Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 69 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar,

Bir çok üyemiz foruma mesaj yazarken kelimelere sesli harfleri yazmamaya başladı. Bazen alışkanlıkla, bazen farklı olmak adına, bazen de ne yaptığını fark etmeksizin yarım yamalak anlamsız harf dizilimleri ile ortalık doldu taşıyor... Ve ben bunu hem üyelere, hem ziyaretçilere hem de bu platforma hakaret kabul ediyorum.
    Her gün binlerce üye birilerinin yazdığı yazıları okuyor, sorularına cevaplar veriyor... Bunu yapmamızın tek nedeni insalara ve bu platforma olan saygımız ve sevgimiz.
    Böyleyken, bazı üyelerimizin çıkıp, "mhb", "t şk", "cvp ltfn" vb. saçma sapan harf dizilimleri ile veya keLimE iÇinDe baZı haRfLeRi büYük yAzArAk bizleri taciz etmesi çok kanıma dokunuyor.
    Evet, bu tür harf hırsızlıklarını ziyaretçiler, üyeler ve yöneticiler açısından bir taciz ve hakaret olarak kabul ediyorum. "Güzel Türkçemizin katli" felan da değil derdim. Sadece birbirimize olan saygının gereği olarak daha özenli olunmasını rica ediyorum o kadar...
    SoRu sRaRkn sesli hRflRi yzMya üşniyRsnz
    Cevap vermeleri için üyelerden zaman ayırmalarını bekleyemezsiniz!
    Lütfen bu siteyi zamanınız olduğunda ziyaret edin
    Not: Harf hırsızlığı yapılan ya da sözük içinde anlamsız büyük harf kullanımı içeren mesaj gördüğünüzde, lütfen o harf hırsızı üyemize bir özel mesaj göndererek bu başlığının bağlantısını iletin. Hep birlikte kurtulalım bu illet alışkanlıktan.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SER-VET Avatarı

Gerçek Adı
    servet
    Son Giriş
    21.08-2011
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    izmir buca
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emeğini, eline, diline sağlık otoranboğa. üşenmek yada alışkanlık bu sesli harf yutulma diyemiyorum, sadece moda oldu diyorum. canım türkiyemin canım türkçesi laçkalaştıkça laçkalaştı malesef......
    duyarlılığına teşekkür ederim

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

SoRu sRaRkn sesli hRflRi yzMya üşniyRsnz
    Cevap vermeleri için üyelerden zaman ayırmalarını bekleyemezsiniz!
    Lütfen bu siteyi zamanınız olduğunda ziyaret edin
    Destekliyorum ve bu uyarıya gerekli özeni göstereceğim.

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Tabii burada yanlışlıkla ya da görmezden gelinerek yapılan hataları kastetmiyordur patronumuz...

"Türkçe'miz katledildi, cümlemizin başı sağolsun."

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet bu konuda çok haklısınız... Ben bu konuda elimden geldiği kadar düzenli olmaya çalışıyorum. Umuyorum diğer arkadaşlarda gerekli özeni gçsterirler...

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Bunun türkçenin katliyle felan alakası yok.Bunlar msn dili.Msn de konuşurken insanlar zamandan kazanmak için kelimeleri kısaltıyor doğal olarak.Ancak böyle bir ortamda bu yazım şeklini kullanmak hoş değil tabiki...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

seker kiz,
    Söylemine katılmadığımı belirtmek isterim. Msn dili dediğiniz cümleler chat alanlarında, msn'de ve bunun gibi mecralarda yazılır. Önemli bilgilerin paylaşıldığı forumlarda bu biçemle yazmak hem foruma hem de kendisine (varsa eğer) saygısızlıktır.

Üye
    akrepyusuf Avatarı

Gerçek Adı
    akrepyusuf
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

birşeyleri anlamak, anlatmak kadar zordur. Lütfen dikkat edelim

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İnsanların sadece yazışarak anlaşabildiği bir ortamda bence en çok dikkat edilmesi gereken konu budur..Yüzyüzeyken insanlarla iletişim kurmanın bir çok altarnetifi var dilin sussa kaşın gözün konuşur gözleri ile bile anlaşabilir insan ama burada sadece yazarak anlaşıyorsak iki misli özen göstermemiz gerekiyor bencede..

Merhaba demek varken Mrb demek..
    Nasılsın demek var ken Nbr demek..
    Hoşgeldin demek varken Hg demek saygısızlıktır. Zamandan ve harften çalarak yapılan yazışmalar muhatap olduğun insanları hafife almaktır yeterince kıymet vermiyor olmaktan kaynaklıdır..

"Hoşgeldin" nerdee "Hg" nerdee.. Ben sanal ortamda insanları seçtikleri cümlelere göre şekillendiriyorum aklımda hıım şu insan böyle böylee biri olmalı gibilerinden .. Zaten başkada bir şansımız yok yani..

Bilinçli bir şekilde yazım hataları yapan ve bunu kendine tarz edinmiş insanların ciddiyetinden şüphe ediyorum..

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Makri yazımın devamında böyle ortamlarda bu konuşma şeklinin hoş olmadığını belirttim zaten.Katılmadığın nedir anlamadım.Yazımın sadece başını okumuşsun anlaşılan Özel yazışmalarda kullanılan kısaltmalı yazı şeklinin böyle ortamlarda kullanılmasına karşıyım bende.Fazla laubali ve ciddiyetsiz duruyor..

Üye
    songulsevinc Avatarı

Gerçek Adı
    SONGÜL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu tür kısaltmalardan bende hiç hoşnut değilim.Gerekli özeni bende elimden geldiğince göstermeye çalışacağım.

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    14:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konudan bende oldukça rahatsızım. Karşımdaki bir şeyler yazıyor ama ben onun yazısını çözene kadar tabiri caizse akla karayı seçiyorum. Lütfen arkadaşlar biraz daha dikkat...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: seker kiz Mesajı Gör
    Bunun türkçenin katliyle felan alakası yok.Bunlar msn dili.
    Türkçenin bozulması, yozlaştırılması, yavanlaştırılması böyle söylemlerin başka mecralarda da devam ettirilmesiyle olur. Msn dilini (!) çok olağan birşeymiş gibi göstermeniz ya da lanse etmeniz, ardındanda eleştiriyormuş gibi tavır takınmanızı anlayamadım. Bu biçemde yazanlar zamanlarının yokluğundan değil, tartışma adabının ne olduğunu, nasıl olacağını bilme gibi bir gayret içinde olmayandır.

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    83
    Verilen Beğeniler
    75

Güzel bir konuya değinmişsiniz adminim,son günlerde gerçekten artmıştı bu tür yazılar. Hepimizin birbirimize olan saygısı gereği ve dilimizi doğru kullanmamız adına yazılarımıza dikkat etmemiz özen göstermemiz gerekir.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Makri,özel yazışmalarda kısaltma kullanımanın türkçenin katli yozlaşması ile falan alakası yok.yozlaşma çoğunluğun anlıyamayacağı yabancı kelimeler kullanıp okuyan kişiyi zora sokma,anlaşılmaz kelimeler kullanma gibi durumlardır bence.Özel yazışmalarda ise konuştuğumuz kişiler tanıdığımız dostlarımız arkadaşlarımız yakınlarımızdır.Onlarla rahatlıkla böyle kısaltmalar kullanarak konuşabiliriz.Mrb nbr diyebiliriz.Amaç belli .Bütün kelimelere harf harf yazmaya çalışmak gereksiz.Ama burdaki ortam farklı.Burdaki insanlar birbirlerini tanımıyorlar..Burda msn deki arkadaşlarınızla konuştuğunuz gibi samimi konuşamayız doğal olarak.Ama bazan görüyorum yeni bir üye gelmiş.Arkadaşlık merhabalık mesajının başlığı" MRB" yada "SLM"diye başlıyor.Yada bazı mesajlarda "böle" "Söle" gibi kelimeler kullanılıyor.İşte bunlar yanlış.Böyle bir ortamda biraz resmyet biraz seviye olmalı diyorum bende.Bilmem anlatabildimmi...

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon