Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 62 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    umutsuz13 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya Ve Çevresi :)
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    JEM daha düne kadar bir kapakta siz toplayın cart edin curt edin diyen sizler değilmiydiniz hayırdır bi anda u dönüşü yaptınız ya ben varya en büyük rantın sizler oldugunu düşünüyorum bende bir engelliyim ama gercektende yazıklar olsun ben bu olayların 2 yıldır cabasını veriyorum bunların rant oldugunu söylüyorum hangi engelli tekerlekli sandalye için rapor aldıda devlet vermedi ben şahsım adına böyle birşey görmedim bugüne kadar o yüzden işinize nasıl geldiyse o şekilde yazıp çiziyosunuz bunca engellinin günahına sizde giriyosunuz yazıklar olsun diyorum başkada birşey demiyorum .

Üye
    kamuş Avatarı

Son Giriş
    31.12-2014
    Saat
    02:05
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bir engelli olarak sürekli yardıma muhtaç olarak görünmekten usandım, inciliyorum istemiyorum engelliler için bir şey toplanmasın neden hep engelliler sosyal devletin görevi devlet, valilik, belediyeler ve dernekler zaten veriyor sandalyeyi devletin görevi vatandaşına hizmet etmek bizlerde birer bireyiz bizlerin de gururu onuru var hiç mi bizim duygularımızın önemi yok sandalyeye binmek her şeyi çözülmüyor o sandalyelerle zaten dışarı çıkamazsın onlar hasta sandalyesi toplumun duyarlılığı için teşekkür ederiz. Bizlere yardımcı olmak istiyorlarsa mimari engellerin kaldırılmasında yasalarımızın hayata geçirilmesinde bizler destek versinler artık dilenci konumundan kurtulsun engelliler.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Jem Mesajı Gör
    .
    İşin komiği, engeli olmayanlar dahi gelir bizim yaşadığımızı anlıyor, hissedebiliyor gibi karışabiliyor...
    Şimdi buradan çıkayım, Urfa belediyesinin alacağı kepçeleri tartışan bir foruma üye olayım. Oranın arazi şartları hangi markaya uygun ahkam keseyim, hayatımda hiç Urfa'ya gitmedim, hayatımda hiç kepçe sürmedim hatta dokanmadım bile ama olsun, birisi bunu yüzüme söylerse safsata yapma leynnn derim... Bir kaç felsefi site gezer, oradan da üç beş cümle araklarım ve kepçe olayına dahil olurum.
    Bu üslupta yazılan mesajlarınıza yanıt vermeme niyetindeydim. Ama belli ki konuyu kaşımayı seviyorsunuz. O yüzden bir yanıt vermek zaruret haline geldi.

Şimdi, bir kepçeciler forumu varsa doğrusu mesajlarını okumak ilginç olurdu. Google'a soralım bakalım.

Konuya gelecek olursak; bir insanın sadece profilinde yazan 2-3 cümleye bakarak hakkında herşeyi bildiğinizi düşünerek çok büyük bir yetenek sergiliyorsunuz. Kutlarım.
    İlginizi çekecek olursa ben sağlık sektöründeyim. 20 yıldır da engelli çocuklarla çalışıyorum. Her günüm bu çocukların aileleri arasında geçiyor. Kendi isteğimle değil ama merhum Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur'un talebi ve ısrarıyla konfederasyon çalışmalarında görev aldım.

Siz kepçeler konusundan hiç anlamayabilirsiniz ama ben özürlülüğün ne olduğu konusundan birazcık anlarım.

İşin diğer boyutuna gelince;

Bu forumda engelsizler üye olamaz veya konularda fikirlerini dile getiremez diye bir kural varsa -kusura bakmayın- benim haberim yok. Belki moderatör olarak beni bilgilendirmeniz yerinde olur. Çünkü forum kurallarını inceledim ama böyle bir ifade bulamadım.
    Eğer forumun böyle bir politikası varsa ben de hemen pılımı pırtımı toplar kepçeciler forumuna giderim.

İnsan psikolojisi ilginç bir şeydir.
    - Bir boksör yüzüne çok sert bir yumruk yediğinde çoğumuz yüzümüzü ekşitiriz.
    - Bir çocuğa araba çarptığını görünce içimizde bir şeyler kopar gider.
    - Bir filimde birinin kolunun kesildiğini izlerken -bunun film olduğunu bilmemize rağmen- kendi kolumuz kesiliyormuşcasına rahatsızlık duyarız.

Bütün bunlara neden olan şey, beynimizde "ayna etkisi" olarak bilinen bir mekanizmanın bu olayları kendimiz yaşıyormuşcasına bize yaşattıklarıdır. Bunu "empati becerisi" diye de adlandırabiliriz.

Uzun lafın kısası, bir durum hakkında fikir yürütebilmek için mutlaka o durumu yaşıyor olmamız gerekmez. Yaptığınız yorumun "safsata" olduğunu söyleyebilmek için benim de engelli olmam gerekmiyor. Bu engelle ilgili değil, düşünme becerisiyle ilgili bir durumdur.

Esas konuya dönecek olursak...
    Engelliler üzerinden kapak toplanıp sandalye alınmasının pek çok eleştirilecek yönü olabilir. Zaten bunların bir kısmını dile getirmiştim. Ancak, sizin tezinizin yanlış olduğunu görebilmek için ne engelli olmak, ne de dahi olmak gerekiyor.
    Şimdi açık yüreklilikle şunları söyleyebilir misiniz? "Vergi indirimiyle, ÖTV'siz araç imkanıyla, Engelli maaşıyla, Bakım ücretiyle vs.. engelliler üzerinden siyasi rant sağlanıyor." Eğer bunları siyasi bir rant olarak görmeyip engelliler için pozitif ayrımcılığın bir parçası olarak düşünüyorsanız -ki ben öyle düşünüyorum - engelliler için kapak toplanmasının da teoride bundan farkı yoktur. sandalye yanlış bir tercih olabilir. Peki aynı kapak parasıyla atıyorum 10 tane engellinin okula ulaşım imkanı karşılansaydı farklı mı düşünürdünüz?

Dediğim gibi, sizin bu kapak toplanma meselesinde rahatsız olma, hatta eleştirme hakkınız mevcuttur. Ama ortaya koyduğunuz gerekçeler genel prensipler olmaktan ziyade şahsınızla ilgili, "benim engelimi bu işe karıştırmayın" demekten farklı bir şey değildir.

Olabilir... bu da bir tercihdir. Ancak, aynı duyarlılığı muhtaç engelliler için yardım toplayan her türlü dernek, vakıf ve kampanya için de göstermenizi arzu ederdim.

Her neyse.... Engellilerle ilgili bir konuda haddim olmayarak fazla laf söyledim. Affola... Ben iyisimi kendime bir kepçeciler forumu bakınayım.

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ege üniversitesinin bitirdiği OFD'nin (omurilik felçlileri derneği) mal bulmuş mağribi gibi üstüne atladığı konuyla ilgili en ilginç yorum Hakan Özgül'den:

Kime ve Neye Hizmet Ediyor? Makale Tarihi : 07 Ocak 2013 by hakan
    Plastik kapak kampanyalarına karşıyım, çünkü: Sözü dolandırmaya lüzûm yok ama tane tane anlatacağım. 1- SGK “güvencesi olanların” hem mekanik hem de akülü tekerlekli sandalye almaları için yapmaları gereken rapor çıkarmaktır. İstenilen seviyelerde olmasa bile SGK sandalyelerin bedellerini ödüyor. 2- SGK “güvencesi olmayanların” hem mekanik hem de akülü tekerlekli sandalye almaları için yapmaları gereken rapor çıkarmaktır. İstenilen seviyelerde olmasa bile kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sandalyelerin bedellerini ödüyor. 3- Kapak toplamak için çocuklar çöp karıştırır halde. Olası riskler n’olacak? 4- Seçilen sandalyeler en ucuz ve kalitesiz cinsten. İyi bir mekanik sandalyenin bedeli en az ikibin TL, iyi bir akülü sandalyenin bedeli ise yirmibin TL’den aşağıya değil. Alınan sandalyeler (mekanikler için yaklaşık ikiyüz TL, akülüler için ise ikibin TL’ye alınıyor) ne yazık ki kullanıcılar için tıbbi sorunlar barındırıyor. Zira her birey için seçilen sandalyelerin kişiye özel imalatı gerekir ve ölçüler uzmanlar tarafından alınmalıdır. Verilen sandalyelerde bir tane uzman raporu gösteremezler. 5- Engellilik meselesi tekerlekli sandalyeye indirgenemez. 6- Toplanan plastik atıklar 05.07.2008 tarih ve 26927 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik’e aykırı olarak toplanmaktadır. Zira toplama yetkisi lisanlı kuruluşlar ile belediyelere aittir. 7- Çevreci değildir zira pet şişenin kapağı alınıyor –çünkü en değerli kısmı kapak bölümüdür- ancak alt tarafı çöpe atılıyor. 8- Kapak kampanyaları dilencilik kültürünün tezahürüdür. 9- Amacı yardım etmek için kurulmuş olan dernekler dahi: “getir plastik kapağı, al sandalyeni” demeye başladı. 10- Atık plastiğin hurdada fiyatı yaklaşık 0,75 TL/Kg. Ayda on ton sadece bir dernek topluyormuş. Dönüşüm firması, dernek ve tekerlekli sandalye üreticisi arasında önemli rakamlar dönüyor. Ciddi bir rantiye haline dönüştü. 11- Engelli bireylerin haklarını savunan derneklerin vazifesi dilencilik değil savunuculuk faaliyetleridir. 12- Yolda, çevrede ya da herhangi bir yerde rastladığım bir kişi: “Ben size yardım ettim, şu kadar kilo kapak topladım” diye karşımda böbürleniyor. İlişkiyi dikey kurmak istiyor ve vicdanını da kapak toplayarak rahatlatmış oluyor?! Şimdi lütfen düşünün, kapak toplamak neye ve kime hizmet ediyor? Hakan Özgül 07.01.2013

Kime ve Neye Hizmet Ediyor? | Hakan Özgül

Üye
    kamuş Avatarı

Son Giriş
    31.12-2014
    Saat
    02:05
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım ben bir engelliyim yazar engelli mi benim duygularımın ne olduğunu anlayabilir mi artık sadaka toplumundan kurtulalım bir engelli bir yere gitti mi ne istiyormuş diyorlar. Biz onurumuzla yaşamak istiyoruz. Engelli engelsiz diye kategoriye ayırmayın diyorsun çok güzel o zaman çevre temizliği için toplanılsın kapaklar neden engelliler için bir kapakla hayata bağlayın diyorlar.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

ben tekerlekli sandalye mahkumlarından biriyim beni binalarında komşu olarak istemeyen, binanın görüntüsü bozulur diye rampa yapılmasına karşı çıkan, kaldırımlarda nadir olarak bulunan rampaların önüne ve hatta kaldırımın üstüne arabasını park eden, kaldırımlarımlarda tezgah açarak benim geçmemi engelleyen, kaldırımda yer yada rampa olmadığı için asfalt yolda giderken kornaya basarak taciz eden bana engelliyim diye kız vermeyen vs... insanlar topluluğu kapak toplayıp vicdanınımı rahatlatıyor??? gecen hafta cuma namazını kılmak için heveslendim arkadaşlarda sağolsun yardım etti camiye gittim onlar abdest alırken ben cami önünde bekledim 2 zatı şerefsiz geldi bu caminin cemati az meydana git orda parayı kırarsın dedi işte bu ve bunun gibi kampanyalar bizleri sadece toplum gözünde dilenci aciz kişiler olarak gösteriyor devlet zaten bizlerin sandalyesini karşılıyor lütfen artık benim yerime tekerlekli sandalye kullanmayan hiç kimse konuşmasın

Üye
    naser34 Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Her her nerede mavi kapak kampanyası ile ilgili bir haber görsem altına eleştirimi her yerde yapıyorum.Kendi blogumda ilgili yazım burada.Bana kapak topladım nereye verelim dendiğinde; toplamayın gerek yok diyorum. Devlet isteyene o sandalyeyi veriyor diyorum.
    Her dükkanın önünde bir su şişesi asılı içine kapak atılıyor Kim bu kapakları toplayanlar belli değil. Jem'e Tamamen katılıyorum.Engelliyi tamamen muhtaç insan konumuna sokuyor. Verdikleri sandalye iyi olsa bari bir nebze hafifletici sebep olabilir ama nerde! Sandalyenin bir engelli için ne demek olduğunu bilmeyen birilerinin yapacağı bu kadar olur. Yaşlıya, gence, çocuğa,uzun boyluya, kiloluya, hangi hastalık sonucu sandalye kullanmak zorunda kaldığına ev içinde mi dışarıda mı kullanacağına göre değiştiğinden bi haber hepsine aynı tipte sandalye dağıtılıyor.

Üye
    ENfER Avatarı

Gerçek Adı
    Ener
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Esk.-Erz.-Ant.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Devlet veriyo devlet yapıyo devlette devlet; dayamissiniz sirtinizi devlete ohh ne ala memleket. Madem bu kapak kampanyasina karşi cikiyosunuz hadi gidin tekerlekli sandalyeleri siz alin da görelim. ordan konusmasi kolay ihtiyaci olanlara gidip surdan al diyosunuz ama düşünmezmisiniz ki hiç bu devlete Paralar nerden gelir nerden gider?
    bu kampanya hem geri dönüşüm namina hem engelliler namina; dolayısıyla devletin ekonomisine katkidir. bu kampanyayyi baltalayip bitmesini isteyenler siz engelliler için naptiniz söylermisiniz_?

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Bunda iyi niyet diye bir şey olmadığını 230 kilo kapakla yetkili yere gittiğimizde anladım. Tamamen sömürü. 250 kilo kapak olmak zorundaymış. Yahu 250 kilo mavi kapağın kapladığı yeri bilen var mı ? Taşıması dert, toplaması dert. 20 kilo eksik var diye geri çevirdiler. İyi niyet olsa kardeş sorun değil 20 kilo bu kadar toplamışın al derdiler.. Ben en başta 10.000 kapak gerekiyor sanıyordum, sonra 250 kg sınırıymış öyle dediler, Neyse başladık bir kere deyip devam ettik toplamaya. Ama sonra ufak bi araştırma yaptım verdikleri dandik tekerlekli sandelye fiyatları 400-500 lira arası bişey, Tabi başka yerlerde daha kalitelileri de olması muhtemel. Bu kapakların piyasa değeri de hemen hemen o kadar 3 aşağı 5 yukarı. Yani bi iyilik yaptıkları yok, kapak toplayarak ödüyorsun zaten sandalyelerin ederlerini.Ha çokta ihtiyacım yoktu ama bu sömürü karşısında sinirlendim. Bıraktım, yığdım kapılarına kapakları döndüm geldim, çevreye bi katkımız oldu en azından. Tek acıdığım kapakları taşıması için tuttuğum arabacıya verdiğim ücret oldu

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

ener devlet parayı gökten toplar merkez bankasının çatısı açıktır gökten yağan paralar orada birikir senin yaşın kaç hangi evrende yaşıyorsun hani engelli engelsiz fark etmez bizlerden alınan vergi denilen bir şey vardır işte o vergilerle devlet halka hizmet eder ayrıca ilerde hastalınırsam devlet bana baksın diye her ay sigorta primi adı altında devlete çalışanlar olarak para veriririz sen hayatında sandalyeye bindinmi tabi ki hayır binseydin o verilen dandik sandelyelerin bir boka yaramadığını anlardın ya sizde hiçmi akıl yok tekerlekli sandelye kullananlar bunun yanlış olduğunu söylüyor ama kullanmayanlar ne güzel kampanya siz ne bilirsiniz diyor sizlerin açıktığınıza yada çişinizin geldiğine ailenizmi karar veriyor
    şimdi sen devlet size maaş veriyor dersin onunda neden verildiğini anlamazsın açıklayım benim bu güne kadar devlete ödediğim sigorta primleriyle iş yerinden devleti zarara uğrattığı için devletin aldığı paraların toplamı 400.000 lira ediyor bu paranın aylık faizi benim maaşımdan çok daha fazla yani devlet bana sadaka vermiyor anladınmı ener efendi şimdi benim vergimle yapılan yolları kaldırımları parkları vb yerleri ben kullanamıyorum ama sen kullanıyorsun senki devletin hakkını koruyan beyzade şimdi ver benim hakkımı.... bilmeden ahkam kesme burda önce iki bacağını kaybet sonra gel konuşalım

Üye
    sonsuz sevdam Avatarı

Gerçek Adı
    recep
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ENfER cok haklı bence

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

neden haklı bana açıklayarak anlatırmısın keşke baçaklarım yerine böbreğimi kaybetseydim felçlileri daha iyi anlardım nede olsa bu ülkede derdi çeken derdinin ne olduğunu bilmez açın halinden toktan daha iyi kim anlar mesela ben şimdi işitme engellileri onlardan çok daha iyi anlıyorum

Üye
    naser34 Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Ben çalışıyorum. vergimi ödüyorum siz boş boğazların kullanırken hiç zorluk çekmediğiniz kamusal ve sosyal alanları ben ona buna minnet ederek ancak kullanabiliyorum. Kullandığım alanlar da ancak %25 eder.Bunu isteyince suçlu mu oluyoruz yani? Sosyal devlet ne demek bilmeyenlerle burada neleri tartışıyoruz.sandalye kullanmıyorsanız anlayamazsınız.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Köstek olmak eleştiri getirmek lekelemek çok kolay ama destek olmak zor.
    Hem kapak toplamıyorsun hemde toplayana çatıyorsun.
    Kapakların geri dönüşümü ve bu kampanyayla birlikte oluşan yardımlaşma duygusuna neden karşı oluyorsunuz, hoşuna gitmiyorsa kapak toplama ama gölgede yapma.
    Bırak aciz, fakir, yardıma muhtaç olan engelliler sandalye sahibi olsunlar.
    Devletin verdiği arabalarda bu kampanyada dağıtılan arabalardan çok kaliteli değil, kıyaslarsak kampanyanın kalitesi artar.

Ekleme: umutsuz13, Jem neden 2 sene durdu durduda şimdi karşı çıkıyor işi acıtasyona getirip ters falso yapıyor biliyor musun ? Çünkü kampanyayı Chp'liler üstlenmek istiyor.

Jem çok radikal Chp karşıtıdır, ispat istiyorsan forumda ki Şafak Pavey konusuna bak, Şafak Pavey ve Chp'liler hakkında düşündükleri de şudur; bu zihniyet dine saldırır namusa el uzatır tarzı şeyler.
    2 sene sonra "engellileri aciz görüyorlar" gibi bir manipüleyle olaya el atmasının sebebi budur. Burada söz konusu olan asıl mevzu ne engelliler nede aciz görülmeleri. Asıl mevzu siyasi parti olayları. Eğer bu kampanyayı İzmir'den Ak parti milletvekili adayı olan Murat Tolga Balıkçı üstlenseydi Jem bunları yazmazdı buraya. Kendiside o vekil adayının seçim propagandalarında beraberdi ve kaybettiler ama Chp'nin engelli adayı Şafak Pavey kazandı ve meclise girdi. Jem'in hala propagandayı sürdürdüğüne inanıyorum.
    Bu kampanya için YETER ARTIK. Çünkü Chp'liler devam ettirecekler. Bu köstek olanların bir kapak topladığını bile sanmıyorum sadece ve sadece kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu kişilerin sandalyelerle yada kapak toplamayla hiç bir alakası olduğunu sanmıyorum tek alakaları siyaset.

Engellileri aciz görüyorlar acıyorlar manevrası yapacağınıza engellileri siyaset üzerinden istismar etmeyin. Bir sürü engelli bu kampanyadan sandalye sahibi oldular, ülkenin dört bir yanında çocuklar kapak toplayarak hem yardımlaşma hemde çevrecilik konusunda çift yönlü bilinçlendirilmeye çalışıldı. Sırf siyasetiniz hoş olacak diye böyle bir kampanyayı ezemezsiniz !

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    dünyada içme suyu sorunu var ben her ay bir bardak su eksik içerek su sorununa bir nebze olsun çare olacağım vicdanım rahatlayacak ha bu arada benim bir akvaryumum var her ay 1 ton içme suyunu onun için kullanıyorum ama olsun 1 tonu keyfime kullansamda 1 bardağı kurtardım o yeter bu söylediklerim ne kadar mantıklıysa benim her türlü hakkımı gasp edenlerin dandik bir kapak toplayıp vicdanlarını rahatlatmasıda o kadar saçma

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon