Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    istikbal Avatarı

    Gerçek Adı
    İbrahim
    Üyelik Tarihi
    02.06-2008
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Mesaj
    195
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tekrar Merhaba arkadaşlar,

    Her kafadan ayrı bir sesin çıktığı internet alemindeki kalabalık bilgi kaynaklarını bırakıp sorumun cevabını yine doğru adreste aramaya karar verdim.

    Mevcut durumda aşağıdaki çizelgede yer alan 10'no lu seçeneğe sahibim. Sigortalı başlangıç tarihim 2000. Prim gün sayım doldu sadece tarihi bekliyorum. Bu aşamada 10 Yılımı doldurduğum şirketimden tazminatımı alıp ayrılabilme ihtimalim varmıdır? Biliyorum şimdi çıkıp "15 yıl sigortalı olarak çalışman gerekir" diyecek ancak yukarıda da yazdığım gibi bir çok sitede engelliler için prim gün sayısının dolmuş olmasının yeterli olacağına dair yazılarda var. O yüzden son noktayı koyacak ve konu hakkında sahiden bilgi ve tecrübeli değerli arkadaşların yanıtlarını bekliyor olacağım. Şimdiden hepinize teşekkürler.

    2008 oncesi - 15 yılım dolmadığı halde işten ayrılıp iş yerimden tazminatımı alabilir miyim?

  2. #2
    Üye
    sesene Avatarı

    Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Üyelik Tarihi
    30.07-2011
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Mesaj
    503
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sigorta acilis tarihiniz 1998 Nisan oncesiyse , ve 3600 gun uzun vadeli kollara odenmis priminiz varsa !! eski 1475 Sayili kanunun 14. maddesi geregince kendiniz istifa etmis olsaniz dahi kidem tazminatinizi alip isinizden ayrilabilirsiniz.

    Bunun icin yapmaniz gereken ; SGK mudurlugune gidip "kidem tazminati alabilir " yazisini alip isverene ibra etmek..

    Not : 15 yil fiilen calisma , 10 yil fiilen calisma gibi 1 sart yok.. ister 1 yil olsun ister 1 den fazla yil farketmez.

    Burdaki asil sart ; Emekli olmak icin aranan 3 sarttan 2 sini tamamlayip , yas sartina takilanlarin = "Ben artik calismayacam" oturup yasimin dolmasini bekleyecem iddasi ile verilen 1 hak bu.. Tazminatinizi alip yeni 1 ise girerseniz , is veren bunu anlarsa (eski isveren) dava yolu ile tazminati geri isteyebilir. Konu yargitaya tasindi ve yargitay ictihat olusturdu.. Gerekcesinde ; Ben daha calismayacam , yas sartimin dolup emekli olacam iddasi ile alinan tazminatin , kisinin yasam sartlarinda degisiklik olustugu gerekcesiyle isciyi hakli bulmasi ile sonuclandi.

    Ozetle : Tazminatinizi aldikdan sonra 1 sure calismayin. Makul 1 sure.. Sonra 1 ise girip calissaniz da yukarda saydigim Yargitay kararina dayanip , yasam kosullarim degisti , calismak zorunda kaldim diyebilirsiniz.

  3. #3
    Üye
    istikbal Avatarı

    Gerçek Adı
    İbrahim
    Üyelik Tarihi
    02.06-2008
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Mesaj
    195
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hızlı geri dönüş için teşekkürler. Ancak benim sigortalı giriş tarihim 2000 yılı olduğundan yukarıda saydığınız şartlara uyamıyorum sanırım. Benim durumum içinde cevap verebilirseniz sevinirim.

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.940
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim şartı da karşılanmadığı sürece emeklilik talebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatıalınamaz. Burada sakat ya da değil fark etmez...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  5. #5
    Üye
    mehmet-41 Avatarı

    Gerçek Adı
    Muhammet
    Üyelik Tarihi
    14.11-2008
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Mesaj
    1.148
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1998 girişim var 7 yıldır aynı firmada çalışıyorım 15 yıl 3600 günü doldurdum acaba sgk'dan yazıyı alır almaz işi bırakabiliyorum diye biliyorum ihbar süresini çalışmıyorsunuz öğrenmek istediğim şuan 16 gün ücretli iznim var acaba işveren isterse izinlerimi kullandırtır mı Yoksa tazminata mı ekler ? ben o yazıyı işyerine verir vermez hemen tazminatımı çıkmak istiyorum

  6. #6
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.940
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu işverenin tercihi sanırım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  7. #7
    Üye
    sesene Avatarı

    Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Üyelik Tarihi
    30.07-2011
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Mesaj
    503
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    mehmet-41;

    15 yil 3600 gun sartini yerine getirmis , Kidem tazminati alabilir yazisini isverene ibra etmis calisan ihbar suresini beklemeden istifa edebilir. Kullanmadiginiz yillik ucretli izin gunlerinizi size kullandirmaya zorlayamaz. Kanun bu gibi durumlari saymamis. Sayilmayan kural yasak olarak kabul edilemez .

  8. #8
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    15 yıl 3600 günü doldurup ayrılanlar için ihbar işlemez.

  9. #9
    Üye
    zazaca Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.10-2006
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    663
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Benim bağkurdn 2180 yani 6 yıl sskdan 2683 var yıl olarak 16 sene olmuş benim için gün olayı 3600 şartı uygunmu beraber hesaplanırmı gün şartı

  10. #10
    Üye
    mehmet-41 Avatarı

    Gerçek Adı
    Muhammet
    Üyelik Tarihi
    14.11-2008
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Mesaj
    1.148
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    teşekkürler cevaplarınız için

  11. #11
    Üye
    sesene Avatarı

    Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Üyelik Tarihi
    30.07-2011
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Mesaj
    503
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    memolikk;

    Son 7 yil icinde en cok prim hangi kurumdan odenmisse o kurumun sartlarina tabi olursunuz. Sizin son 7 yildaki priminiz eski SSK simdiki 4a.. Yani sizde 15 yil 3600 gun sartina tabisiniz. Dolayisiyla Kidem tazminati alarak isinizden ayrilabilirsiniz.

  12. #12
    Üye
    zazaca Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.10-2006
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    663
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Arkadaşlar 15 yıl 3600 şartı kıdem tazminatı şartında bağkur ve ssk birlikte sayılmamaktadır dikkatinize sunulur sadece emeklilikte geçerli imiş ikisinin birleştirilmesi ben bunu sgk ya sordum böyle dediler işten tazminat alarak ayrılmak için 15 yıl 3600 gün sadece ssk dan geçerli imiş benim için 2 sene 3 ay daha çalışmak gerekecek malesef bağkur sayılmadı

  13. #13
    Üye
    ALİ İMRAN Avatarı

    Gerçek Adı
    ali
    Üyelik Tarihi
    26.11-2008
    Son Giriş
    11.09-2017
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    karaman
    Mesaj
    536
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sayın İSTİKBAL;
    giriş tarihinizi 2000 yılı olarak belirtmişiniz bu şartlara göre kıdem tazminatı için 15 yıl 3600 gün şartı sizin için geçerli değildir 25 yıl 4500 şartı geçerlidir sizin için iyi günler dilerim


    mehmet-41;
    yaş şartı (kısmi emeklilik)dışında diğer şartları taşıyarak işten ayrılacağınızdan sizde ihbar süresi bulunmaz saygılarımla

  14. #14
    Üye
    zazaca Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.10-2006
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    663
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ali bey benim için ne dersiniz cevap yazabilirseniz sevinirim üstte doğru olacak bir kural yazdım ben şartlarımıda öncebakarsanız yazmıştım sormuştum ne diyeceksiniz

    ayrıca yukarda yazdığım şarta uyacaksam o zaman benim emekliliğime 8-9 ay kaldı 2014 martta doluyor emekliliğim fakat ben işten emeklilik için dilekçemi verdiğimde ssk dan 3600 şartım dolmamış olacak bağkurla birlikte emekliliğim dolduğundan emeklilik dilekçemi vereceğim o zaman işyerinden ben tazminat almadan mı çıkacağım nasıl olacak tazminat nasıl alabilirim biraz karışık gibi oldu ama bilen anlar ne demek istediğimi

  15. #15
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mehmet Bey;
    Emeklilik şartlarınız oluşup emeklilik nedeniyle işten ayrıldığınızda,tazminat için sadece ssk dan 3600 gün şartı geçersiz duruma düşer.
    Emeklilik başvurusundan bir süre sonra (bu süre sgk müdürlüğüne göre değişir 1 hafta gibi) başvurduğunuz sgk müdürlüğü size kıdem tazminatı yazısı verir.
    O yazıyı işvereninize götürerek kıdem tazminatınızı alırsınız,tabi sadece o işyerinde çalıştığınız süre kadar kıdem tazminatı alacaksınız.




Sayfa 1 / 2 12 SonSon