Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 62 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tamamen iyi niyetle, çoluk çocuk dahi herkes çöplerden bile kapak topluyor. Çevrecilik adına büyük bir hareket, ama engellilerin adı kullanıldığı için insani açıdan tam bir rezalet.
    5 Yaşında çocuk bile sokak sokak kapak toplayarak anahaberlere çıkıyor. Daha o yaştaki insan, bizleri mağdur ve zavallı görerek büyümeye başlıyor.

Sen istediğin kadar kültürlü ol, eğitimli hatta istersen bilimadamı ol, tanınmadığın bir ortama girerken seni görenler "ne isteyecek, neye ihtiyaçları var ki geldi" diye düşünecek.
    Aksıyormusun, gözlerinde gözlük ve elinde baston mu var, hele ki sandalyede misin vay anam vay... Sen sokağa çıktığın an kimi için dilenci, kimi için zavallı, kimi için Allah'ın cezalandırdığı ders alınası birisin.

İşte bu kapak saçmalığı, böyle düşüncelerin yayılmasında büyük rol oynuyor.

Zaten ismimizi kullanarak büyük paralar kazanan çok haramzade var.
    Engelli ile başlayan her cümlenin sonu; birşeyler istemek, yardım talep etmek, acizlik bildirgesi anlatır olmuş bu rantçılar yüzünden.
    Kimisi bu tezgahı para kazanmak için yapar, kimiside siyasi kariyer için.
    Dernek kurar misal, bedensel engelliler şusu busu falan derneği. Adam taş gibidir, engeli olmadığı gibi engelli yakını dahi yoktur.
    Bu pozisyonlarda kimi milyarları götürüyor, kimi siyasi kariyerinde basamaklar çıkıyor, olan hep bize oluyor.
    Kanatlar altına alınması, korunması gereken zavallılar olarak bütün insanlığın aklına derin hareflerle yazılıyoruz.

Uzun lafın kısası arkadaşlar.
    Bu kapak olayı bizlerin geneli tarafından uzun süredir tepki görüyordu.
    Ege Üniversitesi bu kampanyayı bitirdi. 1750 kadar sandalye dağıtmışlar, basına kendileri verdi bu rakamı.
    Her 250 kilo kapak 1 sandalye ediyorsa, 437 ton kapak toplanmış oluyor.
    Kamyonlarla, ülkenin her tarafından hatta Yunan adalarından bile kapak geldi.
    Bu kapakalrı yine toplayın kardeşim, çevrecilik adına harika bir proje.
    Ama engellilere sandalye alacağız acitasyonu ile yap-ma-yın!
    Gidin fidan alıp orman kurun, mavi kapaklar fidana, fidanlar ormana dönüşsün kampanyası.
    Gidin sokak köpeklerine barınak ve mama kampanyası için toplayın.
    Bizim adımızı kullanmayın yahu!
    Bizi beş yaşındaki bebelerin zihnine "zavallı engelli" olarak işlemeyin.

Sıkı durun...
    Kampanya bitti derken, işgüzar bir başkan olaya el attı...
    Önümüzdeki seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olacağını söyleyen şimdiki Konak ilçe belediye başkanı Hakan Tartan bu kapak kampanyasını tekrar başlatacakmış.
    Engelliler için kapak toplayalım, sandalye alalım diyecek utanmadan.
    Kendi ilçesindeki engelliler için kaldırımları bile iyileştirememiş bir başkan, kapak toplayacak...
    Yazıklar olsun...

Kendisinde yada ailesinde engelli olmadığı için, bizleri anlaması mümkün olmayan yazarlar araştırıp incelemeden bakın neler yazabiliyor.
    Bu gün Hürriyet gazetesinin ege ekinde, bizleri kapakla yaşama tutunacak zavallı olarak lanse ediyorlar.
    Nedim Bubik beyefendi, siz önce gazete binanıza rampa yapın, sonra bizim hakkımızı koruyor gibi tiyatro yapın. Engelli birinin sizin binaya girme şansı bile yok, 3 kuruş paraya kıyında rampa yapın önce!
    Çok merak ediyorum, koskoca Hürriyet Ege gazetesinde, engelli çalışan var mı?
    Köşede bizi kapak ihtiyaçlısı olarak görmeden önce, kendi kapınızı süpürün Nedim Budik beyefendi...

Engelliler, isimlerinin acıtasyon kampanyalarında kullanılmasını istemiyor.
    Bu yazar beyefendiye bunu anlatmamız için mail ve telefonlara sarılalım.

