Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba GİH de görev yapan 1972 doğumlu 13 ekim 1998 de (normal memur olarak) işe başlama tarihli 3/2 derecesinde uzman kadrolu memurum. Vergi indiriminden yaralanabilmek için alınmış %40 özür raporum var (sindirim sistemi ve obeziteye bağlı.) Memuriyetim sırasında askerliğe gittim ama obezite nedeniyle terhisime karar verildi toplamda 3 ay askerde kaldım ve döner dönmez memuriyete tekrar başladım. Benim öğrenmek istediğim konu.

1- Malülen emekli olmam mümkünmüdür.
    2- Mümkün olması durumunda alınabilecek maaş ne kadardır (aşağı yukarı)
    3- Malüliyet şartlarımın ortadan kalkması durumunda memuriyete tekrar dönmek mümkünmüdür.

İyi çalışmalar diler ilgililere yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Üye
    çalık Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1- Memurluk yapamaz ibareli ya da % 60 ve üzeri bir sağlık kurulu raporu almanız ve bunuda SGK sağlık kurulunun onaylaması şartıyla mümkündür.

2- 1300-1400 tl civari bir maaş bağlanır.

3-Malülen emekli olan memurun geriye dönüşünü düzenleyen bir hüküm bulunmamaktadır.

Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşçilerde %40 rapor için 18 yıllık sigortalılık süresi vardı. Eğer herkes SGK kanununa tabi ise memurlarda değişen şey ne olabilir. Mesela ben memuriyetten istifa edip özel sektörde bir kaç ay çalışsam %40 lık raporumla emekli olmam mümkünmü yoksa memurkende aynı şeye başvurulabilirmi. Araştırmalarımda bu konuda bir bilgiye ulaşamadım.

Üye
    çalık Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sizin bahsettiğiniz erken emeklilik. Rapor oranızıza göre ( % 40 ve üzeri) 15-18 yıl arası bir hizmette sonra emekli olabilirsiniz. Memurlar için de geçerli.

Ancak memurların malülen emeklilik için en az 10 yıl şartı ( bakıma muhtaç ise 5 yıl) var. İkisi farklı düzenlemeler.

Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir yazıda okuduğum açıklama şu şekilde

"Eski Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar için uygulanacak yöntem:
    5510 sayılı Yasa yürürlüğe girmeden önce Emekli Sandığı’na prim ödeyen engelliler, eski yasa hükümlerine göre;
    Yetkili hastaneden alınmış Sağlık Kurulu Raporu ile en az yüzde 40 oranında engelli olanlardan fiili hizmeti 15 yılı dolduranlar istekleri halinde emekli olabileceklerdir."

demektedir bunun doğruluk derecesi nedir ve bu durum %40 raporu olarak işe başlayanlarımı kapsar yoksa benim gibi memuriyetin 11. senesinde ameliyat olarak (midem ve bağırsaklarımın bir kısmı alındı %25 artı başka rahatsızlıktan %20 ) balthazar yöntemiyle %40 raporu alan kişiyede kapsarmı?

Üye
    çalık Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

% 60 ve üzeri oranında bir sakatlıkla memur olmuşsanız malülelen emekli olamazsınız. En az 15 yıl çalışıp erken emekli olanilirsiniz.

İşe sağlam girmiş iseniz rapor oranınıza göre 3 seçenek var:

1-%60 ve üzeri oran ile bakıma muhtaç iseniz 5 yıl,

2-%60 ve üzeri oran ile 10 yıl,

3-%40 ve 60 arası oranda ise en az 15 yıl,

hizmet ile emeklilik için başvurabilirsiniz. Çok net bir durum var, karmaşaya gerek yok.

Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Çalık,
    15 tam yılımı ekim / 2013 de doldurcam ama zaten alınmış bir raporum var (maliyeden baltahazara göre onaylanmış %40 ) ve vergi indiriminden 3 derece olarak yararlanabilirim.. ekim ayında emekliliğe başvururken yeniden rapor almalımıyım ( raporum henüz 2 aylık) yoksa mevcut raporumla işlem başlatabilirmiyim. Bu arada işe normal memur kadrosundan başladım. o dönemdede obezite sorunum vardıancak bir rapor almamıştım. 11 yıllık memurken midemin alınması gerekti ve ameliyat oldum raporum onaylanalı 2 ay oldu ve kurumuma vergi indirimi için başvurumu yaptım ama maaşıma yansıdımı bilmiyorum. Birde asıl merak ettiğim şeylerden birisi şu. Diyelimki emekli oldum ve emekli maaşım bağlandıktan sonra zayıfladım diyelim. bu durumda emekli maaşım kesilirmi.

Üye
    çalık Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mevcut raporunuzla başvuru yapabilirsiniz. Vergi indiriminiz onaylandığı için büyük bir ihtimalle SGK'da onaylar ancak gerekli görürse raporu hastaneye gönderip SGK mevzuatına uygun şekilde düzenlenmesini isteyebilir.

Şimdi % 40 ile 15 yıl mı yoksa 18 yıl mı gerektiği konusunda emin değilim ! Kurumunuza bir dilekçe ekinde raporunuzla başvurun, kurumunuz raporu sgk'ya gönderecek ve onaylanırsa emekliye ayrılacaksınız.

Memurlarda emekli olduktan sonra geriye dönüş diye bir şey olmaz. Kontrol muayenesi vs yoktur. Sizin iyileşip iyileşmediğinizi takip etmezler. İyileşmiş olsanız ve kendiniz tekrar memuriyete dönüş için başvursanız bile göreve almazlar.

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:24
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

memurlarda malulen emeklilik için 10 tam yıl çalışmanız yeterli.maaş olarak şu an 1163 tl.net maaş alırsınız.ocak 2014 te bu maaş 1308 tl.net olacak.

en az %60 raporunuzun da olması lazım.

1.dereceye inmediğiniz için tabandan maaş alırsınız.o da 1163 tl.ediyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

% 40 raporla malulen emekli olamazsınız.

% 40 ve üzeri rapor alırsanız 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine göre belirlenir emeklilğiniz: % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480gün hizmet süresi ile emekliliği hak ederler.

Bu süreyi tamamladığınızda bu madde uyarınca emeklilik için kurumunuza başvuracaksınız. Sizi SGK eliyle hastaneye sevk edecekler. Hastanede verilecek rapor SGK sağlık kurulunca kabul edildiğinde de emekliliğiniz gerçekleştirilecek (Bugün vergi indirim hakkı elde etmiş olmanızın da elinizde rapor bulunmasının da emekliliğiniz için hiç bir kıymeti yok. Belirleyici olan, emekliilik zamanı geldiğinde sevkle alacağınız rapordaki oran olacak)

Memurluktan ayrılıp özel sektöre geçerseniz, emeklik kriterleriniz de olası emekli maaşınız da tümüyle değişir.

Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan Boğa,
    yazınızda belirtmiş olduğunuz açıklamay istinaden birşey sormak istiyorum. Farzedelim 18 yılımı doldurunca memuriyetten ayrıldım ve birkaç ay özel sektörde sigortalı olarak çalıştım. Böyle bir durumda SGK nın beni yinede hastaneye sevk etmek gibi bir hakkı varmıdır yoksa böyle bir durumda vergi indirimi kazanmamı sağlayan raporumla işlem yapmak zorundamı. Kurumun sen birkaç ay öncesine kadar memurmuşsun dur bi seni yeniden sağlık kuruluna sevk ediyoruz deme şansı varmı.

Özel sektörden emekliliği hakedersem maaşım çokmu düşer veya başka bir hak kaybına uğrarmıyım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

4a statüsünde emekli olmanın şartı defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde etmektir. Elinizdeki raporla defterdarlığa sakatlık indirimi için başvuru yapabilirsiniz. Raporun kabul görüp görmeyeceğini bilemem. O hakkı elde ettiğinizde, 4a statüsünde emeklilik için aranan bir şartın birini tamamlamış olursunuz.

Ama defterdalık rapora bakıp "bu rapor eksik, gidin hastaneye yeni rapor alın" da diyebilir. Maliye'Nin bu hakkı var maalesef.

Emeklilik için memur statüsünde emekliliğin maaşı çok daha iyidir. İlle de özel dektörde çalışmak isytiyorsanız, memurken emekli olun, sonra özel sektörde çalışın: http://www.engelliler.biz/forum/emek...gulamalar.html

Üye
    napurna Avatarı

Gerçek Adı
    irfan
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hali hazırda (2013 yılı içinde alınmış) vergi dairesi mükellef hizmetleri tarafından maliye merkezi sağlık kuruluna gönderilip % 40 olarak (3. derece sakat) onaylanmış raporum var.
    Ancak 18. yılımı doldurunca yeniden hastaneye sevk edilmem durumunda özür oranımın düşürülmesi durumu söz konusu olabiliyormuş ve bu pekçok kişininde başına gelmiş. Örneğin bir doktorun % 25 özürlü dediği duruma başka doktor % 50 diyebiliyor veya bu tam terside olabiliyor. Böyle birşeyin olma olasılığı beni endişelendiriyor.

Bir de bu kanunlara eklenen geçici maddeler ne zamana kadar yürülükte kalıyor. Geçici demek belli bir süre sonra bitecek anlamı taşımazmı. Geçici 4. maddenin geçerliliği ne kadardır acaba.

Üye
    demir1 Avatarı

Gerçek Adı
    DEMİR
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1999 dan önce işe gşrdiğiniz için 15 yılda %40 ve üzeri raporunuz ile emekli olabilirsiniz.
    özelde çalışıp 5510 4/A dan (eski ssk) emekli olman için 3.5 yıl ssk lı olarak çalışman lazım.
    1 kaç ay bile ssk lı çalışsanda yine emekli sandığı mevzuatından emekli olursun.

siz SGK ile görüşün şayet elinizdeki raporu kabul ederlerse 15 yılı da doldurursanız vergi indirimi söz konusu olmadan emekli olabilirsin.
    vergi indirimi 5510 4/a ( eski ssk ) lılar için geçerli.

emekli sandığı ise 5510 4/c diye geçer.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sakatlık oranı cetveli herkesi bağlar. Bu cetvele aykırı karar verirse kurum, itiraz eder, hakkınızı alırsınız.

Geçici maddenin zamanı geçmez, merak etmeyin
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon