Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eser37 Avatarı

Gerçek Adı
    engin
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    02:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Slm arkadaslar bu yeni cıkan yasayla malulen emekli olabılme imkanı varmış galiba ben sıpastık engelliyim %94 ağır özürlü sürekli gecerli engelli raporum var benım bildiğim kadarıyla benim % 65 in üzerinde raporum olduğu için 3600 gün pirimle emekli olacam,şimdi bu yeni cıkan yasa ile spastık engellilerde malul sayılırsa eğer bu yasanın bana ne gibi yararı olacak? cevaplarınıza tşkler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İlk sigortalı olunan tarihte maluliyet derecesinde işgücü kaybının bulunmaması lazım ki malulen emeklilik hakkı doğsun. Oysa siz doğuştan -malul sayıılacak derecede- engellisiniz. Yani, malulen emekli olamazsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    eser37 Avatarı

Gerçek Adı
    engin
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

10 yıl 3,600 e tabıyım o zaman eskısı gibi,ama neden spastık engellilerinde bu yasada adı gecmesi benım kafamı karıştırdı ve azda olsa umut ışığı olmuştu.bülent abi

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

ilgili yeni yasanın okuyabileceğimiz linki vs yok mu? zira doğru mu bilmiyorum ama engelli çalışıpta engel oranı artanların emekli olabileceğini duydum!

ayrıca engelli çalışanım ama olaki sonradan trafik kazası gecerdim yada kanser vs türünden ağır hastalık gecirdim bu durumda normal çalışanlar 5yılda emekli olabiliyorken, biz engellilerin emekli olamayıp ölümüne süründürülmesi anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

hani yasada engelli, engelini artıracak şekilde çalıştırılamazdı, ki bu durumda artıyor...

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

esmer37 10yıl degil 15 sene 3600den emekli olursun 1 dereceden vergi indirimin var ise özdemir şartların vergi indirimi almış isen erken emekli likten yararlanırsın kimse seni raporun yüksek diye zorla malülen emekli etmeye zorluya maz rahat ol

Düşle ilk işe giriş tarihinde malüliyet derecesinde değil ise engelin 60 altında ise sonradan 60 şın üstüne çıktı ise malülen olursun malülen olamaz isen engellilere tanınan erken emeklilikten yararlanırsınız alacagınız rapor oranında erken emeklilikten yararlanırsınız sıkıntı yok egerki hangi şartları hak ediyor ve o oranda rapor alabileceginizi düşünü yorsanız erken ve ya malülen emekli olma şansınız var

Üye
    eser37 Avatarı

Gerçek Adı
    engin
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hep merak etmişimdir dıyelım %60 raporla işe girdin zaman içinde tekrar hastahaneden rapor akdın ve bu raporun oranı orneğin %90 oldu o zaman emekliliğide etkılıyormu? ben 94 le işe basladın vergi indirimi alabılır yazıyor raporumda.

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

eser etkiler 60 raporla 2 inci derceden vergi indirimin olur raporun artı 80-90 oldu tekrar dilekce veri p 1 inci derece vergi indirimi alıp daha erken emekli olursunuz

Üye
    ALİ İMRAN Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    11.09-2017
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    karaman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ilk işe girdiğinde en fazla 59 raporun var ise daha sonra derecen 60 üzerine çıkmış ise emekli olma imkanın var Ayrirıca ilk işe girdiğinde 60 raporun olduğunu var sayarsak daha sonra mevcut hastalığının dışında başka bir hastalığın çıkarsa yine malulen emekli olabiliyorsun. Yada bir kaç hastalığın toplamı 60 ve üzerinde olursa yine emekli olma durumu söz konusu eğer sürekli raporunuz varsa kontrol süreside verilmiyor iyleştikten sonra maaşınızda kesilmiyor eski malulen emeklilik yasasında buna izin verilmiyordu. Bunun dışında bazı genetik hastalıklarda hastalık listesine alındı bunların en önenemlisi müsküler disrofidir.

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

ali imran dost lütfen bahsettiğin yasayı da ekler misin?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    eser37 Avatarı

Gerçek Adı
    engin
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

21 çeşit hastalığa emeklilik haberi

benim % 94 ağır özürlü raporum var 1400 günde ssk var bu yazıya gore malülen emekli olurmuyum spastık palsi dıyor doktorlar. kendimi bildim bileli engelliyim
    bana 15 yıl ssk 3600 gün prim ile emekli olabilirsin demişlerdi ancak yazıyı okurken şu cümle dikatimi cekti-Yürüyememe, -Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

yazısı ben yuruyemıyorum ve standart toplu tasıma araclarını kullanamıyorum sız arkadaslara bı soruyumm dedım tşk.

