Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

2006 yılından beri ülseratif kolit hastasıyım. 7 nisan 1997'den beri sigortalıyım. 4896 gün prim ödemem var. 1 ocak 2012'de işten ayrıldım. incelediğim kadarıyla %40 veya 50 sakatlık indirim oranı alırsam 17 yıl sonunda emekli olabileceğim. Yani 1,5 yıl için gün bekleyeceğim.

Birkaç sorum olacak.

1- Çalışmayan biri sakatlık indirim tespiti için nereye başvurmalı. Süreç nereden başlıyor. Yani işkuramı gitmeliyim, defterdarlığa mı, yoksa Vergi Dairesine mi?
    2- muhtemelen %50 üzerinde bir indirim alamayacağım. bunun anlamı da 17 yıl sigortalılık süresi gerektiği. ben 1,5 sene daha bekleyeceğime göre şimdiden sakatlık durumunun tespitini yaptırayım mı? yoksa 1,5 yılın dolması akabinde mi bunu yaptırayım?

Şundan dolayı soruyorum. Sakatlık tespini yaptırdıktan sonra %50 aldım diyelim. Bu daimi kalır mı? Sonrasında 1,5 sene sonra emeklilik için başvurduğumda sen bir daha durum tespiti yaptır bakalım derler mi?

Şimdiden herkese geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Selamlar,

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için vergi indirimi belgesi almanız gerekiyor. Vergi indirim belgesi almak içinse çalışıyor olmanız gerekiyor yada 10 ilâ 15 gün çalışıyor gösterilebilirsiniz başvurunuzu yapana kadar..
    İş yerinizden çalıştığınıza dair belge alıp http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html şuradaki evraklarla birlikte maliyenin mükellef hizmetler birimine vergi indirimi almak istediğinize dair müracatta bulunacaksınız.. sizi yetkili hastaneye sevk ederler.. tüm hastalık/rahatsızlıklarınızdan %40 oranında rapor alırsanız hastane raporu Ankara'ya gönderir heyete girer ve bulunduğunuz ilin defterdarlığına oradanda çalıştığınız iş yerine bilgilendirme yapılır..

Bir kez vergi indirimi hakkını kazandığınızda emeklilik zamanınız geldiğinde sizden yeniden rapor istemeleri söz konusu olamaz..

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Cok tesekkur ederim..

bir sorum daha olacak.. beni onlar herhangi bir hastaneye mi sevk ediyorlar? Yoksa ben istanbul il sınırları içinde herhangi bir yetkili hastaneyi seçebilir miyim?
    Tekrar teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

yetkili hastaneler'den birine başvurup rapor alabilir ve defterdarlığa başvuru yapabilirsiniz. Ama çok çok nadir de olsa "ille de biz sevk edeceğiz" diyebiliyorlar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Defterdarlıktan başvuru yaparsam parada ödemiyorum diye biliyorum.
    Neyse hele bir başvuru yapalım süreç ve sonuç ile ilgili de sizleri bilgilendiririm.

Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Selamlar,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Evet, defterdarlık sevki olunca rapor için ücret istemezler. Ama, aslında malum, rapor için zaten para istememeleri lazım!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Ulseratif Kolit ve Crohn hastaliklari Ust Sindirim hastaliklari bolumune girer. 10/25/50/75 seklinde hastaligin durumu , kullandiginiz ilaclar , vucuttaki anatomik degisimler ve kan degerleriniz hastaligin siddetini belirtir. Bu da alacaginiz orani belirler.

Klinik aciklamalar bolumune hekim dogru tani ve klinik bilgileri girerse Maliye oraninizi aynen onayacaktir.

Not : Hastaneye sevk edildiginiz de veya kisilsel muracaat ettiginizde , hastaliga dair elinizde ne kadar eski/yeni epikriz varsa getirin. Kullandiginiz ilaclari mutlaka soyleyin.

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Ben istanbulda oturuyorum ama Bursa Çekirge Hastanesinden rapor başvurumu yapabilir miyim?Yetkili hastanelerde ismi var?Sorular saçma gibi gelebilir ama devlet sonra bana demesin "kardeşim sen istanbullusun da niye Bursa'dan alıyon bu raporu"? Direkt gidip ne diyeceğim hastaneye? Nasıl başvuru yapacam?

"Özürlülük oranımın tesbiti için rapor almak istiyorum" mu diyeceğim?

Teşekkürler..(acemisiyiz ya bu işlerin idare edin artık)

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Hic 1 hastane , sen hangi sehirde yasiyorsun diye sormaz. 4 adet vesikalik resimle beraber muracaat edebilirsin.. Fakat ; Ikametin orda degilken , baska sehirden rapor almak da hayra yorulmaz. Bu Universite hastanesi olsa , ileri tetkik ihtiyacindan dolayi orada tedavi goruyor diye , ayni hastaneden rapor almaniz anlasilabilir. Fakat , oldugunuz sehirdeki hastaneden herhangi 1 farki yokken baska sehirden rapor almaniz acikcasi bende de soru isareti olusturdur. Mutlaka bunun makul 1 gerekcesi olmali.
    Ornegin : Hastaliginizi takip eden hekimin o hastanede olmasi gibi..

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

doktorum oraya tayini çıktı.. başka bir anlamı yok..yarın inşallah süreci bağlatacağım. son durum ile ilgili haberdar ederim.
    Kalın sağlıcakla..

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Ben hastaneye başvuru yaptım. Başhekimlikten müracaat etmem gerektiğini söylediler. Baş hekimliğe gittim.ve şu şekilde dilekçe yazdım.
    "iç Hastalıklar anabilim dalında tedavisini gördüğüm hastalığımın özürlülük oranının belirlenmesini arz ederim."
    beni gastroenteroloji bölümüne gönderdiler, randevu verdiler ve dosya açıp muayene edeceklerini söylediler. forumlarda okuduğumdan farklı bir süreç gördüm. Yani genelde forumlarda 8-1 farklı bölüme gideceğim ve hepsinden imza toplayacağım söyleniyordu. oysaki ben sadece iç hastalıklara gittim. Bir yerde yanlışlık yapmış olabilir miyim?

Özellikle de belirttim özürlü sağlık raporu almak istediği mi? Hastanenin sağlık kurulu departmanı beni bu şekilde yönlendirdi.

Ne dersiniz?

Selamlar,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Sağlık raporu için tüm birimlerden imza almanız şazım. Süreç doğrudur.

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

anlamadım hangisi doğru benim sürecim mi doğru? Yani ben sadece iç hastalıklardan ülsaratif kolitin özürlülük oranının belirlenmesi için dilekçe verdim. şuan da sadece iç hastalıklarda cebelleşiyorum.. diğer bölümlere gitmedim?

bu doğru bir süreç mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Her bölüme gitmeniz lazım. Orada belirtilen tüm branş doktorlarının imzası olmalı. Aksi halde heyete giremezsiniz.

Üye
    WhiteWithBlack Avatarı

Gerçek Adı
    Cecele
    Son Giriş
    03.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba,%50 rapor aldim.. Fakat suresi 1 yil..Vergi indirimi icin sorun olur mu?Selamlar,

Sayfa 1 / 3 123 SonSon