Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    00:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    15 Mayıs Güncel: Bağ-Kur emekliliğimin onaylandığını söyledi (bkz: bu sayfanın en altındaki mesajım)

bağkur girişim 03.05.1998, toplam 18 yıl 8 ay 21 gün sigortalılığım mevcu.t 13.04.2008 yılında geçirdiğim bir kaza sonucu sağ bacak diz üstü amputasyonum var.
    mayıs ayında malulen emekliliğe müracaat ettim. raporum %38 MİŞ. ANCAK RAPORUM MÜHÜR EKSİKLİĞİ NEDENİYLE ÜÇ KEZ HASTANEYE GÖNDERİLDİĞİ HALDE DÜZELTİLMEDEN GERİ GÖNDERİLMİŞ. Bu nedenle evrakım arşive kaldırılmış.
    Bu arada hastalıklarım ilerledi. kaza sonrası aynı bacağa greft uygulaması yapıldı ve depresyon tanısıyla psikolojik tedavi gördüm. 24.12.2008 tarihli yeni bir raporum var. Ancak bu raporumu kişisel müracaatımla aldım. Raporumun oranı 67. Yeniden müracat edip malulen emekli olabilir miyim?

Diğer bir sorum, 20.07.2007.sigorta girişim var 283 gün primim yatmış. ssk dan emekliliğim mümkün mü?

Her yerden farklı bir cevap veriyorlar kafam çok karıştı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Artık malulen emeklilik için birden fazla hastalığın/sakatlığın yarattığı işgücü kaybının toplamı kriteri kullanılmıyor. Yani, "A hastalık + B sakatlık > %60 = malulen emeklilik" olamıyor. Artık hastalığın/sakatlığın bir tanesi %60 ve üzerinde işgücü kaybına yol açmış olmalı ki, malulen emeklilik mümkün olsun.
    Yani, ampütasyonun ya da prikolojik rahatsızlığınızın biri %60 işgücü kaybına yol açmıyorsa, malulen emekliliğiniz mümkün değil.

Son 7 yıllık prim ödeme sürenizde en çok hangi kuruma prim ödemişseniz, oradan emekli olacaksınız. Bu durumda Bağ-Kur'dan erken emeklilik hakkınız var. Emeklilik için başvurduğunuzda kurum sizi hastaneye sevk edecek. Alacağınız işgücü kaybı oranına göre şu şartlardan biri ile emekli olacaksınız:

Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

24.12.2008 tarihinde almış olduğum raporla yeniden müracaat etsem kabul edilirmi DAHA ÖNCEKİ MÜRACAATIM 8 AY ÖNCE İDİ VE HALA SONUÇLANMADI,daha doğrusu hastane ve sgk müdürlüğünün mühür eksikliği nedeniyle evrakım arşive kaldırılmış.Yeni raporum ikamet ettiğim ilden değil geçici ikamet ettiğim ilden ve kişisel müracaatımla aldım. direk o raporla ANKARA BAĞKUR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT EDEBİLİRMİYİM hangi yolu izlemem konusunda lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İnanın bilemiyor. Şansınızı deneyin bence... Bir sorun olacağını sanmıyorum
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaptığım araştırmalarda söz ettiğiniz emeklilik sonradan özürlü olanlarla ilgili değil gibi geldi bana sigortalı olmadan önce özürlü olup malulen emekli olamayanlarla ilgili değilmi erken emeklilik

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir kaza sonucu sağ bacak dizüstü ampüte edildi. mayıs ayında malulen emekliliğe müracaat ettim. Bağkurluyum. Yaklaşık 20 yıllık bağkurum var. yeni çıkan yasaya göre malulen emeklilik için arıza listesini inceledim. Malulen emeklilik için benim durumuma denk düşen hastalık arıza listesinde diz üstü amputasyon 1/3 seviyeden deniliyor. Bu seviye nedir?

hastaneden bize söylenen raporun en fazla %38 olabileceği. Ancak bacak amputasyonuyla birlikte kalçada yaralı bölgede deri grefti var. iştme kaybı mevcut. Psikolojik tedavi görüyorum. Konulan tanı tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen depresyon ayrıca hipertansiyon ve hiperlipidemi.
    Malulen emekliliğe ilk müracatımda sadece amputasyon yazıldı. biz kazanın şokuyla hiç bir şeyin farkında değildik, çokta uğraşmadık. hastanelerden bıktığımız için de bir an evvel bitirmek istedik. Açıkçası bu arızamızla emekli oluruz diye düşünüyorduk. Meger iş öyle değilmiş. Aylardır araştırıyorum hala kafamda netleşmedi ne olacağı. prosedür öyle fazla ve yoruyor ki isyan etmemek elde değil.

neyse şimdi kısacası bukonuda bilgisi deneyimi olan arkadaşlarla paylaşmak istiyorum düşüncelerini.
    Malulen emeklilik başvurum olumsuz sonuçlanırsa erken emekliliğe nasıl müracaat etmeliyim? erken emeklilikte baltazar formülü uygulanıyor mu? Yukarıda söz ettiğim hastalıklarımla ilgili raporum oranı %67.75 ancak bu raporu kişisel müracaatımla aldım. Bu raporu erken emeklilik talebimde kullanabilir miyim? yoksa yeniden sevk mi ettirmem lazım?
    YENİ YASAYA GÖRE ERKEN EMEKLİ OLAN ARKADAŞLAR VAR MI?

Ne olur bana bir yol gösterin. aylardır arştırdıkça kafam karışıyor. Şunu da itiraf etmeliyim en fazla bilgi aldığım site bu site oldu. Halk arasında bir laf vardır ya eşekten düşen gelsin yanıma diye. Gerçekten de çok doğru .e
    n kısa zamanda cevaplarınızı bekliyorum.
    Binlerce teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Malulen emekliliğiniz reddedilirse, vergi indirim hakkı elde edip işgücü kaybından dolayı erken emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.
    Evet, vergi indirimi ve işgücü kaybı oranında B. formülü uygulanıyor.
    Bu başlığa yazdığım ilk mesajda aktardığım şekilde, Bağ-Kur'a (malulen değil) işgücü kaybından dolayı erken emeklilik talebinde bulunacaksınız, sizi hastaneye sevk edecekler, hastane raporu Kurum'a gönderecek, kurum sağlık kurulu %40 ve üzerinde işgücü kaybınızı onaylarsa, prim gün sayınız da tutuyorsa, emekli olacaksınız.

Malulen emekli olmakla işgücü kaybından dolayı erken emekli olmak arasında sizin açınızdan belki de hiç bir fark olmayacak...

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili arkadaşlarım
    bugün malulen emeklilik müracatımın olumsuz sonuçlandığını öğrendim. sakatlığım sağ bacak amputasyonu idi, başkaca rahatsızlıklarım da vardı. toplam da % 67 raporum vardı. sanırım en sekel bulgunun oranı %38 olduğu için reddedildi. gerekçesini bilemiyorum.
    Hizmet sürem yeterli olduğu için erken emeklilik için bugün müracaat ettiğimde, bana, yeni yasanın ne şekilde uygulayacaklarını bilemediklerini, bir formun bile bulunmadığını, hatta antalya sgk müdürlüğüne bu konuda ilk başvuruyu benim yaptığım, haftaya uğramamı söylediler..

Ne garip değil mi, yasayı nasıl uygulayacağını sgk yetkilileri bile bilmiyor. Böyle bir ülkede yaşıyoruz.

Benim sizden ricam eğer bu konuda başvurusu olan arkadaşlar var ise ya da bilgisi olan paylaşmaları ben de gelişmelerden bu siteden haberdar edeceğim. Ben daha önce bu konuda epey bir araştırma yaptım sgk'nın kendi sitesinde de %40 ve üzeri rapor alabilirsem emekli olabileceğim yazıyor, ama ne şekilde başvurulacağı ve detaylar yok.

yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bu konudaki talimatlar SGK Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan B.13.2.SGK.0.11.00.02 / 784243 Sayı ve 18.11.2008 tarihli "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri" konulu genelge ile verilmiştir.
    Memurlar bilmiyorsa, uygulamanın nasıl olacağına dair bilginin bu genelgede yer aldığını belirtin bence.

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın genel yayın yönetmeni bugün sgk'ya erken emeklilik için müracaat etmeye gittiğimde bu yasanın sonradan sakatlanan bağkurluları kapsamadığını sigortalı olmadan önce sakatlandığından malulen emekli olamayanları kapsadığı söylendi.Genelgeden sözettim ısrarcı oldum ama dinlemediler bile bu konuyla ilgili yine de bir dilekçe yazın dediler. Sizden ricam bana detaylı yeni yasanın ilgili maddeşerinide belirten bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.ÇOK ACİLzira mayıs ayından bu yana bu işle uğraşıyorum artık ne sabrım ne de tahammülüm kaldı çok teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Halt etmişler! O memura şunları yazılı olarak götürüp, sorar mısın:

1- 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ve bu Kanunla mülga 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi olanlar, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında kabul edilmekte midir?

2- 5510'un 28. maddesinde %40-59 oranlarında sakatlığı bulunanlar için erken emeklilik şartları belirtilmiş midir?

3- Madem ki %40-59 arasında sakatlığı olan Bağkurlular erken emekli olamıyor, B.13.2.SGK.0.11.00.02 / 784243 Sayı ve 18.11.2008 tarihli "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri" konulu genelgenin;
    27. sayfasının sonundaki şu ibare ne anlama gelmektedir?:

Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga 1479 veya 2926 sayılı kanunlara tabi sigortalılardan 5510 sayılı Kanunun 28 nci maddesinin beşinci fıkrası gereği çalışma gücünün %40 ila % 59 arasında kaybedilmesi nedeniyle yaşlılık aylığı bağlananların, yapılan kontrol muayenesi sonucu, çalışma gücündeki kayıp oranının % 40’ın altına düştüğünün anlaşılması halinde, bu durumun tespitine esas tutulan raporun tarihini takip eden ödeme dönemi itibariyle yaşlılık aylığı kesilecektir.

22. sayfasındaki Çalışma Gücündeki Kayıp Oranı % 60’dan Az Olanlarla ilgili şu ibare ne anlama gelmektedir:

4 (b) sigortalıları için ise Kanunun yürürlük tarihinden sonra talepte bulunanlara, koşulların yerine gelmesi halinde aylık bağlanacaktır. Bu sigortalılardan talepte bulunanların, Kanunun yürürlük tarihinden önce alınan sağlık kurulu raporları dikkate alınmayıp, öncelikle hastaneye sevk işlemleri yapılarak, bunların yeni tarihli sağlık kurulu raporları değerlendirilmek üzere Kurum Sağlık Kuruluna gönderilecektir.

Hasılı, eğer şu şartlara sahipseniz bugün emeklilik başvurusunda bulunabilir ve emekli olabilirsiniz:
    1. Bağ-kur'a hiç bir borcunuz yoksa,
    2. Şu anda yürürlükte olan yönetmeliğe göre %40 ve üzerinde işgücü raporu alacak durumda iseniz,
    3. 18 yıl sigortalı iseniz ve 4680 gün prim tamamlamışsanız
    Eğer bu şartlara sahipseniz, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte şu dilekçeyle başvurun Kurum'a:

... 'na

03.05.1998 tarihinde başlayan Bağ-Kur'luluğum bulunmaktadır.
    5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereğince sigortalılığa esas faaliyete son verdiğimi bildirir, aynı madde gereğince ("% 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar") sakatlık sonucu meydana gelen işgücü kaybımdan dolayı emeklilik işlemlerimin gerçekleştirilmesini arz ederim.

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim iyiki varsınız. gelişmelerden haberdar edeceğim.

Üye
    acem Avatarı

Son Giriş
    19.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bugün yeni yasanın 28 maddesine göre (işgücü kaybının %59_%40 arası olan bağkurluların emekliliği) müracaat ettim.3 müdür yardımcısı 4 şef ikna etmek zorunda kaldım.Israrla bağkurluların böyle bir hakkı olmadığını sadece sigortalı olarak işe başlamadan önce malul olup eski yasaya göre bu haktan yararlanmayanların bu yasadan yararlanabileceklerini belirttiler.Bende Ankara'yı telefonla aradım.Bana yasaya göre yaşlılık aylığından yararlanma hakkım olduğunu şayet dilekçemi alıp sevkimi yapmazlar ise aynı dilekçeyi kendilerine şikayetimle birlikte göndermemi gerekirse sorumlular hakkında soruşturma yapılacagını söylediler.Bende sevkimi yapmayam dilekçemi kabul etmeyen memur ve şeflerine söylenenleri aktardım ve işgücü kaybımın tespiti için sağlık kurumuna sevkedildim.Yarın rapor için başvuracağım.Bunları niye anlattım.Yeni yasayı il müdürlükleri yeterince bilmiyor,genelgeleri takip etmiyor,mutlaka ısrarcı olmak gerekiyor.Bu konuda müracaat edecek arkadaşlar inatla uğraşsınlar asla vazgeçmesinler.Bana da kolay gelsin zira rapor almakta bir ayrı işkence.hoşçakalın

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İnşaallah Bağ-kur'da ilk emekli olursunda,diğer arkadaşlar için emsal teşkil eder.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gelişmeleri bu başlıkta yazmaya devam edin lütfen...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Başlığın Etiketleri