Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gulay40 Avatarı

Son Giriş
    25.12-2013
    Saat
    13:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar eşim ` engelli raporu alıyor .vergi indirimi için müracaat ettik ankaradan henüz sonuç gelmedi. fakat kendisinin henüz 6 yıl sigorta ödenmişliği var. askerlikte ödenince 7 yıl olacak tam olarak ve 3 yılı eksik şuan.
    interntte araştırma yaptığımda engelli vatandaşların geriye dönük primlerinin yani çalışamadıkları sürelerin insan hakları yasasına göre insan hakları derneğinin kamu davası gibi açarak sgk primlerinin borçlanılabileceğini okudum. fakat yazıda buna tam olarak kimlerin ne şekilde kapsama alılabileceği yazmıyor.
    bi araştırma yapsanızda böyle bir hak var mı varsa engelliler ne şekilde yararlanabiliyor. belki hepimize bi faydası olur burdan da aynı durumdaki kişilere duyurmuş oluruz. aşağıda size bulduğum yazıyı ekliyorum.teşekkürler..

"Engellinin çalışamağı süreler için geçmişe dönük sigorta primi ödemek hakkı talebi, ilgili mevzuatlarda kişi engelli olsun veya olmasın; çalışmasa bile yurt dışında kaldığı süreyi, anavatanına kesin dönüş yapacağını bildirdiği ve bunu resmileştirdiği zaman yurt dışında kalmış olduğu süreyi (süre sınırlaması olmaksızın) geçmişe dönük prim borçlanması olarak ödüye bilme hakkı ilgili mevzuatlarca sağlanılmıştır.

Türkiye'deki engellilerinde anayasanın eşitlik ilkesi gereği çalışamadıkları süreler için belli şartlar altında geçmişe dönük prim borçlanma haklarının sağlanması konusunda ilgili insan hakları dernekleri tarafından kamu davası açılarak bu hakkın kazanılması açısında talepte bulunması gerekmektedir. Bu konuda belli başlı birkaç derneğin öngörülen kamu davası içi önçalışma yaptığı öngörülmektedir."

Üye
    eygayli Avatarı

Gerçek Adı
    OĞUZ CEYLAN
    Son Giriş
    10.10-2015
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2022 de insan hakkı ama kesiyolar

Üye
    özçiçek Avatarı

Gerçek Adı
    Demet
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

2008 de trafik kazasıyla engelli oldum 3,5 yıl tedavi gördüğüm için şirket tarafından sgk da sağlık güvencesinden faydalandım ama primlerim ödenmedi .sonradan ödemek istedim ama malesef ödenmiyor denildi banada (

Üye
    lark202 Avatarı

Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    10:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarıyla geriye dönük ödeme yok ama hükümetin zaman zaman çıkardığı prim affı ne oluyor acaba onun hakkında bilgisi olan açıklayabilirmi.

Üye
    gulay40 Avatarı

Son Giriş
    25.12-2013
    Saat
    13:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ARKADAŞLAR YUKARIDAKİ YAZIMI LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUN.VE ARAŞTIRALIM BUNU ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ HERKES İÇİN
    Türkiye'deki engellilerinde anayasanın eşitlik ilkesi gereği çalışamadıkları süreler için belli şartlar altında geçmişe dönük prim borçlanma haklarının sağlanması konusunda ilgili insan hakları dernekleri tarafından kamu davası açılarak bu hakkın kazanılması açısında talepte bulunması gerekmektedir. Bu konuda belli başlı birkaç derneğin öngörülen kamu davası içi önçalışma yaptığı öngörülmektedir.
    Yani burda diyorki kamu davası açılması gerekiyor. Bu hakkın kazanılması için.dernekler bunun için çalışma yapıyormuş.acaba hangileri bunlar.bulabilsek yada ne aşamada .fikri olan yokmu yada konuyla ilgilenen.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Ben bu konuyu Hürriyet yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot'a sormuştum email ile. Maalesef geriye dönük borçlanma imkanımız olmadığı şeklinde cevap vermişti.
    Ki bence olması gerekir, askerlikten dolaı çalışmadığı, doğum yaptığından dolayı çalışamadığı için geriye dönük prim ödemesi yapılabildiği gibi bizlerin de ameliyat ve tedaviden dolayı çaışamadığımız dnemler icin bu imkan sağlanmalıdır.

Benim fikrime göre, askerliğin süresi belli, doğum ile ilgili süre belli. Ama engellileirn durumunda bu sürenin tespiti yapılması zor (yani kişiden kişiye değişir), bundan dolayı belki de bu imkan sağlanmıyor...

Ama birşekilde bu imkan bizlere de sağlanmalı diye düşünüyorum.

Üye
    İron Avatarı

Gerçek Adı
    iron
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    61

Bende trafik kazası geçirdim ve çalışamadığım günleri geriye dönük ödemek için bakırköy sgk gittim ve sadece askerliğini ödersin dediler bunu ödeyemzsin bende askerliğik borçlanmamı yatırdım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Böylesi bir şey hiç duymadım. Yurt dışı borçlanmasını emsal göstererek Türkiye'de bir kaznım elde edilebilir mi ,bilemiyorum. Bu konuda kişisel davalar açmak lazım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Sariii Avatarı

Son Giriş
    13.02-2017
    Saat
    21:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    abi durumu yetkılelere iletirsek cozulur

Sayın adamın bu durumu lütfen gerekli yerlere iletiniz ben cımhurbaskanligina yazdım omlarda aileler ve politikalar başkanlığına yazı yazdı kardeşlerim sürekli yazarsak cözum olur lütfen gerekli yerlere msj atin