Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    EYLÜL. Avatarı

    Gerçek Adı
    Eylül
    Üyelik Tarihi
    05.12-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    !
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    02/09/2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının engellilere istinaden açılan sınavla 657 ye tabi olarak işe başladım. Geçmişte özel sektörden 11 yılım var. Hizmet birleştirdim. Şuanda 14. yılı çalışıyorum. Engelli kadrosu ile çalıştığım son 3 yıl üzerinde maaş alıyorum. Geçmiş hizmetimi maaşa esas saymadılar. Emekliliğe esas sayılmış.Vergi mafiyetim yok. 1999 yılında alış olduğum sürekli ibaresi bulunan %40 raporla işe başladım. Şu an bu raporu alamıyorum. 6 da kalıyorum. Vergiden muaf değilim. Sorum şu : Geçmiş hizmetlerimle beraber dediğim gibi 14. yılı çalışıyorum. 1 yıl sonra emekli olabilirmiyim ? Lütfen beni bu konuda aydınlatın.....

  2. #2
    Üye
    Mr.No Avatarı

    Gerçek Adı
    Erol Taş
    Üyelik Tarihi
    21.12-2010
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.677
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1 Ekim 2008 Sonrası Sakat Statüsünde İşe Giren Memurun Emekliliği

    5510/madde 28

    Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün.

    vergi indirimi elde etmesi koşulu da var yukarıdaki hesaplar sonucu emekli olurlar

  3. #3
    Üye
    EYLÜL. Avatarı

    Gerçek Adı
    Eylül
    Üyelik Tarihi
    05.12-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    !
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kamu da çalışan devlet memuru olanların emeklilik günü dolduğunda ssk daki gibi hastaneye sevki yok diyorlar. Kadrom Engelli kadrosu. Ha bu arada vergi muhafiyetite olması şart değilmiş. o sadece vergiden muaflık sayılıyormuş . emekliliğe etkisi yok dyorlar. bu duyumlar ne derece doğrudur Lütfen doğru bilen açıklasın...

  4. #4
    Üye
    çamlıca Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.03-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Mesaj
    808
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    2008 den sonra memur olduğunuzdan yukarıdaki sürelerin bitiminde emeklilik için başvurduğunuzda rapor almanız istenecek. % 40 ve üzeri rapor alınca emekli olabileceksiniz. 2008 den sonra memur olanlarda vergi indirimi hakkınız olsa bile emekli olurken tekrar rapor almanız gerekiyor.

    Ayrıca engelli kadrosu diye bir şey yok. Memurlardan , % 40 ve üzeri raporu olanlar engelli memurlara tanınan haklardan yararlanıyor.

  5. #5
    Üye
    Mr.No Avatarı

    Gerçek Adı
    Erol Taş
    Üyelik Tarihi
    21.12-2010
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.677
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    hizmet birleştirilmesi yapılmış ise vergi indirimi de alabilirsiniz. yapılmamış ise emekliliğiniz geldiği son gün hastaneye sevk edilir. Gerekçe maaşlarda düşüş yaşanmaması için(hizmet birleştirilmesi genelde en son yıl yapılmalı maaş düşmemesi için; aylık ortalama 25-30 lira civarı düşüş oluşturur).

    vergi indirimi almak istemediğinizde sistem yukarıdaki gibi işleyecek aldığınızda ise tekrar rapor istenilmeyecek.

  6. #6
    Üye
    çamlıca Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.03-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Mesaj
    808
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Vergi indirimi alınsa bile 2008 den sonra memur olanlar emeklilik için sevk edildiklerinde tekrar rapor almak zorunda. Benim bildiğim bu şekilde.

  7. #7
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emeklilik süresine dair bir tartışma: http://www.engelliler.biz/forum/emek...mekliligi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  8. #8
    Üye
    london78 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.12-2012
    Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    23:34
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Mesaj
    222
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emeklilik süresine dair bir tartışma: 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olup, bu tarihten sonra memur olanların emekliliği..? sonuç ne olur çok kişi aynı durımda

  9. #9
    Üye
    çalık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.04-2013
    Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Mesaj
    116
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    01.10.2008 tarihinden (sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasanın çıktığı tarih) sonra ilk defa memur, işçi, bağkur hepsi 5510 sayılı yasaya tabi. Herhangi bir fark yok. Olağan prosedür işliyor.

    Ancak bu tarihten önce memur olanlar anayasa mahkemesinin 5510 yasayı memurlar yönünden iptal etmesi nedeniyle kazanılmış hakları saklı. Sakat olarak girmişlerse 15 yıl çalışıp emekli olabilirler.

    Siz yasadan sonra memur olduğunuz için maalesef bu haktan yararlanmanız mümkün değil.

  10. #10
    Üye
    london78 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.12-2012
    Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    23:34
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Mesaj
    222
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    hukuk mantığına akırı sigorta başlangıcı çok çok önemli mutlaka 2008 den önceside hakniyetle değerlendirilmesi gerek HUKUK DEVLET İLKESİ gereği mahkemeye giderseniz ve kazanılmış haktanda mahkemeden alabilirsiniz hatta konuyu mahkeme ANAYASA yargısına taşıyabilir

  11. #11
    Üye
    çalık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.04-2013
    Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Mesaj
    116
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anayasa mahkemesi sadece önce giren memurlar yönünden bozdu. Diğerlerine yapılan itirazı red etti. Hukuki olarak durum kesin.