Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    19:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

15 yıldan fazla süredir Tip1 şeker hastasıyım. 01/09/2013'de 17 yıllık çalışma sürem dolacak. Toplam prim ödeme gün sayım 5100 civarında. Vergi indirim belgesini alabilmek için hastane sağlık kuruluna başvurdum. Çok yüksek ihtimalle %30 iş görmezlik verecekler. 2 konuda bilgi rica ediyorum.
    1 - Eğer sağlık kurulundan %30 çıkarsa itiraz alternatiflerim nedir ? Nasıl hareket etmeliyim.
    2 - Bir şekilde emekliliğe hak kazanırsam ve ilerde hiç istemesemde böbrek ve pankreas nakli olursam SGK emeklilik hakkımı geri alabilir mi ? (Sonuçta insüline bağımlılığım ortadan kalkacak.)

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Üye
    murad22 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    06.12-2015
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hastane nin verdiği %30 engelli raporu vergi indirimi ve emeklilik için yeterli değildir. Hastanenin verdiği raporun en az %40 olması gerekir ve bu oranın maliye tarafından onaylanması gereklidir. Eğer hastane %40 verirde maliye onaylamaz ise o zaman mahkemeye başvurabilirsin

Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Murat Bey,

Hastanenin ne kadar işgörmezlik verdiğini henüz bilmiyorum. Ancak %30 olması halinde neler yapabilirim öğrenmeye çalıştığım bu.

Üye
    murad22 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    06.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sedat bey eğer hastane size %30 veriyorsa bu durumda yapacak bir şey yok eğer şeker hastalığı çeşitli komplikasyonlar oluşturmuşsa (el ve ayaklarda ağrılar, göz,böbrek, vb...) buralardan verilecek puanlarla %40 oranını yakalayabilirseniz o zaman emeklilik için başvuru yapabilirsiniz %40 ın altındaki bir oranda yapılacak bir şey yok

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

"Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus" varsa % 40 oranlı rapor verilir. Eğer durumunuz buna uyduğu halde hastane daha düşük bir oran verirse, bu durumda il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz edebilirsiniz. Sizi başka bir hastaneye sevk ederler...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben şunu anlamıyorum, Yönetmelikte komplikasyonun gerek şart olduğu yazmıyor. Yönetmeliğin "C" bendindeki şartlar virgül ile ayrılmış. "ve" bağlacı ile ayrılmamış. Yönetmeliğin sorguladığı Tip 1 şeker hastasının hayatını insülin ihtiyacı hissetmeden idame edip edemeyeceği. İnsülin almaksızın kan şeker düzeyi eğer 200 mg'ın altında tutulabiliyorsa ve komplikasyon yapmamışsa "B" bendi yani %30. Eğer insülin kullanmadan hayatını idame edemiyorsa ve kan şekeri insülin kullanmadığı zamanlarda 200 mg'ın üstündeyse VEYA durumu "B" bendine uyuyorsa ancak şeker komplikasyon yapmışsa "C" bendi yani %40 olmalı. Mantıken yönetmelik bu şekilde yorumlanmalı.

Üye
    gfdsizm Avatarı

Gerçek Adı
    muzaffer kuş
    Son Giriş
    26.07-2013
    Saat
    20:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili diyabetli 1977 öncelikle selam. %30 alacaksın diye kafana takma sen kesin %40 alırsın açlık kan şekerin 200 toklukta 300 çıkarsa sıkıntı çekmeyeceksin bu arada tip 1 diyabetli olup olmadığını anlamak ıcın cpeptit diye bir test var onu yapıyorlar 0,1 çıkarsa tip 1 sin demektir %40 almaman için hiçbir neden yok o yüzden sen şimdiden rapordan sonra yapacaklarını planla saygılar..

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

benim tahlil de

C-peptid <0.10 çıktı normal değerlerinde 0.9-7.1 yazıyor ben tip 1 miyim nasıl yorumluyorsunuz

Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağlık kurulu için istedikleri tahlil sonuçları aşağıda.

Glikoz : 236 - Kreatinin : 0,71 - Üre : 23 - Ast : 18 - Alt : 11 - Bun : 11 - C-peptid : 0,2 - HBA1C : 7,8

Bu arada Mehmet Bey 0,1 değeri ile insülin kullanıyor olmalısınız. Bu değer vücudunuzda insülin üretilmediğini gösterir. Ancak en doğru yorumu doktorunuz yapacaktır.

Saygılar
    Sedat

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

evet insülin kullanıyorum ilk yakalandığımdan beri benim değerim 0.10 bu 1 mi demek bunu anlamıyorum nasıl olursa insülin üretiyor nasıl olazsa insülin üretmiyor bunu açıklarmısınız sedat bey benim hiçmii üretmiyor oluyor bunu neden şimdiye kadar hiç istemediler doktorlar sebebi nedir ilk defa istediler sebeb ne olabilir

Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

memolikk;

Tip1 şeker hastalarında pankreas hiç insülin üretemez. C-Peptid bu yüzden 0,9'un altındadır. İnsülin üretilememesinin nedeni üretim hücrelerinin(Beta hücreleri olarak geçer) savunma hücreleri tarafından yok edilmesi olabileceği gibi aşırı çalışma yüzünden üretim hücreleri çalışmaz duruma da gelmiş olabilir. Her iki durumda da sonuç aynıdır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kan şekeri yükselir. Yüksek kan şekerinin yan etkilerinden bir tanesi de insülin üreten beta hücreleri üzerinde toksik etkisinin olmasıdır. Bu yüzden uzun zaman tedavi edilmeyen Tip2 hastaları da insülin üretim hücrelerini tamamen kaybederler ve insülin kullanmak zorunda kalırlar. Tip2 şeker hastalarında ise pankreas insülin üretir ancak üretilen insülin yetersiz yada eksiktir. C-Peptid değerleri normal hatta normalin üzerindedir. Kilo genel sorun olup hastalığın tek sebebi olabilir. Erken dönem teşhis konulan Tip2 şeker hastaları perhiz, egzersiz ve ağızdan alınan anti-diyabetik ilaçlar ile normal hayat sürdürebilirler.

Saygılar
    Sedat

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

siz şeker hastalığını güzel tarif etmişsiniz ben benim c peptid değerimin ne anlama geldiğini hala anlamadım siz 0.09 altında üretmez diyorsunuz benim 0.10 bu ne anlama gelir onu anlamadım benimki dediğiniz değerden yüksek benim üreten beta larım var mı ama ben tip 1 insülin kullanan hastayım

Üye
    diyabetli1977 Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    11.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet Bey merhaba,

C-Peptid tahlili pankreasın insülin ürettiğinde ortaya çıkan hormonun miktarını belirleme esasına dayanır. Sağlıklı bir metabolizmada bu değer 0.9 ile 7.1 arasında olmalıdır. Eğer tahlillerinizde C-Peptid değeriniz 0.1 ise bunun anlamı pankreasınız üretmesi gereken insülinin 1/9 kadar insülin üretmekte. Bu miktar ise bazal metabolizmaya (bazal metabolizma: Yemekten 12 saat sonra tam dinlenme anında vücudun sadece yaşamaya yetecek fonksiyonlarını sürdürecek kadar ihtiyacı olan enerji. Kaynak Vikipedi)bile yetmeyecek bir miktardır.

Saygılar
    Sedat Uslu

Üye
    murad22 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    06.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasim 0,9 dan az üretiliyorsa deniliyor. Yani sizinki 0,1 olduğu için (0,9 dan az üretim yaptığı için) tip 1 diyabetlisiniz

Üye
    seranko Avatarı

Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba diyabetli1977;
    Yazdığın tüm değerler (C-peptid hariç) her 3 ayda bir yaptırdığım tahlillerde var.. Ben de diyabetim.. 20 yıl önce teşhiş konmuştu.
    Full bütün değerler varken glikoz,kreatinin vs C-peptid neden yok ki ? Son 3 yıllık tüm tahlillerime baktım hiçbirinde yok.. 20 yıldır insülin ve hap kullanıyorum.. Kimi doktor tip 1 sin , kimisi tip 2 sin , kimisi de 1,5 sun diyor.. En son 4 ay önce hastanede yattım 1 hafta boyunca.. Çıktıktan sonra ilaç kullanım raporuna TİP 1 DM -İnsülin bağımlısı , ketoz göstermemiş vs şeklinde yazdılar..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon