Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    23:06
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arladaşlar 60 oranlı raporumla vergi indirimine ve erken emeklilik hakkına sahip oldum. günlerim ve yılım da çoktan doldu.

şu an emekliliğe başvurursam ortalama 1000 / 1100tl civarı maaş alıcam... Şu an işyerimden aldığım maaşta 1200 civarında ssk primlerim 1500/1600 tl olarak yatıyor

Sizce çıkıp tekrar girip hem emekli maaşı almak hem de işyerinde çalışıp maaş almak mantıklı mı (sgdp kesintili)
    bu şekilde çalısırsam bana ne gibi avantajları veya dezavantajları olur

Buşekilde çalışan arkafaşlar veya bilenler yardımınıza ihtiyacım var kafam karışık

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

adaş bence emeklı olmak en guzelı...yanı emeklı ol derken calısmaya da devam et..en azından bır guvencen olacak..sonra normal emeklı olmaya kalksan daha cok senen olacak..asagı yukarı 20-25 sene daha calısman lazım sanırım.. 20 seneyı 1000 le carp guzel bır bırıkım elde edersın..

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    12

arkadaşım emekli maaşın 1100 tl olacaksa 100 tl yi arama ver dilekçyi gitsin devlete yıllardır pirim ödedin şimdide devlet sana baksın.
    ek iş konusuna gelirsek sgdp kesilir mi bilmem ama illa sigortalı bir işte çalışmak zorunda değilsin bunu da unutma boşa maaşından para kestirene gerek ok.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Elbette mantıklı.

Öncelikle işyeriniz için sizin emekli olmanız bir avantaj. Ödedikleri prim miktarı azalacak.
    Siz çift maaş alacaksınız!
    Emekli olmayıp çalışmaya devam ettikçe alacağınız emekli maaşı düşecek!

Ayrıca sgdp sizin emekli maaşınızdan kesilmez. İşyerinin ödediği maaştan kesilir.

Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.METEPE ; peki emekli olup tekrar aynı işyerinde çalışmaya devam etmem için çıkışımı ve iş akdimi sona erdirip tüm haklarımı alıptekrar işe girmem mi? mantıklısı ve,doğrusu olurBir sorum daha olacak. emekli olduktan sonra çalışmaya devam edip çift maaş alıp misal 1 sene sonra işi bırakırsam. Budurum emekliliğimi etkiler mi ileride kanun değişirde günleri yılı dolupta çalışanların emekliliği kesilme olasılığı veya emekli maaşında düşüş olabilirmi çünkü devlet sürekli,kanunları değiştirip duruyor bu yüzden güvenemiyorum yeni raporum ve vergi indirim hakkını alabilmek için 5 yıllık uğraştan sonra haklarımı ileride kaybetme endişesi yaşamak istemiyorum (2000 senesinde /45 oranlı raporumu hiçe saymışlar ve kazanılmış haklarımda uçup gitmişti)

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sn. Nostradamus,

Endişelerinizde haklısınız. Bu ülkede hiç bir şeye güven olmaz. Ancak geleceği okuyarak hareket tarzı oluşturmak da mümkün değil.

Şimdi öncelikle Emekli olabilmeniz için işyerinizden ilişiğinizi kesmeniz gerekiyor. Aslında bu yasal zorunluluk değil ama SGK siz işten ayrılmadan işleme başlamıyor. (Ben 3 ay önce kendi şirketimden emekli oldum ve işten ayrılmam gerekti. Sonra yeniden başladım.)

Emeklilik nedeniyle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınızı alma hakkınız da var. Emeklilik işlemleri 1-3 ay arasında sürüyor. Sizin tahsis talebiniz işleme konulduktan sonra tekrar işe başlayabilirsiniz.

Siz çalışan olduğunuz için Emekli maaşınızı normal olarak alıyorsunuz. Ancak çalıştığınız iş yeri sizin adınıza sgdp kesintisi yatırmak durumunda. Bu şekilde hem emekli maaşınızı alacaksınız, hem de iş yerinizden maaşınızı... İşyerinden ayrıldığınızda da maaşınızda bir değişiklik olmayacak.

SGDP kesintisi sadece kendi işinden emekli olup kendi işinde çalışmaya devam edenler (yani bağkurlularda) için sorundur.

Diğer taraftan, mevcut emeklilik sistemimize göre 2008 yılından itibaren emekli olmak için beklediğiniz her yıl maaşınız katsayı nedeniyle düşecektir. Örneğin ben geçen yıl emekli olsaydım 30-40TL daha fazla maaş alacaktım. Siz de beklerseniz maaşınız her yıl düşer.