Üye
    ALİ İMRAN Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    11.09-2017
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    karaman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

olabilirsin arkadaşım yeni çıkan maluliyet yasasında belirtilen hastalıkların çoğu doğuştan gelen hastalıktır.

Üye
    can.38. Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğuştan gelen hastalık ve sakatlık'ta malulen emeklilik hakkı yok diye biliyorum.Yani sigorta başlangıcın'dan önce %60 üzerin de engel teşkil eden hastalık veya sakatlık vardıysa bu hakkı kaybediyoruz.Tabi bu benim görüşüm kesin demiyorum.Bende aynı durumdayım,bir çok yer den sordum böyle diyorlar.En iyisi müracaat etmek.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Serebral Palsi:
    IQ düzeyi 50 veya altında
    veya
    Zarar vericilik veya duygusal instabilite gibi anormal davranış şekilleri
    veya
    Konuşma, işitme veya görsel kusur nedeniyle olan belirgin iletişim bozukluğu
    veya
    3B’de tarif edildiği şekilde olan motor fonksiyon bozukluğu
    3B:
    1. Kaba ve beceri gerektiren hareketlerde veya yürüme ve duruşta devamlı bozukluğa neden olan, etkilenen vücut yarısında veya tek ekstremitede motor fonksiyonun belirgin ve kalıcı olarak bozulması ve efektif ambulasyonun[1] ve kendine bakım aktivitelerinin sağlanamaması. (Bozukluğun değerlendirilmesi parmak, el ve kol kullanım engeli ve/veya hareket engeli derecesine bağlıdır.)

[1] Efektif ambulasyon sağlayamama, ince ve kaba hareket becerilerini efektif yapamama
    Efektif ambulasyon, günlük yaşam aktivitelerini devam ettirebilmek için yeterli bir mesafeyi makul bir yürüme hızıyla sağlayabilme yeteneğine sahip olmayı ifade eder. Efektif ambulasyon sağlayamama, yürüme yeteneğinde ciddi kısıtlanma olduğunu ve genellikle her iki alt ekstremitenin yetersizliği sonucu kullanılan yardımcı cihaz/cihazlar ile her iki üst ekstremite fonksiyonun limitlendiğini gösterir.
    Aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, efektif ambulasyonu sağlayamama şu örnekleri içerir.
    - tekerlekli sandalye düzeyinde olmak,
    - İki baston, iki kanadyen, walker v.b. mekanik destek ve/veya yardımcı cihaz olmadan yürüyememek,
    - Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememek, standart toplu taşım araçlarını kullanamamak, rutin aktiviteleri sürdürememek v.b.
    - Bilateral üst ekstremite yardımcı cihaz/cihazlarına ihtiyaç duyulmadığı veya uygun olmadığı hallerde de (ankiloz, diz kalça ve ayak bileğinin kontraktürü, ileri düzeyde kas hastalıkları, Parkinson v.b.) efektif ambulasyon sağlanamayabilir.
    Evde yardımcı cihaz kullanmadan bağımsız yürümek ambulasyonu efektif sağladığı anlamına gelmemektedir.
    İnce ve kaba hareket becerilerini efektif yapamama, her iki üst ekstremite fonksiyonlarında ciddi kayıp sonucu, kişinin etkilenmiş ekstremiteleri kendine bakım veya günlük yaşam aktivitelerinde kullanamadığını ifade etmektedir. (El beceri testleri, günlük yaşam aktivitesi ölçekleri ile değerlendirilerek.)

_____

maluliyet cetveli 'ne göre rahatsızlığınızın sigorta başlangıcından önce bu seviyede olmaması, ve sigorta başlangıcından sonra bu seviyeye ilerlemiş olması gerekiyor.....

Üye
    cirkinkedi Avatarı

Gerçek Adı
    canan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    %45 le işe basladım rahatsızlıgım tek daldandı. şuan %73 ve buna kbb kardıolojı de eklendi buna göre malüllüğe başvuru yapabılıyor muyum. engelim cp +distoni hastasıyım..
    artı işten cıkmadan bunun kesın tespıtının sgk tarafından yaptırabılıyormuyum.. şimdiden çok teşekkürler.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon