Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    klonazepam Avatarı

Gerçek Adı
    zekeriya
    Son Giriş
    26.09-2013
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar

benim % 70 raporum var. 1960 ise primim. Aynı oranda da vergi indiriminden yararlanıyorum.
    Doğum tarihi 12.02.1983
    ilk işe giriş tarihi ise 25.10.2004
    özürlü raporunu aldığım tarih ise 03.08.2010
    teşhis beyin hasarlı beyin işlev bozukluklarına bağlı davranışsal bozukluk.
    vergi indiriminden yararlandığım tarih ise 18.09.2010

bu şartlarda nasıl emekli olabilirim. Eğer malulen emekli olacak isem ne yapmam gerekir.

Raporu ilk işe giriş tarihinden sonra aldım fakat raporumda 10 yıldır psikotik bulguları nedeniyle takip ve tedavisi sürüyor yazılı bu da 2000 yılına işaret ediyor. yani ilk işe giriş tarihinden önce. fakat o zaman çok rahatsız değildim. şimdi ise daha rahatsızım.
    raporum ilk işe giriş tarihinden sonra olduğu için malulen emekli olmamda bir problem yaşar mıyım
    raporda 10 yıldır psikotik bulguları nedeniyle takip ve tedavisi sürüyor yazılı olması bir sorun çıkarır mı.

Son alarak 15 ay olan askerliğimin 12 ayını yaptım son 3 ay kala çürük aldım askerliğimi borçlanabilir miyim. Eğer borçlanırsam 12 ay olarak mı yoksa 15 ay olarak mı borçlanabilirim

malulen emeklilik sürecinde yapmam gerekenler nelerdir...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Raporunuzdaki ibare bir soruna yol açmaz, çünkü zaten malulen emeklilik söz konusu olduğunda SGK eldeki raporlara bakmaz, kendi sevki ile hastaneye gitmenizi ve yeni rapor almanızı ister.

İlk sigortalı olduğunuzda bugün maluliyet gerektiren rahatsızlığınızın olması bir sorun değil. O rahatsızlığınız vardı ama maluliyeti gerektirecek düzeyde değildi, bugünse maluliyet düzeyine ulaştı...

Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim şartı aranız. Priminiz tamam, ama 10 yıllık süreniz (25.10.2004 + 10 =) 25.10.2014 tarihinde dolacak. Eğer ilk sigortalılığınız askerlikten sonra ise, askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihinizi o süre kadar geriye çekebilirsiniz (kaç güne ihtiyacınız varsa o kadar borçlanın; fazlasına gerek yok. Ya da 25.10.2014 tarihni bekleyin)

Tabii, tüm bunları maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak düzeyde işgücü kaybı oranınızın olduğunu varsayarak yazdım. Eğer bu şartlar varsa, malulen emeklilik talebiyle sigorta müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz...

Üye
    klonazepam Avatarı

Gerçek Adı
    zekeriya
    Son Giriş
    26.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet malul sayılacak düzeyde iş gücü kaybı oranım doğrudur ben hatta raporun resmini yollayacaktım sanırım resim yollanılmıyor.ilk sigortalılık ise askerlikten sonra.benim 15 aya ihtiyacım var fakat 12 ay askerlik yaptım 12 ayını mı borçlananilirim.yoksa 15 ayı mı?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İlk sigortalı olmadan önce askerlik göreviniz yapmış iseniz askerlik borçlanması yaparak ilk işe giriş tarihinizi 12 ay geriye çekebilirsiniz.12 ay borçlanma sonunda ssk giriş tarihiniz 24.10.2003 olur.

Son olarak askerlik borçlanmasını 12 ay olarak yapabilirsiniz. 3 ay çürük raporu aldığınız için askerlik yapmamışsınız.

Halen ssk lı olarak çalışıyor iseniz hemen kuruma askerlik borçlanması talebinde bulunun 2013/Ekim de malulen emekli olma talebinde bulunun.

Ayrıca raporu kendi başınıza almayın malulen emeklilikte kurum sevki şarttır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

12 ay borçlanma yaptığınızda sigorta başlangıcınız 25.10.2003 olacak. Dolayısıyla 25.10.2013 tarihinde 1800 gün priminiz de varsa, malulen emekliliğe başvurma hakkınız doğmuş olacaktır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    klonazepam Avatarı

Gerçek Adı
    zekeriya
    Son Giriş
    26.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet halen ssk lı olarak çalışmaktayım.Kuruma askerlik borçlanması talebinde bulunmam halinde talebim ne zaman kabul edilir.Ekim 2013 de malulen emeklilik talebini maluliyetimin tesbiti için başvurabilirmiyim.Çünkü ne olacağı belli olmaz kendimi sağlama almak istiyorum. Bir de Ekim ayında askerliğimi borçlandıktan sonra bir işyerinde çalışıyor olmam şart mı.Aydınlatirsaniz sevinirim. ..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Emeklilik başvurusu yağmadan hemen önce askerlik borçlanmasını talebinde bulunabilirsiniz.

Evet, malulen emeklilik için başvurmak riskse, öncesinde maluliyetinizin tespiti için başvurabilirsiniz. Onun sonucuna göre bu sefer işten ayrılığ malulen emeklilik için başvurursunuz.

Malulen emeklilik şartlarını tamamlamışsanız, emeklilik başvurusu yapmak için çalışıyor olmanız gerekmiyor. Aksine, zaten malulen emeklilik başvurusu yapabilmek için sigortalılığınızın son bulması şart
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    klonazepam Avatarı

Gerçek Adı
    zekeriya
    Son Giriş
    26.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pekala malulen emeklilik basvurusunda bulunduğum zaman sgk yeni rapor çıkarmamı isteyecek.Benim sıkıntı suyduğum bir nokta daha var şu anki raporum % 70 başvurudan sonraki oran diyelim %40 veya altı oldu pek tahmin etmiyorum ama diyelim böyle oldu benim %70olan ve vergi indirimi bulunan raporumun bir gecersizliği söz konusu olabilir mi....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Malulen emeklilikte eldeki raporlar hiç bir işe yaramaz. Kurum sevki ile hastaneye gidip yeni rapor almanız şart.

Malulen emeklilik için verişen rapo defterdarlıktan elde ettiğiniz sakatlık indirimine etki etmez.