Konak Belediyesi önünde 15 Ocak Salı günü saat 13:00'te basın açıklaması ve protesto yapacağız. Televizyon ve gazeteler önünde, bu rezalete dur demek için hep beraber olalım arkadaşlar.

704711 - Yeter artık! Kapak rantında engelliler kullanılmasın!

Haberin linki:
    Mavi kapak gereksizmiş şimdi mi aklınıza geldi - Nedim BUBİK - Hürriyet
    Gazetenin ana merkezine şikayet için:
    http://proje.hurriyet.com.tr/bizeulasin/
    Yazarın çalıştığı Hürriyet Ege binasının santral telefonu:
    Telefon (0232) 488 6500
    Ege Üniversitesi kapak kampanyası ilgili web sayfası:
    http://dent.ege.edu.tr/detay.php?SayfaID=433
    Ege Üniversitesi kapak kampanyası ilgili birim telefonu:
    (0232) 3111533
    602912 - Yeter artık! Kapak rantında engelliler kullanılmasın!

Ben aşağıdaki bu maili gönderdim arkadaşlar, siz ister bunu kopyalayın, isterseniz de içinizden gelenleri yazın:

nedimabi@hurriyet.com.tr

Sayın Nedim Bubik.
    8 Ocak 2012 Tarihli yazınızda kapak kampanyasını savunuyorsunuz.
    Peki, bizlerin bu durumdan nasıl rahatsız olduğumuzu hiç düşündünüz mü?
    Engellilerin adı kullanılarak sürekli birşeyler isteniyor, bu muhtaçlık damgasından bıktık.
    Dayanıksız, kullanat düşüncesi ile üretilmiş üçüncü sınıf malzemeden tekerelekli sandalye vererek, bizlerin bu hurdalarla hayata tutunduğumuz lanse ediliyor.
    Gitsinler fidan eksinler, sokak hayvanlarına harcasınlar kapak paralarını.
    Çevresine şirin gözükmek isteyenlerin bile bizim ismimi kullanıyor olmasından bıktık usandık!
    Konak belediye başkanı önce ilçesini düzeltsin.
    En basitinden kaldırımlar bile içler acısı, sadece ilçe merkezi düzeltilmiş gerisi rezalet durumda.
    Engelliye sandalye vermeyi değil, sandalyeyle gidilebilecek kaldırım yapmayı görev edinsin.
    Ayrıca; sizin yazınıza ve duruma tepkileri buradan takip edebilirsiniz:
    http://www.engelliler.biz/forum/duyu...anilmasin.html

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Bazı eleştirilerin doğru olması, yapılan iyi niyetli başka çabaların yanlış olmasını gerektirmez.

Söylendiğine göre 1700 küsür engelli sandalyesi alınmış. Bu sandalyeler alınıp, hurdacılara satılmadıysa, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıysa bu kampanyanın gereksiz ve anlamsız olduğu söylenemez.

Bazı kampanyalar çok amaçlıdır. Birden fazla faydayı aynı kampanya içine sokabiliyorsanız başarılı bir kampanyadır. Şimdi bakalım:
    - Toplumsal engelli duyarlılığı hedeflenmiş... başarılı olmuş.
    - Plastiklerin geri dönüşümü hedeflenmiş, başarılı olmuş.

Okul yapalım, ya da cami yapalım diye kapak da toplanabilirdi... ama bu kadar başarılı olurmuydu orası şüpheli...

Ama kapaklar toplanıp 10 tane sandalyeyi alıp "yahu şimdi ne yapacağız bu 10 sandalyeyi" deniliyorsa bu hakikaten gereksiz bir kampanyadır.

Ayrıca, kapak toplanması veya toplanmaması rampa yapılmasına bir engel teşkil etmez. Engelliler için gerekli düzenlemeleri yapmak belediyelerin sadece sorumluluğu değil, aynı zamanda görevidir.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Yani sana göre, birkaç ayda hurdaya atılacak kalitesiz sandalyeler için bütün memleket bizleri zavallı/aciz/yardıma muhtaç olarak görsün, no problem?
    Bir belediye başkanı, bütün kaldırımları Aziz nesinlik olsun, rampa var ama ağaç/direk/kaldırım dar sandalyeli geçemez olsun bunu iyileştireceğine hurdaya devam kararı alsın?
    Ne diyim...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Bu çeşit önermelere felsefede safsata adı verilir.

Yani ilgisiz 2 konuyu birbiriyle ilişkilendiriyorsunuz... birinden diğerine sonuç çıkartıyorsunuz.

Belediye kaldırım da yapsın, rampa da yapsın. Kapak toplanıp sandalye alınması buna engel mi? Değil! Kapak toplanmazsa bunlar yapılacak mı demek? O da değil!
    O zaman bunların birbiriyle ilgisi yok.

Kapak toplanması anlamsız olabilir. Alınan sandalyeler çürük çarık olabilir. O zaman dersiniz ki; "sağlam sandalye alınmıyor... sağlamı alınsın."
    Veya "bu kadar sandalyeye gerek yok, zaten sandalye de gerekmiyor" diyebilirsiniz... onun da bir mantığı var. Bunları ben bilemem.
    Ama bana sandalye lazım değil, başkasına benim adım kullanılarak alınmasın derseniz bu anlamsız olur. Kimse gereksinimi olmayana sandalye alıp vermiyor. Çok şükür herkesde bunu düşünecek kadar akıl vardır.

Kapak toplanmasına ben de karşıyım. Ama sizinkiyle hiç alakası olmayan nedenlerle... Bana göre her gün binlerce ton plastiğin çöpe atıldığı ülkemizde bin bir emek ve zahmetle, belki astarı yüzünden pahalıya gelecek şekilde bir avuç kapak toplamak için bu derece kampanya yürütülmesi anlamsızdır. Belediyeler kapakla falan uğraşacağına her gün başka bir atık türünü (örneğin 1 gün kağıt, bir gün plastik, bir gün organik gibi) toplayacak sistemleri uygulasalar zaten kapak toplamaya da gerek kalmaz.

Benim evimde bu tür çöpler her zaman ayrı poşete konulur. Ama ben bu plastik, kağıt, cam çöpleri verecek çöp arabası bulamam... Benim 1 haftada topladığım ve çöpe atmak zorunda kaldığım plastiği insanların onlarca kapak toplayarak biriktirmeye çalışması bana komik gelir. Ben kampanyaya bu gerekçeyle karşıyım.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

İlk yazdığınızda dedim ki, yahu biz birlik olup tepki vereceğimize, bizi düşkün gösteren kampanyaya bizden destek olanlar var diye üzülmüştüm. Ama tanıtım bilgilerine bakınca engeli olmadığını öğrendiğim birinin bu saçma rezil kampanyayı savunmasına üzülmüyorum artık. Hariçten gazel okumak kolay, sen kaldırımda yürüyeme, caddenin ortasından gitmek zorunda ol da göreyim. Geçtiğimiz aylarda çöp kamyonu tarafından ezilerek ölen engellinin durumunu ne anlarsın ki sen?
    Kalkar hoşgörürsün bir başkanın kaldırımı dahi yapamadığını...
    Bizleri dilenci kimliği ile insanların beynine kazıyacak kampanyaları alkışlarsın, eşekten düşmedin ki acısını bilesin...
    Bizler adına, engelli olmayanların ahkam kesmesinden nefret ediyorum.
    Sağlamların engelli dernek başkanı olmasına, engellilerin sıkıntı çektiği konularda bilirkişi gibi davranmasına, hani sanki eşini yaralamadan içeri düşmüş bir erkeğin "kadın hakları derneği" başkanı olması gibi...
    Sen bizlerin düşüncelerine safsata dersin, ben senin yazdıklarına eskiden olsa inşallah seninde başına gelir diye beddua ederdim, şimdi ise sadece güler geçerim.
    İstediğini yaz artık, sen nasıl olsa biz değilsin, hadi klavyene kuvvet...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Kendi engelinizden mi nefret ediyorsunuz, yoksa başkalarının engelsizliğinden mi nefret ediyorsunuz anlayamadım.

Ama bu kadar nefret yüklü ve seviyesiz mesajınıza verebilecek nitelikte bir yanıtım yok... üzgünüm.

Kalın sağlıcakla...

Üye
    World WaR Avatarı

Son Giriş
    26.01-2014
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    ay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jem;

Çok geç kalınmış bir tepki olmuş sizinkisi.
    Ama bende rahatsızım, ta ilk günde beri bu rezilliğe seyirciyiz malesef..

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Her şey iyi hoş da köşe yazarı arkadaşa niye tepki gösteriyoruz onu anlamadım. Adam kendi savunduğu konuda sonuna kadar haklı. Sizin bu kampanyadan hoşlanmama hakkınız olduğu kadar başkalarının bundan hoşlanma hakkı da var. Kaldı ki yazar, "madem beğenmediniz kampanyayı 2 yıldır neden söylemediniz" demekte. İnsanları engelli ve engelsiz diye kategorilere ayırmayın, bunu yaptığınızda engelsizlerin size başka kampanyalar yapma hakkı doğuyor.

Üye
    vission Avatarı

Son Giriş
    11.07-2013
    Saat
    11:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben rezillik olarak görmüyorum. tamamen iyi niyetle yapılmış bir kampanya idi. yürüyemeyen maddi durumu iyi olmayan birçok engelli bu kampanyadan yararlandı. insanların zihnine zavallı engelli bir bir sıfatnın kazındığı konusunda hem fikirim ama bu kampanyayı yapanların değil insanların zihinsel problemi.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Engellilerin muhtaç-dilenci, acınası konumuna düşürülmesine tepki göstermeyi, engelilerin aksi, huysuz, geçimsiz imajına cila çekerek yapmanın ve bu itici üslûbun anlamsızlığının farkında olursunuz umarım.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:44
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

jem
    bu kampanya başlayalı 2 yıl oldu,şimdi çıkmışsın ben bu kampanyaya karşıyım diyorsun.adama sormazlarmı, 2 yıldır neredeydin diye,
    peki bu duruma karşısın ,
    bu kampanyadan dolayı sandalyeye kavuşan engelli arkadaşlarla görüştünmü hiç.onların düşüncelerini aldınmı, veya bu kampanyaya gerek yok engelli arkadaşlara ben alırımmı diyorsun sandalyeleri.
    bence senin bu kampanyayla ilgili sorunun yok, bu kampanyayı devam ettireceğim diyen sayın Hakan TARTAN la ilgili sorunun varmış gibi geliyor bana.
    konak belediyesi önünde basın açıklaması yap, ama bu kapak kampanyası bitirilsin diye değil, belediye kaldırımları engellilere uygun hale getirsin diye istekte bulun.yoksa sadece gülerler sana
    sayın MeTePe ne güzel özetlemiş konuyu
    (Bu çeşit önermelere felsefede safsata adı verilir.

Yani ilgisiz 2 konuyu birbiriyle ilişkilendiriyorsunuz... birinden diğerine sonuç çıkartıyorsunuz.)
    sayın MeTePe 'ye aynen katılıyorum.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sonuç bence neyi nasıl düşündüğümüze bağlı diye düşünüyorum.art niyetli düşünülürse öyle düşünülür yok iyi niyetli bakılırsada öyle düşünülür.ama neticede bir çok kişi bundan zarar görmedi aksine faydalanan arkadaşlar oldu.olaya pozitif tarafdan baksak bence daha olumlu ve yumuşak olur sanki!!

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Kampanya ilk başladığında 1 yıllık süresi vardı. Sene sonuna doğru birçok engelli derneği ve engelliler bu duruma karşı tepki vermeye başlamıştı zaten.
    İkinci sene tepkiler facede yazı ve resimlerle, derneklerin veya engelli organizasyonlarının toplantılarında defalarca dile getirildi.
    Nasıl olsa bu sene son diye tepkiler pasif kaldı.
    Ancak siyaseten şirin gözükmek adına bir ilçe belediye başkanı olaya sahip çıkarak bu dilenciliği süresiz uzatmak için öne atladı.
    SANDALYELERİ GÖRDÜM, BİLMEDEN YAZMIYORUM.

Sandalyeleri daha çok kimler aldı biliyormusunuz?
    Gerçekten engeli olanlar ve sandalye kullanması belgelenen kişiler zaten devlet tarafından ihtiyacı giderilmiyor mu?
    2012 Yılında sadece bir dernek, isimde vereyim Ramazan Kaymaz abimizin derneği 500 adet sandalye dağıttı!
    Üstelik bunun büyük bir kısmı Amerikadan geldi.
    Ben burada manuel sandalye ihtiyacı olan varmı diye başlık açtım, koskoca sitede bir iki kişi talep etti.
    Onlarda raporu getirip hemen alabilirsiniz dediğimde, kargoya verin gelemeyiz vs. acaip acaip konuşmalar yaptı.
    Sadece bir dernek 500 adet "kullanışlı" sandalye verebiliyorken, bu kampanyadan gelen tenekelere muhtaç gibi ismimizin geçmesi sizleri nasıl rahatsız etmedi şaka gibi.

Belediye başkanı ile kişisel ne derdim olacak, işi iyice tiyatroya döktünüz.
    İlçede kaldırımlar bozuk, rampası olanda sandalye ile yürünmüyor direk var diyorum bu kişisel mi yahu?
    Ben kaldı ki sandalye kullanmıyorum, buna rağmen bir belediyeyi yada kurumu eleştirirken sandalye ile girilmiyor, sandalye ile geçilmiyor diye eleştiriyorum.
    5 Yaşındaki çocukların, bzilere acıyarak kapı kapı hatta çöp çöp kapak toplaması, daha o yaşta bu bakış açısıyla hayatı boyunca bizleri zavallı görecek olması umrunuzda değil.
    Bu kampanya sadece benim tarafımdan eleştiriliyor, sadece beni rahatsız etti gibi algılayan arkadaşlara da şunu söylemek istiyorum.
    Ben bu başlığı, dün toplanan engelli dernekleri ve onlarca dernek yöneticisi, dernek üyeleri tarafından ortak alınan bir karar olduğu için burada paylaşıyorum.
    Sanki bir tek Cem rahatsız bu kapaktan, kafasına göre isyan ediyor diye düşünen varsa silsin bunu.

Zaten dün bir sandalye kullanan ablamız dedmişti ki, tatlıcılar odası bile belediyeye istediğini yaptırabiliyor, bizim içimizde o kadar çok kavga varki kendimiz söyler kendimiz dinleriz, birlik beraberlik yok...
    Ben kendi adıma, gerektiği zaman her engel gurubu arkadaşımın yanında olurum. Ben polioyum, görme engelliden bana ne, işitme engeli olanın sorunu beni bağlamaz diye hiç düşünmedim. Ama engelli dünyası, ki zaten bunu hepimiz biliyoruz bir tatlıcılar odası kadar birleşemez.

İşin komiği, engeli olmayanlar dahi gelir bizim yaşadığımızı anlıyor, hissedebiliyor gibi karışabiliyor...
    Şimdi buradan çıkayım, Urfa belediyesinin alacağı kepçeleri tartışan bir foruma üye olayım. Oranın arazi şartları hangi markaya uygun ahkam keseyim, hayatımda hiç Urfa'ya gitmedim, hayatımda hiç kepçe sürmedim hatta dokanmadım bile ama olsun, birisi bunu yüzüme söylerse safsata yapma leynnn derim... Bir kaç felsefi site gezer, oradan da üç beş cümle araklarım ve kepçe olayına dahil olurum.

Ben 15 Ocakta kapağa isyan eden arkadaşlarımın yanında olacağım, aynı ilde ve aynı görüşte olan arkadaşların da aramızda olmasını diliyorum.
    Kapak toplansın, bizim ihtiyacımız var diyen arkadaşlar da, kampanya devam edecek belki, şimdiden toplamaya başlamasını diliyorum.

Hiç kimse, bu işte dönen maddi ranta deyinmiyor bile, alıştırıldık engelli sırtından engelsizlerin bile köşe dönmesine...
    Alışanlar alışmayanlar anlaşılıyor yazılanlarla da...

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

engellilerle ilgili bir çalışma yapılmadımı vay efendim engellilerle ilgili hiçbirşey yapılmıyor diyorlar yapıldı mı da engellileri aciz muhtaç göstermek için yapıldı diyorlar yok öyle dava madem öyle o zaman ömss açılmasın engelliler işe girmesin olur mu bu kafayla düşünürsek ömss de yapılmamalı ne bileyim engellileri topluma kazandırmak için yapılan projelerin hepsi iptal edilmeli burda kimsenin kimseyi aciz ya da muhtaç durumda gördüğü yok sadece hem kapakların geri dönüşümü sağlanıyor hem de engelliler bundan yararlanıyor o sandalyeleri alamayacak durumda olan engelli kardeşlerimizde var biraz da bardağın dolu tarafından bakın olaya

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sandalyeyi alamayacak durumda olanlara da veriyor sandalye devlet?
    Siz bunu araştırdınız mı?
    Devlet zaten seni dilendirtmeden sandalyeni karşılıyor, rapor almak yetiyor buna?
    Siz her 250 kg. kapak getirene direk sandalyeyi veriyorlar mı sanıyorsunuz?
    Uyanmak istiyorum bu kabustan

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon