en az % 60 oranından az hastalık veya rahatsızlığınız olup da sonrada bu oranın % 60 veya daha fazla oranda olması gerekir.

Üye
    Şaban çalık Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gün sayım 2200 gün başka bir rahatsizligim yok bendeki uyku abnesi yüzde 98 çıktı o kadar

Forum Moderatörü
    ozgurmeric74 Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZGÜR
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    233
    Verilen Beğeniler
    53

Sigorta başlangıc yılınız nedir?

Üye
    snelman Avatarı

Gerçek Adı
    salih turan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:04
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    uyku apnesine verilecek engel oranı yüzde 35 tir.yüzde 98 dediğiniz ahi oranı olmasın