Emeklilik sonrasında tekrar işe girip çalışıp ayrılmanız emeklilik durumunuzu etkilemez. Daha doğrusu şimdilik etkilemez. Eskiden olumlu yönde etkiliyordu ama yasayla iptal ettiler. Gelecekte ne olur bilinmez tabii...

Ek olarak,

Sizin emekli olarak çalışmanız aslında işyerinin de işine gelir. İşyeriniz normalde yatırdığı primin neredeyse yarısını yatıracak.

Diğer taraftan, emekli olduktan sonra çalıştığınız süre sigortalılıktan sayılmaz. Yani ben 5 yıl daha çalıştım, prim ödedim diyemezsiniz. Bu prim sadece iş kazaları, meslek hastalıkları vs. açısından işe yarar.

Sormadan edemedim... Resimdeki gitar Fender mi?

Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Metepe; ... Dostum çok teşekkür ederim beni aydınlattığın için...işte böyle yarını belli olmayan bir ülkede yaşadığımız için hayatımız düşüncelerle, acabalarla geçiyor neden çünkü ortam güven vermiyor kazanılmış hakkında olsa bir yolunu bulup kılıfına uydurup her türlü geri alabiliyorlar beni anlıyorsun..resimde gördüğün gitar 96 japon üretimi Ibanez rg 470 :-) seninde müzikle aran var sanırım.işten vakit buldukça çalıyorum stres atmaya birebir-

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Emekliliği öneririm. Dediğim gibi ben 3 ay önce, yaşım dolar dolmaz oldum.

Ben de de bu var... Ibanez Artcore serisi AS73 Ben de zaman zaman çalıyorum... Gerçi bende bunun yanı sıra 12 telli akustik, elektro akustik, bas, klasik ve hurda bir elektro daha var...

Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Obaa yakışıklıymış;-) rengi de yakıyor tonu kimbilir nadıl upuzun sustainler gümbür gümbür bass ları lespaul kasaların tadı da bir başka oluyor heleki lambalı amfide olursa tadından yenmez

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Bunlar artcore serisi olduğu için sustaini iyi, yumuşak tonlu gitarlar. Özellikle seçerek aldım. Amfi olarak lambalı 30w ibanez bas amfisi (elimde bu vardı. ) kullanıyorum. Bir de zoom fx pedalı var. İdare ediyor işte..

Ben de arada sırada çalıyorum. Ama nasırlar azalınca eziyetli oluyor yeniden başlamak.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

MeTePe arkadaş doğru bilgilerle güzel yönlendirmelerde bulunmuş,katılıyorum.
    Katılmadığım sadece bir nokta var;emekli olmanız çalışmaya devam edeceğiniz işverene herhangi bir avantaj sağlamaz.
    Avantaj sadece SGDP işçi payı için geçerlidir, % 14 den %7,5 a düşecek,aradaki % 6,5 maaşına ek olarak yansıyacaktır.
    İşveren açısından ise ödenecek toplam prim oranı % 30 a tamamlanması gerekeceğinden işveren payı % 22,5 olarak artacaktır.
    Ayrıca işveren emekli engelli çalışan için prim teşviğinden faydalanamaz.

Üye
    serefd Avatarı

Son Giriş
    15.01-2015
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Nostradamus,
    ben de senin gibi bu sorunun cevabını aramıştım.Ben emekli olup çalışmanın en doğru olduğunu yaşayarak görüyorum.Hiç düşünme,elinde imkan varken değerlendir.

Ufukalp ,
    yazdığın yazıda SGDP payının % 6.5 işini maaşına yansıması tercihanmidir? Her iş yeri bunu yapmalı mıdır?

Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Serefd doğru söylüyorsun. Araba almayı planlıyorum 10-12 ay daha çalışıp iyi bir,birikim yapabilirim fakat benim kaygılandığım nokta devlet bir Kanun çıkarırda emekliliğimi etkilerse diye karar veremiyorum

Anladığım kadarı ile işveren bana verdiği net maaşın / 30 sgdp payı ödüyor yani 23.5 + 6.5 inide benim maaşıma yansıtıyor doğru mudur yani benim işverenden aldığım maaş düşmüyor aksine cüzi bir artış sözkonusu /6.5 doğrumudur

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Ufukalp,

Düzeltme için teşekkürler..
    Sgdp'yi düşük ödemenin de yolları var. Burada girmeyelim o konuya.

Üye
    Nostradamus Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    12.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Metepe;Emekli olup çalışırken. Veya emekli olduktan sonra Ötv indirimli araç alabilirmiyim

Sayfa 1 / 2 12 SonSon