Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

Ben 85 doğumlu ve doğuştan Hemofili A hastasıyım. Elimde 2012 tarihli Ankara Numune Hastanesinden alınan % 82 lik bir sağlık kurulu raporu var. Faktör Düzeyim %1

Raporda Ağır özürlü olmadığım ve özür grubu kısmında Ortopedik işaretlenmiş, çünkü sağ dizimde ciddi bir eklem bozukluğu mevcut.

SSK Başlangıç tarihim 2008 ve 730 gün primim yatmış. 5 ay önce sigortam kesildi.

Herhangi bir işte çalışmıyorum ailemin desteği ile yaşamımı sürdürüyorum. Emeklilikten ziyade ilaç alabilmek için ssk ya ihtiyacım var ancak ne yapacağımı bilemiyorum.

Sanki bir yerlerde engellilerin ssk primlerinin %50 sinin hazine tarafından karşılandığını gördüm ancak tam olarak anlayamadım. Bunun için herhangi bir yerde çalışıyor olmam mı gerekli veya nasıl oluyor tam olarak ? Devletten herhangi bir maaş veya yardım almıyorum. Daha doğrusu çok mecbur olmadıkça herhangi bir yardım için başvuru yapmayı düşünmedim.

Birde ssk işini hallettik diyelim ben malullen emekli olabilir miyim ?

Konu ile alakasız bir sorunum daha var ve bu konuda gerçekten ne yapacağımı bilemez ve çaresiz bir durumdayım. 2007 senesinde Abimin bir cep telefonu dükkanı vardı. Ben de zaman zaman yanına gider işlerinde yardımcı olur ve orada zaman geçirirdim. Aynı zamanda abim o dükkanda bandrolsüz yani korsan cd satışı yapıyordu. Ve birgün abim dükkanda olmadığı zaman poliseler gelip herşeyi toplayıp götürdüler ve o an dükkanda ben olduğum için benim hakkımda dava açıldı. Dava sonucunda 12bin TL lik bir para cezası kesildi bana ve ben de temyize başvurdum.

O olay yaşandıktan sonra abim cd işini komple bıraktı ve bende korktuğum için bir daha evden dışarı adımımı dahi atmadım, böyle ortamlarda bulunmadım. Yanlız bikaç gün önce temyize gönderdiğim dava sonuçlanmış ve onanmış. 6 bin TL para cezası ödememe karar verilmiş. Ne benim ne de ailemin bunu karşılama durumu yok maalesef. Bu durumda sizce ne yapmam gerekiyor ?

Yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim, herkese şimdiden teşekkürler.

Üye
    Merdem Avatarı

Son Giriş
    13.01-2014
    Saat
    10:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

blue7;

geçmiş olsun , Bimer'e cumhurbaşkanlığına ankara belediyelerine yazı yaz durumunu anlat yardımcı olmalarını talep edebilirsin ve iş içinde durumunu belirtmeyi unutma

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Eğer hiç bir sağlık güvenceniz ve geliriniz yoksa, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık güvencesinden yararlanmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı'Na başvurmayı düşündünüz mü: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...riterleri.html

Malulen emekliliğe gelince, hemofili ilerleyen bir rahatsızlıksa, ilk sigortalı olduğunuz tarihten önce alınmış % 60'ın altında bir orana sahip raporunuz varsa, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emeklilik hakkınız olaiblir. (Askerlik yaptıysanız, o süreyi de borçlanabilir ve prim gün sayınıza ekletebilirsiniz)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Merdem ve OturanBoğa ikinizde de teşekkür ederim.

Peki ben gene sağlık sigortasından faydalanmaya başlarsam bu normal ssk gün sayıma işleyecek mi ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet, kural hep aynı

genel sağlık sigortasını kastediyorsanız, hayır, GSS'li olmanız emeklilik için prim günü artışını sağlamaz. Emeklilk primi için ya sigortalı çalışan olmalısınız ya da isteğe bağlı sigorta primi yatırmalısınız (bağkurlu olursanız emekli maaşınız çok düşer. onun için çalışan statüsünde sigortalı olmanızı öneririm)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Peki isteğe bağlı sigorta primini ne şekilde nereye yatırmam gerekir ? ve en az ne kadar yatırmam gerekiyor ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

En yakın sgk merkezine gidip isteğe bağlı prim başvurusunda bulunabilirsiniz (emekli maaşı açısındna çalışan statüsünde sigortalı olmanız olası emeklilikte maaş açısından çok daha avantajlıdır).

En düşük Bağkur primi ne kadar bilmiyorum. Bilen var mı arkadaşlar?

Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Merhabalar,

25.05.1985 doğumluyum ve doğuştan Hemofili A hastasıyım. Rapor oranım %80 ile %85 arası değişip duruyor her yenilediğimde.

Sigorta başlangıcım: 13.06.2008

Başlangıç SSK ve 730 günüm var SSK da sonrasında ise isteğe bağlı bağkur primi ödemeye başladım ve şuan an itibari ile tam 1800 günümü tamamladım.

Bu şartlar altında malulen emekli olabilir miyim olamaz mıyım? Olabilirsem hangi yolu izlemeliyim olamazsam neden olamam ve ne zaman hangi şartları tamamladığımda emekli olabilirim en kısa sürede?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

@blue7

İlk sigortalı olduğunuz tarihten önce %60'ın altında orana sahip engelli sağlık kurulu raporunuz var mıydı?

Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@OturanBoğa

İlk sigortalı olduğum tarih 2008 hocam

2002'de aldığım şöyle bir raporum var, iş görür mü?

https://i.hizliresim.com/vpvoDp.jpg

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

@blue7

Maalesef, maluliyetini gerektirecek düzeyde raporun ilk sigortalı olduğun tarihten önce de var olduğu için malulen emekli olamazsın.

İlk sigortalı olduğun tarih gün/ay/yıl olarak nedir?

2008 sonrasi - Hemofili A hastasıyım. %82 oranlı raporum var. Nasıl emekli olabilirim?

Üye
    blue7 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    20.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

İlk sigortalı olduğum tarih: 3.06.2008

En erken ne zaman emekli olabilirim bu durumda?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @blue7

Defterdarlıktan elde edeceğin 1. derece sakatlık indirim hakkına istinaden 3.06.2023 yılında en az 3600 prim de olması şartı ile erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabileceksin.

2008 oncesi - Hemofili A hastasıyım. %82 oranlı raporum var. Nasıl emekli olabilirim?