Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    GTRCGÖKHAN,
    Evet vergi indirim hakkı alacaksın şuan sana uygulanan vergi indirim hakkı usulsüzdür.Kurum bunun farkına varır ise senden bu ödemeleri geri talep edebilir.Sen bence iş yerinden çalıştığına dair yazı alarak Maliye (Mükellef Hizmetler Birimine) Metropolün oradaki maliye binasının 11. katına vergi indirim, hakkı için müracaat et.

asiprens,
    Memur olduktan sonra daha önceden almış olduğunuz vergi indirim hakkı geçerlidir.Yapmanız gereken memur olduktan sonra çalıştığınızı kurumdan çalıştığınıza dair belge alarak ve sizde ''vergi indirim hakkım var yeni iş yerime bildirilmesi hususunda'' diye bir dilekçe yazın ve maliyeye verin.Maliye yeni iş yerinize vergi indirim hakkınız olduğunu yazılı olarak bildirecektir.
    NOT:Bende aynı sizin gibi özelde çalışıyordum ve yukarıdaki işlemin aynısını yaptım.

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşşekür ederim ilker bey birde engeli statüsünde yani 15 yıl çalışıp memur olarak emeklilik hakkım olacakmı memur olarak çünkü ilk defa memur olarak çalışacam Allah nasip ederse tabbiii birde dilekçe öernegi varmı bana link ini veririmisin arkadaşım yani şu an çalıştıgım şirketen yazı alıp maliyeye verip çalıştıgım kurumama göndereticem anladıgım bu kusura bakma arkadaşım.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

asiprnes,
    Memur olduktan sonra ne gerekiyor ise biz buradan yardımcı oluruz şuan ilk önceliğiniz derslerinize çalışmak ve memur olmayı hak etmenizdir.Kafanızı şuan bu işler ile meşgul etmeyin derim.
    Şuan ki şirketiniz ile ilgili hiç bir şey yapmayacaksınız memur olduktan sonra çalışmaya başladığınız kurumdan çalıştığınıza dair belge alarak ve sizde dilekçe yazarak (Dilekçe örneğini vereceğim size)maliye'ye müracaat edeceksiniz maliye memur olduktan sonra hangi kurumda çalışıyorsanız oraya vergi indirim hakkınızın olduğunu bildirir yazıyı gönderecektir.

Üye
    gtrcgokhan Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan Öz
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim işe girerken beyan ettiğim rapor 2007 tarihli zaten yani işe girdikten sonra engelli olmadım. işe başlamadan önce engelli olduğunu ispat edersen hiçbir şart aranmadan vergi indiriminden yararlanırsın diye biliyorum ben. Oturanboğa lütfen yardımcı olur musunuz siz ne düşünüyorsunuz?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Gökhancım vergi indirim hakkı kazanır isen maaşına yansır o zaman kimse vergi indirim hakkı almasın ben işe özürlü olarak girdim direk vergi indiriminden faydalanayım desin olur mu? Bu kadar insan bu hakkı almak için ne kadar çok caba veriyor sitemizden takip ediyorsan görmüşsündür.Bu haktan faydalanmak istiyor isen bu hakkı alman lazım...

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

officer;
    Herşey için teşşekür ederim arkadaşım evet önce olalım sonrası sizin yardımlarınızla bilğilerinizle prosedür neyse uygularız .

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    09:40
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

vergi indirimi başvurumu yaptım hastaneye sevk ettiler.heyete girdim odyo yapıldı....bi kulak 100dB diğeri 98dB çıktı.yüzde 52 iş gücü kaybı raporu verdiler.dedim verin vergi dairesine ben götüreyim vermediler.ben de çok ısrar etmedim açıkçası.ankara aynen kabul eder inşALLAH.heyetten o kadar çok korkuyordum ki anlatamam oh kurtuldum diyorum ama forumdan anladığım kadarı ile emekli başvurusunda tekrar heyete girmek gerekecek...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

nuran, 1 ekim 2008 öncesinde sigortalı olan ve emekliliği 4a (ssk) stüsünde gerçekleşecek kişiler bir kez defterdarlıktan sakatlık indtairimi elde etmişse, bu hak onları emekli eder. Yani, bu kişiler emekli olacaklarında onlardan yeni rapor istenmez.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey,ben 14kasım2001den beri öğretmen olarak çalışıyorum işe başladığımda engelli olarak başlamadım.
    normal kadrodan başladım vergi indirimine yeni başvurdum,sonucu bekliyorum.
    emeklilik zamanı geldiğinde yeniden isteyecekler mi rapor?yüzde 52 oranla ve sonradan engelli olma durumu ile 16yılda emeklilik hakkım oluyor değil mi?
    sonuçta işitme kaybım sınırda ve sürekli rapor almak mesele değil...
    sağlık kurulları kabus gibi geliyor bana psikolojik benim ki ama elimde değil 5doktoru birarada görsem hemen kaçasım geliyor ya da bas bas bağırasım imdaaattt beni kurtarın diye....

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

nuran;
    Sabretmen lazım. Bebeğini düşün güç gelir.. Hayel et, erken emekli olmuşsun bebeğinle daha çok zaman geçirecekmişsin.. Ya da korkup kaçmışsın hastaneden almamışsın rapor çalış çalış dur bilmiyorum kaç sene artık..

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

kardeşim dalga geçiyor benle hava, diyor paşa okula başlıyormuş öğretmeni sorar annen ne iş yapıyor cevap emekli.....
    öğretmenin kafasında canlanırmış vah paşamın ne yaşlı annesi varmış diye
    bu seferlik aldım raporu emekliliğe ALLAH kerim ne dim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Kamuda çalışanların durumu farklı... Sen ilk öğretmen olduğunda elinde % 40 ve üzeri rapor var mıydı? Sakat statüsünde başlamasan da, önceki tarihli + 40 rapor varsa, 5400 hizmet günü ile erken Yaşlılık aylığından yararlanabilirsin

5510 geçici 4. madde:

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının © bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.
    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kamu idarelerinde hizmet akdi ile veya sözleşmeli olarak çalışanlardan; ilgili kanunları gereği 5434 sayılı Kanun ile ilgilendirilenler aynı statüde çalışmaya devam ettikleri sürece, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre sigortalı sayılırlar ve bunlar hakkında bu madde hükümleri uygulanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bi sağlık kurulu raporu var öğretmenliğe başlamadan önce aldığım yüzde yok üzerinde ama biletarall sensorial çift taraflı işitme kaybı yazıyor üzeirnde.....bunu kabul ederler mi??
    bu olmazsa ankara yüzde 52yi onaylarsa yukarıdaki yazıda ki a maddesi geçerli olacak anladığım kadarı ile?
    şu an 11yıllık öğretmenim......

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Üzerinde oran bulunmayan rapor kabul görür mü, bilemiyorum. Ama o teşhis çok netse ve o teşhise % 40 ve üzeri rapor verilmesi gerektiği açıksa, şansınızı deneyebilirsiniz...

İlk memur olduğunuzda % 40 ve üzeri raporunuzun olduğunu ıspatlayamazsanız, o zaman yukarıdaki a-b maddelerine göre emekli olacaksınız. Emeklilik zamanınız geldiğinde kurum sevki ile hastaneye gidip alacağınız rapor, emekliliğinizde temel alınacak (bugünden aldığınız raporun da vergi indirim hakkının da emekliilkte bir etkisi yok)

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent bey vergi indirimim kabul edilmiş 3.dereceden....
    bugün yazı gelmiş okula benim anlamadığım nedir diye düşünürken şunu farkettim yüzde 52ile en az 5760gün tamam ama üçüncü derece de olması ne demek bunu anlayamadım.....emeklilik süresi üçüncü derece olmasına göre mi yoksa yüzde 52olmasına göre mi hesaplanıyor benim kafamı karıştıran bu kısım...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon